استقامت هشتمین نمونه مریخی را جمع آوری کرد

استقامت هشتمین نمونه مریخی را جمع آوری کرد

مریخ نورد استقامت بعد از جمع آوری هشتمین سنگ خود به سمت دلتای یک رودخانه قدیمی حرکت می کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ نورد ناسا روز دوشنبه در توییتر خود نوشت: آخرین نمونه سنگ را جمع آوری کردم و کار در این مکان تمام است. درحال جمع کردن وسایلم برای حرکت به سمت دلتای یک رودخانه خشک هستم.
مریخ نورد استقامت به دنبال کشف حیات باستانی در سیاره سرخ است و درحالی که سایر مأموریت های مریخی به دنبال یافتن نشانه هایی از آب هستند این مریخ نورد پا را یک قدم فراتر گذاشته و سنگ های قابل توجهی برای بازگرداندن به زمین جمع آوری کرده است. مقرر است ناسا و همتای اروپایی آن اواخر این دهه ماموریتی برای بازگرداندن نمونه ها به زمین به انجام برسانند.
مریخ نورد استقامت در سال ۲۰۲۱ در دهانه ۴۵ کیلومتری جزرو فرود آمد. دانشمندان این مأموریت باور دارند که میلیاردها سال پیش، این دهانه یک دریاچه و دلتای یک رودخانه را در خود جای داده بوده است و بنابراین این ناحیه تبدیل به مکانی مناسب برای نمونه برداری و جستجوی نشانه های بالقوه حیات باستانی تبدیل گشته است.
استقامت بخش عمده ای از نخستین سال زمینی خویش را صرف کاوش در منطقه ای در جنوب و غرب محل فرود خود کرده است. حالا این مریخ نورد در راه بازگشت به نقطه فرودش است تا کار خویش را در دلتای باستانی ادامه دهد.
"برد گارچینسکی"(Brad Garczynski) از دانشگاه پردو (Purdue) در بلاگ رسمی استقامت نوشت: در آنجا فرصتی خواهیم داشت تا لایه های سنگ های رسوبی، کانی های رسی، و تخته سنگ های گردی که با جریان آب به این منطقه رسیده اند را بررسی نماییم.
گارچینسکی افزود: اگر در گذشته حیات میکروبی در اینجا وجود داشته، این یکی از بهترین مکان ها برای جستجوی آن است، چونکه امکان دارد گل های لایه ای فعالیت میکروبی را مدفون کرده و آنها را حفظ نموده باشند.
منبع:

1400/12/25
21:23:10
0.0 از 5
587
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود