ترمیم سریع زخم های دیابتی با کمک بلوبری!

ترمیم سریع زخم های دیابتی با کمک بلوبری!

به گزارش بی دانلود بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان داده است که ترکیب به دست آمده از بلوبری می تواند به ترمیم سریع زخم های دیابتی کمک نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، شاید درمان زخم با ترکیبی که از بلوبری استخراج شده است، بتواند به بهبود ترمیم زخم کمک نماید.
سالانه بیشتر از ۵۰ میلیارد دلار برای مراقبت از زخم هزینه می شود. زخم های مزمن مانند زخم های ناشی از دیابت و ناشی از فشار امکان دارد به علت کاهش "رشد رگ های خونی غنی از مواد مغذی" یا "رگ زایی"(Vascularization)، بعنوان زخم های التیام ناپذیر طبقه بندی شوند. رگ زایی برای بهبود ترمیم زخم ضروریست.
پژوهشگران "دانشگاه مین"(UMaine) آمریکا پیش تر دریافته بودند که عصاره "فنولی"(phenolic) به دست آمده از بلوبری وحشی، به بهبود عروق و مهاجرت سلولی در سلول های بند ناف انسان کمک می نماید که مراحل حیاتی در روند بهبود زخم به شمار می روند. این گروه پژوهشی در یک پروژه جدید که به سرپرستی "دوروثی کلیمیس زاکاس"(Dorothy Klimis-Zacas)، پژوهشگر دانشگاه مین صورت گرفته است، اثرات عصاره فنولی را بر زخم بررسی کردند. فنول ها، ترکیباتی هستند که به صورت طبیعی در بعضی از غذاها یافت می شوند و بعنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند تا به پیشگیری از برخی موارد صدمه سلولی بپردازند یا اثر آنرا معکوس کنند.
پژوهشگران، گروهی از موش ها را با یک ژل موضعی حاوی عصاره فنولی به دست آمده از بلوبری وحشی درمان کردند. گروه تحت درمان در مقایسه با موش هایی که با ژل فاقد عصاره فنولی تحت درمان قرار گرفتند و گروه کنترل شده که هیچ درمانی را دریافت نکردند، مهاجرت بهتر سلول های اندوتلیال به محل زخم و افزایش ۱۲ درصدی بسته شدن زخم را نشان دادند.
"تولو استر آدکی"(Tolu Esther Adekeye)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: بلوبری وحشی، این قابلیت را دارد که مهاجرت سلولی، تشکیل عروق خونی جدید یا رگ زایی را افزایش دهد و بسته شدن زخم را سرعت ببخشد. این امر بخصوص در بیماران مبتلا به زخم های مزمن مانند زخم های ناشی از دیابت، سوختگی و فشار که احتیاج به بسته شدن بیشتر زخم در آنها احساس می شود، اهمیت دارد.1401/01/14
12:57:37
0.0 از 5
987
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , سایت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود