پیشگیری از چاقی با تنظیم فاکتور استرس در مغز

پیشگیری از چاقی با تنظیم فاکتور استرس در مغز

به گزارش بی دانلود پژوهشگران آلمانی در بررسی جدیدی نشان داده اند که با تنظیم کردن فاکتور استرس در مغز میتوان از بروز چاقی جلوگیری کرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهشگران "موسسه روانپزشکی ماکس پلانک"(Max Planck Institute of Psychiatry) و "بیمارستان دانشگاه بُن"(UKB)، یک فاکتور استرس در مغز را با سیستم بازیابی سلول و چاقی مرتبط کرده اند. این کار می تواند، روش کاملا جدیدی را برای درمان بیماری های متابولیک ناشی از استرس عرضه نماید.
پژوهشگران در این پروژه دریافته اند که پروتئین معروف به "FKBP51" با اختلالات افسردگی و اضطراب مرتبط می باشد. این پروتئین، در تنظیم سیستم واکنش استرس نقش دارد و در صورت مختل شدن می تواند به بروز بیماری روحی منجر شود.
این گروه پژوهشی حالا نقش جدید و غافلگیرکننده ای را برای FKBP51 یافته اند. آنها متوجه شدند که این پروتئین مانند یک رابط مولکولی میان سیستم واکنش استرس و فرایند متابولیکی بدن عمل می کند. مکانیسم مرکزی، اتوفاژی است که روند بازیابی ضایعات به حساب می آید.
"نیلز گاسن"(Nils Gassen)، از سرپرستان این پروژه اظهار داشت: اتوفاژی، برنامه بازیابی سلول است که پروتئین های قدیمی یا صدمه دیده را دور می ریزد. اتوفاژی می تواند با فرایند پیری ارتباط داشته باشد و چاقی را کم کند.
"ماتیاس اشمیت"(Mathias Schmidt)، از سرپرستان این پروژه اظهار داشت: این حقیقت که فاکتور استرس FKBP51 در مغز، یک تنظیم کننده اصلی اتوفاژی و چاقی به حساب می آید، شمار زیادی از احتمالات مداخله را آشکار می کند؛ از دستکاری دارویی FKBP51 گرفته تا رژیم های غذایی و برنامه های ورزشی تنظیم کننده اتوفاژی.
این احتمالات، با یافته های جدیدی همراه می شوند که بسیار متنوع هستند. بخصوص هم اکنون، با همه گیری گسترده کووید-۱۹ در جهان، مشخص می شود که استرس غیرقابل کنترل چگونه می تواند بر روان و بدن ما تاثیر بگذارد. فرآیندهایی مانند اتوفاژی را میتوان تحت تاثیر یک سبک زندگی فعال و یک رژیم غذایی سالم قرار داد.
گاسن و اشمیت در نظر دارند که همکاریهای بیشتری داشته باشند تا داده های مشخصی را در مورد این مورد عرضه کنند که هر شخص چگونه می تواند اتوفاژی خود و در نتیجه، انعطاف پذیری فردی خویش را در مقابل استرس افزایش دهد.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1400/12/23
12:33:23
0.0 از 5
503
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود