با حضور طیبی و وحدتی؛

آغاز فعالیت صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

آغاز فعالیت صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

بی دانلود: صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بمنظور ارائه انواع خدمات مالی و توسعه بازار به طرح های فناورانه و نوآورانه و نیز شرکت های دانش بنیان و تخصصی با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و علی وحدت رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی شروع به کار کرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر طیبی در این مراسم اظهار نمود: یکی از وظایف اصلی جهاددانشگاهی انجام تحقیقات کاربردی و پیگیری کردن این تحقیقات تا تولید فناوری در قالب محصول و خدمات است و طبق اساسنامه برای کاربردی شدن آن موظف به ادامه کار تا تولید صنعتی و نیمه صنعتی هستیم.
ایشان سپس با اشاره به کارهای جهاددانشگاهی در زمینه های پژوهشی و آموزشی، فرهنگی و تجاری سازی، اضافه کرد: جهاددانشگاهی فناوری های زیادی را سال ها ساخته و توان تولید فناوری های گسترده را هم دارد. اما برای انجام تحقیقات کاربردی و تولید محصول حرفه ای و تولید انبوه نیاز مالی داریم، برای اینکه تامین منابع تحقیقاتی آسان تر است، اما در مراحل بعدی نیازمند منابع مالی بیشتر هستیم.
رئیس جهاد دانشگاهی اظهار نمود: آخرین فناوری این مجموعه طراحی و تولید سیستم رانش مترو بوده است.
وی با اشاره به علاقه مندی برای ایجاد اشتغال جوانان، افزود: یکی از اقدامات خوب در کشور ایجاد و راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی است.
جهاددانشگاهی اکوسیستم لازم فناوری و نوآوری را دارد
دکتر وحدت با اشاره به ضرورت وجود صندوق، اظهار نمود: نهاد منظمی مانند جهاددانشگاهی دارای تمام تشکیلات لازم فناوری و نوآوری است؛ یعنی مراکز رشد، پارک ها، شتاب دهنده ها، شرکتها و کمک کننده صادراتی را دارد. جهاد دانشگاهی دارای اکوسیستم لازم فناوری و نوآوری است که این اکوسیستم به یک نهاد مالی احتیاج دارد تا در کمترین زمان نیاز آنها را رفع کند.
وی ادامه داد: برای مساعدت با صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در بخش اول تسهیلاتی به صندوق داده می شود، خط اعتباری هم داده می شود و بخش سرمایه گذاری هم دارد.
ایجاد شرکت توسعه صادرات با اولویت صادرات به کشورهای منطقه
دکتر بهروز بادکو، معاون جهاددانشگاهی و رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اقتصاد دانش بنیان جهاددانشگاهی در این مراسم با اشاره به کارهای این سازمان بیان کرد: این نهاد دارای ۳ پارک علم و فناوری در البرز، پارک علم و فناوری در کرمانشاه و پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی است؛ این پارک ها در مجموع دارای ۱۶۸ شرکت پارکی، پذیرش ۵۲ شرکت پارکی، خروج ۲۰ پارک و دریافت ۴۴ مجوز دانش بنیان است.
وی ادامه داد: شرکت توسعه صادرات نیز با اولویت صادرات به کشورهای منطقه در سوریه انجام شده و به زودی در لبنان و عراق هم شکل خواهد گرفت.
ایجاد صندوق جهاد دانشگاهی در امتداد تقویت و تکمیل چرخه نوآوری و گسترش اقتصاد دانش بنیان
دکتر کاوس حیدری، مسئول راه اندازی و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیان کرد: ایجاد و توسعه ابزارها و سازوکارهای مناسب برای مشارکت و تامین مالی طرح های پژوهشی کاربردی، نوآورانه و فناورانه خصوصاً در مراحل تجاری سازی و بهره برداری از یافته های پژوهشی یکی از مهم ترین اقدام های ضروری و مؤثر در امتداد تقویت و تکمیل چرخه نوآوری و گسترش اقتصاد دانش بنیان کشور است.
وی ادامه داد: بطور معمول پروسه توسعه و تجاری سازی فناوری، نیازمند صرف منابع مالی قابل توجه است که البته پیچیدگی ها و چالش های خاصی دارد. از ین جهت، می بایست در نظام تامین مالی فناوری و نوآوری با روش مناسب و در زمان مناسب به آن توجه ویژه کرد. همین طور تامین مالی بنگاه های فناور و نوآور در مراحل مختلف دوره عمر بنگاه متفاوت می باشد و می بایست سازوکارها و نهادهای مناسبی برای آن در نظر گرفت.
دکتر حیدری اشاره کرد: جهاددانشگاهی برمبنای ماموریت و اهداف و همین طور سوابق و تجارب بهادار و مؤثر در زمینه اجرای برنامه ها و طرح های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و فناوری، تجاری سازی و نوآوری فناورانه مبادرت به مشارکت در تاسیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی جهاددانشگاهی کرد.
وی ادامه داد: این صندوق توسط جهاددانشگاهی، دانشگاه علم و فرهنگ، مؤسسه علمی کاربردی و برخی از شرکت های دانش بنیان و تخصصی تاسیس شده و مجوز فعالیت خویش را از دبیرخانه کارگروه در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در بهمن ماه سال جاری دریافت کرده است و طبق برنامه ریزی انجام شده بعد از مراسم افتتاح و تامین مقدمات، فعالیت خویش را شروع می کند.
به نقل از جهاد دانشگاهی، موضوع فعالیت صندوق های پژوهش و فناوری طبق اساسنامه مصوب هیات وزیران شامل ارائه خدمات مالی و تسهیلاتی به اشخاص حقیقی و حقوقی، ارائه خدمات ضمانت نامه ای برای اجرای طرح های پژوهشی، فناوری، نوآوری و تجاری سازی نتایج پژوهش ها، جذب و یا هدایت منابع مالی دولتی، بانکها و مؤسسات اعتباری و سایر صندوق های مجاز در امتداد اجرای طرح های فناورانه و نوآورانه، سرمایه گذاری خطرپذیر در طرح های پژوهشی و فناوری، مشارکت و سرمایه گذاری در ایجاد، توسعه، راهبری و توانمندسازی شرکت های پژوهشی و فناوری و دانش بنیان، همکاری با مؤسسات و نهادهای داخلی و خارجی و عضویت در مجامع تخصصی مرتبط، گرفتن و اعطای کارگزاری و عاملیت منابع مالی اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیردولتی در زمینه پژوهش و فناوری، ارائه خدمات ارزیابی و امکان سنجی طرح های کسب وکار و نظارت، ارزش گذاری پروژه ها و طرح های پژوهشی و فناوری، ارائه خدمات توانمندسازی به فناوران و نوآوران، ارائه انواع تسهیلات مالی و خدمات توسعه بازار نظیر ضمانتنامه، لیزینگ، فروش اقساطی، خدمات کارگزاری و عاملیت مالی در مدیریت وجوه اداره شده، سرمایه گذاری و مشارکت در زمینه شرکت های فناور و دانش بنیان و همین طور مشارکت در تدوین سیاست ها، اولویت ها و مقررات در رابطه با اهداف صندوق ها در کشور و کمک به ساماندهی و هم افزایی حمایت های موجود در کشور است.
منبع:

1400/12/27
19:26:30
0.0 از 5
494
تگهای خبر: آموزش , پروژه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود