تایید نظریه داروین بعد از ۲ قرن

تایید نظریه داروین بعد از ۲ قرن

بی دانلود: مطالعه ای جدید بعد از گذشت دو قرن موجب تایید نظریه داروین در مورد تفاوت رنگ پرندگان مناطق گرمسیری و غیرگرمسیری شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مطالعه ای جدید نشان می دهد، پرندگانی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند رنگارنگ تر هستند.
دانشمندان با بهره گیری از هوش مصنوعی به بررسی تنوع رنگ در بین بیش از ۲۴ هزار پرنده حفاظت شده در تصاویری از مجموعه پرندگان موزه تاریخ طبیعی پرداختند و دریافتند که پرندگان استوایی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند حدودا ۳۰ درصد رنگارنگ تر از پرندگان مناطق غیر گرمسیری هستند که در نزدیکی قطب ها زندگی می کنند اما علت دقیق آن معین نیست.
به قول کارشناسان نظریه ی دیرینه ای که نخستین بار توسط چارلز داروین و سایر طبیعت شناسان در قرن های ۱۸ و ۱۹ ارائه شد، تا حالا ثابت نشده بود.
این مطالعه توسط دکتر کریس کنی(Chris Cooney) و دکتر گاوین توماس(Gavin Thomas) از دانشکده علوم زیستی دانشگاه شفیلد رهبری شد.
دکتر کنی می گوید: این تحقیق الگوی گسترده ای را نشان میدهد که حاکی از رنگین تر بودن گونه های استوایی به میزان ۳۰ درصد نسبت به سایر گونه ها است و توضیحاتی در مورد علت رخ دادن این مساله نیز مطرح گردیده است.


طبیعت شناسان اروپایی قرن هجدهم و نوزدهم مانند داروین، الکساندر فون هومبولت(Alexander von Humboldt) و آلفرد راسل والاس(Alfred Russel Wallace) همگی به تنوع غنی و آمیختگی رنگ های گونه ها در طول سفرهای خود به مناطق استوایی اشاره کرده بودند.
نقل قول های صریح داروین در مورد این الگو بسیار اندک است اما در "سفر یک طبیعت گرا به دور جهان"(A Naturalist's Voyage Round the World) در سال ۱۹۱۳ وی در مورد رنگ آمیزی موجودات مناطق گرمسیری صحبت می کند.
با این وجود به سبب حجم بالای داده ها و نیاز به فناوری تصویربرداری پیشرفته جهت بررسی این الگوها در مقیاس جهانی، تا حالا اثبات این مشاهدات اولیه امکان پذیر نبوده است.
پژوهشگران برای اثبات این نظریه از ۲۴ هزار و ۳۴۵ پرنده از ۴۵۲۷ گونه در موقعیت ها و نورهای مختلف تصویربرداری کردند.
این تیم با استخراج اطلاعات از پیکسل های عکس با کمک یک شبکه عصبی موسم به "DeepLabv۳" رنگ پَرها را در ۱۵۰۰ نقطه واحد در هر گونه شناسایی نمودند.
این کار به پژوهشگران این امکان را داد تا تعداد کل "نقاط رنگی" در هر نمونه را بعنوان یک معیار از رنگارنگ بودن پرندگان استخراج کنند.
برای مثال یک گنجشک خانگی نر که دارای رنگ های قهوه ای و خاکستری ساده ای است از نظر رنگی بودن در جایگاه پایینی قرار دارد در صورتیکه یک گنجشک آمازونی که دارای رنگ های متنوعی است در جایگاه بالایی قرار می گیرد.


پژوهشگران همین طور تفاوت زیادی در بین جنسیت های مختلف پرندگان پیدا کردند. به قول دکتر کنی شیب عرضی در رنگی بودن در بین ماده ها بیشتر از نرها بود. این بدان معناست که ماده ها رشد قابل توجهی در رنگ به سمت خط استوا نسبت به نرها نشان می دهند. با این وجود همه ی پرنده ها از این قاعده پیروی نمی کنند.
هنوز مشخص نیست که چرا پرندگان مناطق گرمسیری رنگارنگ تر هستند اما یافته ها نشان میدهد که تفاوت های غذایی میان گونه های گرمسیری و غیر گرمسیری و همین طور تاثیر زیستگاه آنها می تواند نقشی کلیدی در بروز این اتفاق ایفا کند.
این مطالعه در مجله ی Nature Ecology & Evolution انتشار یافته است.
منبع:

1401/01/17
08:04:40
0.0 از 5
728
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود