ستاری در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری با ازبكستان:

پروژه های فناورانه با ازبکستان در قالب شرکت های دانش بنیان و خلاق تجاری سازی می شود

پروژه های فناورانه با ازبکستان در قالب شرکت های دانش بنیان و خلاق تجاری سازی می شود

به گزارش بی دانلود معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری معاونت علمیبا وزارت توسعه نوآوری ازبکستان، اظهار داشت: پیرو این تفاهم نامه پروژه های فناورانه مشترک با ازبکستان در قالب شرکت های دانش بنیان و خلاق تجاری سازی می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و ابراهیم عبدالرحمان اف وزیر توسعه نوآوری ازبکستان امروز این تفاهم نامه همکاری را بمنظور تعامل های دانشی، فناورانه و نوآورانه دو کشور امضا و درباره محورهای مشترک همکاریهای فناورانه و نوآورانه، گفت و گو کردند.
ستاری با اشاره به اینکه سعی کردیم در مسافرت وزیر توسعه نوآوری ازبکستان، مدلهای همکاری فناورانه و ظرفیت های بالقوه در نوآوری را با هدف تعریف پروژه های مشترک، ارائه نماییم، افزود: شرکت های دانش بنیان و خلاق دو طرف، محور تعریف همکاریهای مشترک هستند و در چارچوب، پژوهش های فناورانه آماده تعامل هستیم، اما نباید فراموش نماییم که تولید محصول دانش بنیان، توسعه فناوری و تجاری سازی پژوهش، کار شرکتها است و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها وظیفه ایجاد زمینه تربیت و بلوغ نیروی انسانی را بر عهده دارند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۵۰۰ شرکت خلاقی که وظیفه دارند فناوری را به ازبکستان انتقال دهند، افزود: آماده هستیم تا از این پروسه حمایت نماییم، اما لازمه آن این است که شرکت های متناظر در ازبکستان این بستر را برای همکاری داشته باشند.
وی درباره زمینه های تعامل ها و ارتباطات علمی و فناورانه مشترک، اظهار داشت: نمونه های موفقی از این تعامل را با سایر کشورها تجربه کرده ایم. این همکاری بوسیله حمایت مالی مشترک دو کشور از پروژه های پژوهشی و فناورانه مشترک دو کشور رخ می داد و یکی از زیربناهای اصلی همکاریهای مشترک همکاری علمی و فناورانه کشورها قرار گرفته است. آماده هستیم تا در تمامی محورهای مشترک با یکدیگر همکاری نماییم و در قالب یک کمیته، از توسعه طرح های فناورانه حمایت نماییم.
از ظرفیت ها و تجربیات ایران در فناوری ها استفاده می کنیم
عبدالرحمان اف، وزیر توسعه نوآوری ازبکستان نیز در این مراسم، ظرفیت های ایران در زمینه های زیست فناوری، کشاورزی و گیاهان دارویی و آب را پیشرو و کمک کننده به ازبکستان دانست و اظهار داشت: این فناوری ها می تواند به حل مشکلات زیست محیطی و معضلات آب در ازبکستان خصوصاً دریاچه آرال کمک نماید.
عبدالرحمان اف بیان کرد: این امکان وجود دارد که دانشجویان و متخصصان با یکدیگر همکاری کنند و تجربه هایشان را در زیست فناوری، دارو، کشاورزی و آب با یکدیگر در بین بگذارند. با دیدن تجربیات موفق ایران در نمایشگاه فناوری های ایران ساخت، انتقال فناوری شرکتها و مراکز پژوهشی به ازبکستان را شروع خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه شرایط برای انتقال فناوری از ایران به ازبکستان برقرار است، افزود: فناوری های مدیریت کیفیت، نمک زدایی و سایر فناوری ها می تواند بصورت پایلوت در منطقه آرال پیاده شود، همین طور از پیاده سازی این طرح های فناورانه حمایت می نماییم.
وزیر توسعه نوآوری ازبکستان همین طور از معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در رویداد فناورانه ازبکستان و نمایش دستاورد شرکت های دانش بنیان ایرانی در هفته نوآوری ازبکستان دعوت کرد.
وی از همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه های مختلف گفت و اعلام نمود: با پارک فناوری پردیس توافق شد تا از پروژه های استارت آپی مشترک با حجم مالی ۲میلیون دلار حمایت شود.
آغاز فصلی نو در همکاریهای فناورانه
هدف از این تفاهم نامه تقویت همکاری بین طرفین در حوزه کارهای فناورانه، نوآوری در حوزه های مشترک و مورد نیاز دو کشور است.
فناوری، نوآوری و فناوری های نرم و صنایع خلاق، همکاری در زمینه هایی چون زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری نانو، کشاورزی، سلول های بنیادی و آب، تعدادی از محورهای این تفاهم نامه همکاری است.
انجام پروژه های تحقیق و توسعه مشترک در حوزه نوآوری و علوم کاربردی، حمایت و تسهیل جابجایی کارشناسان ایرانی و ازبکستانی، سازمان دهی کارگاه ها و کنفرانس های تخصصی در فناوری های مختلف، تشویق و تسهیل فعالیت شرکت های مبتنی بر تکنولوژی برای توسعه محصول از سایر محورهای تفاهم نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، با امضای این تفاهم نامه، زمینه ایجاد مراکز فناوری و نوآوری دو کشور، اجرای طرح های مشترک و فناورانه دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان و خلاق دو کشور، حضور فعالان فناور طرفین در رویدادهای حوزه علم، فناوری و نوآوری همچون «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت»، «ایران اینوتکس» و ازبکستان اینوویک فراهم می شود.
اجرای دوره های کوتاه مدت برای پژوهشگران جوان، دانشمندان، شرکت های دانش بنیان و خلاق در حوزه نوآوری ها، فناوری ها و محصولات نوآورانه در دستور کار همکاریهای دوجانبه بشمار می رود که برای اجرای این تفاهم نامه، کمیته مشترک علم، فناوری و نوآوری ایجاد می شود که متشکل از نمایندگانی از طرفین خواهد بود.
منبع:

1400/12/28
14:44:56
0.0 از 5
485
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود