روسیه ماهواره های انگلیسی را از روی سکوی پرتاب پایین آورد

روسیه ماهواره های انگلیسی را از روی سکوی پرتاب پایین آورد

به گزارش بی دانلود روز گذشته، روسیه موشک سایوز خویش را که حامل ۳۶ ماهواره اینترنتی شرکت انگلیسی ˮوان وبˮ بود از روی سکوی پرتاب پایین آورد. باآنکه انتظار انجام چنین اقدامی می رفت اما تصاویر انتشار یافته از آن دراماتیک است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، در روز جمعه چهارم مارس، روسیه یک موشک سایوز که حامل ۳۶ ماهواره اینترنتی "وان وب"(OneWeb) بود را از سکوی پرتاب در بایکونور قزاقستان پایین آورد. این پایگاه فضایی به صورت مشترک توسط نیروی هوایی روسیه و آژانس فضایی فدرال روسیه یا روسکاسموس اداره می شود.
سایوز ابتدا قرار بود در روز جمعه به فضا پرتاب شود اما مأموریت آن قربانی حمله روسیه به اوکراین شد.
شرط روسیه برای پرتاب ماهواره های "وان وب" تضمین عدم استفاده از آنها برای مقاصد نظامی بود و آژانس فضایی روسیه همینطور از دولت بریتانیا خواست سهام خویش را از این شرکت مستقر در لندن جدا کند.
این خواسته ها برآورده نشد و در روز چهارشنبه، "وان وب" از کارمندان خود خواست تا بایکونور را ترک کنند و اعلام نمود که پرتاب ماهواره هایش از این پایگاه را به حالت تعلیق درمی آورد.


"وان وب" درحال ساخت مجموعه ای متشکل از ۶۴۸ ماهواره های اینترنتی در فضا است که تابحال بیشتر از ۴۲۰ مورد از آنها توسط موشک های سایوز ساخت روسیه به مدار ارسال شده اند. مأموریت های "وان وب" از بایکونور، پایگاه فضایی وستوچنی(Vostochny) در خاور دور روسیه و پایگاه فضایی اروپا در کورو(Kourou)، گویان فرانسه انجام شده اند.
روسکاسموس پیش از این همکاری در کورو را متوقف کرده بود و پرتاب سایوز را از این پایگاه آخر داده بود و کارمندانش را به روسیه بازگردانده بود. این آژانس همینطور اعلام نموده که فروش موتورهای موشک ساخت روسیه به شرکتهای آمریکایی را متوقف می کند.
همانطور که مشخص است همکاری چندین دهه ای روسیه و غرب بعد از حمله روسیه به اوکراین به صورت قابل توجهی گرفتار آشفتگی شده است. معلوم نیست که در کوتاه مدت و بلندمدت چه اتفاقات دیگری رخ خواهد داد.


به نظر می آید سایوز و ۳۶ ماهواره "وان وب" که قرار بود به فضا پرتاب شوند به تاسیسات آزمایش در بایکونور منتقل شده اند. شرکت عرضه دهنده پرتاب اروپایی معروف به "آریان اسپیس" که پرتاب سایوز را به حالت تعلیق درآورده بود اعلام نموده که می خواهد نظارت دقیقی بر این سخت افزار متصل به زمین داشته باشد. نمایندگان این شرکت در روز جمعه در اطلاعیه ای گفتند: "آریان اسپیس" به همکاری خود با شرکا ادامه می دهد تا اطمینان حاصل کند که کالاها و وسایلی که حالا در بایکونور هستند در شرایط مناسبی قرار دارند.
آنها افزودند: "آریان اسپیس" در تماس نزدیک با مشتریان خود و مقامات فرانسوی و اروپایی است تا تمام عواقب این وضعیت را به بهترین شکل ارزیابی کند و گزینه های جایگزینی عرضه نماید.
منبع:

1400/12/14
22:10:38
0.0 از 5
742
تگهای خبر: اینترنت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود