رئیس صندوق نوآوری با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ به عنوان تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین :

شعار سال، شور تازه ای در بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور آفرید

شعار سال، شور تازه ای در بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور آفرید

به گزارش بی دانلود رئیس صندوق نوآوری وشکوفایی در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده، با اشاره به نامگذاری سال 1401 به عنوان«تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» نوشت: نامگذاری سال 1401 با عنوان «تولید دانش بنیان اشتغال آفرین» از طرف رهبر معظم انقلاب، در اولین لحظات سال جدید شور تازه ای در نهاد بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور آفرید، و همزمان، بار مسئولیت یکایک ما را سنگین تر کرد. بر همه ماست که در سال پیش رو، در قالب ماموریت و متناسب با بضاعت خود، مسیر توسعه «تولید دانش بنیان» را هموارتر سازیم.به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، در یادداشت دکتر علی وحدت با عنوان «شعار سال، شور تازه ای در بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور آفرید»، آمده است:

«در آستانه سده جدید شمسی و در ژرفای عصر دانش و نوآوری، ثمرات بیش از چهار دهه سیاست گذاری و تلاش مستمر برای توسعه کارآفرینی فناورانه به دست جوانان برومند میهن اسلامی، هر روز بیش از پیش آشکار می شود. زیست بوم نوآوری کشورمان که اینک به گواه ناظران بین المللی به یکی از غنی ترین زیست بوم های نوآوری خاورمیانه و جنوب غرب آسیا بدل شده است، میزبان بیش از ده هزار شرکت دانش بنیان، فناور و استارت آپ است که شماری از آنها وارد بازارهای بین المللی شده و خیلی از آنها نیز در زنجیره ارزش صنایع مختلف کشور می درخشند.

در سالی که گذشت اما، اقتصاد دانش بنیان کشور شاهد نقطه عطف مهمی بود: تصویب قانون «جهش تولید دانش بنیان» در مجلس شورای اسلامی، که به اتکای آموزه های ناشی از ۱۰ سال اجرای مداوم و خستگی ناپذیر قانون «حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان»، هوشمندانه بر حلقه های مفقوده سیاستی اقتصاد دانش بنیان دست گذاشت. قانون جهش تولید که با مشارکت طیف کثیری از بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور تدوین شده است و می توان آنرا یک بسته سیاستی چندبعدی و متنوع دانست، روح تازه ای در کالبد زیست بوم نوآوری کشور خواهد دمید و آنرا دست کم برای ۵ سال آینده پشتیبانی خواهدنمود.

«تولید دانش بنیان» بعنوان کانون این بسته سیاستی که اشتغال آفرینی برای دانش آموختگان جوان دانشگاه ها را در پی دارد، یک تیر و دست کم دو نشان است و همزمان، خلق ثروت «اقتصادی» و «اجتماعی» را نشانه می گیرد، که هر دو از الزامات اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشورند. پیش بینی می شود اجرائی شدن این قانون، تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین را به جایگاه بایسته خود که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با نخبگان بر آن تاکید نمودند، نزدیکتر کند؛یعنی سهم ۵ درصدی از کل اقتصاد کشور تا ۴ سال آینده.

نامگذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان «تولید دانش بنیان اشتغال آفرین» از طرف رهبر معظم انقلاب، در اولین لحظات سال جدید شور تازه ای در نهاد بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور آفرید، و همزمان، بار مسئولیت یکایک ما را سنگین تر کرد. بر همه ماست که در سال پیش رو، در قالب ماموریت و متناسب با بضاعت خود، مسیر توسعه «تولید دانش بنیان» را هموارتر سازیم.

بی تردید تحقق این شعار و دستیابی به اهداف بلند عرصه اقتصاد دانش بنیان، با ادامه رفتارهای گذشته میسر نیست. از ین جهت، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دوشادوش سایر بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، با تاکید بر تجارب گذشته و انرژی مضاعف، و با توجه به ظرفیت ها و مسئولیت هایی که در قانون جهش تولید برای آن پیش بینی شده است، رویکرد های تازه ای را در پیش خواهد گرفت و با ابزارها و خدمات مالی جدید برای توسعه اقتصاد دانش بنیان خواهد کوشید. در سال جدید، تلاش صندوق بیش از پیش بر افزایش نقش شرکت های دانش بنیان در «تولید ملی» و رونق آن متمرکز خواهد شد. سربلندی شرکت های دانش بنیان در آزمون «کرونا» و تامین نیازهای سیستم سلامت در بحبوحه بحران ها توسط آنها نشان داد که تکرار این تجربه در سایر بخش ها نیز بسیار دست یافتنی است.

سربلندی همه فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری کشور را از خداوند متعال خواستارم.»

منبع:

1401/01/03
14:10:31
0.0 از 5
521
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود