رئیس سازمان بازرسی كل كشور در بازدید از پارك فناوری پردیس:

ترک فعل دستگاههای اجرایی در پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان رسیدگی می شود

ترک فعل دستگاههای اجرایی در پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان رسیدگی می شود

به گزارش بی دانلود رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به تکالیف مندرج در قوانین پشتیبانی از تولید و شرکتهای دانش بنیان تصریح کرد که دستگاههای اجرایی باید به کمک شرکتهای دانش بنیان بیایند و در صورت استنکاف از وظیفه، سازمان بازرسی به ترک فعل ها رسیدگی و مبحث را به مراجع ذی صلاح منعکس می کند و این برخورد بطور قطع جنبه ارشادی نخواهد داشت.


به گزارش بی دانلود به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، ذبیح الله خدائیان در نخستین بازدید خود در سال ۱۴۰۱ در سفری به شرق تهران، از پارک فناوری پردیس بازدید کرد و ضمن آشنایی با زیرساخت های استقرار شرکتهای دانش بنیان و خلاق، در جریان روند توسعه فازهای این ناحیه نوآوری قرار گرفت.
وی در ابتدا با حضور در یادمان شهدای گمنام پارک فناوری پردیس، به مقام شهیدان ادای احترام کرد و سپس در جلسه ای با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، در جریان فعالیتهای پارک فناوری پردیس قرار گرفت.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این نشست از شرکتهای دانش بنیان بعنوان مصداق و تبلور واقعی و عینی ارتباط دانشگاه و صنعت و تجاری سازی علم و ثروت یاد کرد و ضمن اشاره به بخشنامه ۹ بندی سازمان بازرسی در پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، نسبت به کمک همه جانبه این سازمان برای رفع موانعِ بر سر راه اقتصاد و تولید دانش بنیان، اعلام آمادگی نمود.
نمایشگاه محصولات فناورانه شرکتهای عضو پارک فناوری پردیس مقصد بعدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود. سخنگوی قوه قضاییه در بازدید از این نمایشگاه با جدید ترین محصولات شرکتهای عضو پارک در حوزه های فناوری پزشکی (دارویی و تجهیزات پزشکی)، نانو فناوری، نرم افزار و الکترونیک آشنا شد و در ادامه از چند شرکت دانش بنیان بازدید کرد و طی گفتگو با مدیران و کارکنان این شرکت ها در جریان آخرین دستاوردها قرار گرفت.
نشست با برخی از مدیران شرکتهای دانش بنیان، برنامه بعدی خدائیان در جریان بازدید از پارک فناوری پردیس بود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این جلسه به استماع مشکلات و مسائل مدیران شرکتهای دانش بنیان پرداخت و حرف ها و درد دل ها آنها را شنید.
این مسئول عالی قضایی در ادامه و در جمع مدیران شرکتهای دانش بنیان، ضمن تبریک سال جدید و حلول ماه مبارک رمضان، ابراز امیدواری کرد که سازمان بازسی کل کشور بتواند در قالب قوانین، حمایت لازم را از شرکتهای دانش بنیان داشته باشد.
وی ضمن اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی بر مسائل اقتصادی در نامگذاری شعارهای ده سال گذشته، اظهار داشت: تدبیر حکیمانه، مدبرانه و هوشمندانه معظم له در نگاه کلان به مسائل اقتصادی کشور و در اولویت قرار دادن این موضوع، مبین این است که همه دستگاه ها، نهادها و شرکتهای خصوصی و دولتی باید تلاش صد درصدی به منظور تحقق شعار سال را فصل الخطاب و سرلوحه برنامه های خود قرار داده و پیگیری لازم را مبذول دارند.
خدائیان با خاطرنشان ساختن تاکیدات رئیس محترم دستگاه قضایی در اولین نشست شورایعالی قوه قضاییه در سال جدید در خصوص لزوم پیش قدم بودن دستگاه قضا و سازمان های تابعه در اجرایی کردن شعار سال و پشتیبانی از دولت در این رابطه، به تشکیل کارگروه «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان» در نخستین روزهای کاری سال ۱۴۰۱ در سازمان بازرسی کل کشور با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و عضویت دستگاه هایی که در این حوزه وظایفی به عهده دارند، اشاره نمود.
وی ضمن اشاره به تدوین و ابلاغ بخشنامه ای در ۹ بند که در آن تکالیف و مأموریت هایی برای معاونین، رؤسای مناطق شش گانه و بازرسان کل امور مرکز و استانهای سازمان بازرسی کل کشور در زمینه پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان تعیین شده است، بر برگزاری منظم جلسات کارگروه «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان» تصریح کرد.
عضو شورایعالی قوه قضاییه از صدمه شناسی و احصاء مشکلات و مسائل شرکتهای دانش بنیان از جانب سازمان بازرسی کل کشور با همکاری و همفکری شرکتهای دانش بنیان اطلاع داد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور به بیان برخی قوانین و مقرراتی که در پشتیبانی از تولید و شرکتهای دانش بنیان وضع گردیده پرداخت و ضمن اشاره به تکالیف مندرج در این قوانین تصریح کرد که دستگاههای اجرایی باید به کمک شرکتهای دانش بنیان بیایند و در صورت استنکاف از وظیفه، سازمان بازرسی به ترک فعل ها رسیدگی و مبحث را به مراجع ذیصلاح منعکس می کند و این برخورد بطور قطع جنبه ارشادی نخواهد داشت.
خدائیان در ادامه در پاسخ به گلایه یکی از مدیران شرکتهای دانش بنیان در خصوص طولانی شدن روند دریافت مجوز، گریزی به ضرورت صدور مجوزهای الکترونیکی کسب و کار و قانون مربوطه که مهلت اجرای آن تا ششم فروردین ماه به پایان رسیده زد و از برخورد با دستگاه هایی اطلاع داد که در موعد مقرر به وظایف خودشان در الکترونیکی نمودن مجوزها عمل نکردند.
وی با اشاره به اینکه برخورد با عدم صدور مجوزهای الکترونیکی کسب و کار در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور است، تصریح کرد: قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار پیشبینی کرده که از این پس باید دستگاه هایی که مجوز صادر می کنند به صورت الکترونیکی و در اسرع وقت نسبت به این مورد اقدام نمایند و با عنایت به آخر مهلت قانونی، دستگاههای مستنکف از اجرای قانون به دستگاه قضایی معرفی می گردند.
برخورد با دستگاه هایی اجرایی که باوجود قانون پشتیبانی از کالای ایرانی در مناقصات از محصولات ایرانی استفاده نمی کنند مبحث دیگری بود که از جانب رئیس سازمان بازرسی کل کشور مورد تاکید قرار گرفت.
سخنگوی قوه قضاییه با تکیه بر این که برون سپاری امورات دستگاههای اجرایی به شرکتهای دانش بنیان باعث تقویت بنیه مالی این شرکت ها می شود، از ورود سازمان بازرسی به پیگیری روند برون سپاری امورات دستگاههای اجرایی اطلاع داد.
پیگیری وصول مطالبات شرکتهای دانش بنیان از دستگاههای اجرایی نکته دیگری بود که رئیس سازمان بازرسی کل کشور به آن اشاره نمود. وی در این حوزه خاطرنشان کرد: دستگاههای اجرایی باید بعد از انعقاد قرارداد با شرکتهای دانش بنیان، پرداخت مطالبات آنها را در بودجه های سالانه خود لحاظ کنند که این مورد هم از جانب سازمان بازرسی کل کشور درحال پیگیری است.
این مسئول عالی قضایی تصریح کرد که کارگروه «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان» در استان ها هم با عضویت بازرس کل استان و عضویت نمایندگان دستگاههای اجرایی تشکیل خواهد شد.
خدائیان ابراز امیدواری کرد که با عنایت به عزم جزم و اراده معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و حمایت سازمان بازرسی کل کشور، هر روز شاهد پیشرفت شرکتهای دانش بنیان و پیشگیری از خروج نخبگان از کشور باشیم.
ازاین رو گزارش، مدیران شرکتهای دانش بنیان هم ضمن قدردانی از بخشنامه رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پشتیبانی از شرکت ها دانش بنیان ضرورت اجرای مفاد این بخشنامه در همه سطوح را خواهان شدند.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم در جریان بازدید رئیس سازمان بازرسی کل کشور به نکاتی پیرامون فرهنگ و فضای توسعه شرکتهای دانش بنیان پرداخت.
گفتنی است، پارک علم و فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری، بعنوان یکی از گسترده ترین زیرساخت های توسعه فناوری و نوآوری در کشورمان است که تابحال بیشتر از ۴۰۰ شرکت فناوری و دانش بنیان در حوزه های مختلف فناوری در این پارک مشغول به فعالیت هستند.
منبع:

1401/01/16
10:02:50
0.0 از 5
780
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود