شاهین خورشیدی در سودای شکستن رکورد جهانی سرعت پاک

شاهین خورشیدی در سودای شکستن رکورد جهانی سرعت پاک

بی دانلود: یک هواپیما شبیه به پرندگان شکاری که با انرژی خورشیدی کار می کند، می خواهد رکورد سرعت وسایل نقلیه پاک را بشکند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، انرژی خورشیدی بدون شک یکی از مورد پسندترین منابع انرژی تجدیدپذیر است. از آنجا که نیاز به انرژی با بهبود فناوری و افزایش جمعیت همواره افزایش می یابد، شرکتها می کوشند کارآمدترین چاره هایی را عرضه کنند که پاسخگویی به تقاضای انرژی در جهان را نوید می دهد.
ما قبلاً نمونه هایی مانند ساختمانی که با صفحات خورشیدی پوشیده شده است و خودروهایی که به پنل های خورشیدی مجهز شده اند، دیده ایم. حالا "لازلو نمت"(László Németh) طراح مشغول در شرکت "لاسکی دیزاین"(Lasky Design)، یک هواپیمای مفهومی را توسعه داده است که از انرژی خورشیدی استفاده می نماید و روی آن صفحات خورشیدی نصب شده است.
این هواپیما ملقب به "فالکون سولار"(Falcon Solar) به مفهوم "شاهین خورشیدی" با ظاهری شبیه به پرنده شاهین در نگاه اول توجه را به خود معطوف می کند. "نمت" در یک مصاحبه اظهار داشت: این طرح، از بدن پرندگان شکاری الهام گرفته شده است. طبیعت مدتهاست که الهامات خوبی برای مهندسان و طراحان فراهم نموده است و درک و حفظ تعادل با طبیعت مهمست.
وی ادامه داد: امروزه ما می توانیم بالاتر از سرعت صوت پرواز نماییم، اما هزینه زیست محیطی و هزینه انرژی برایمان در بر دارد. پرندگان در این امر بسیار کارآمدتر هستند و ما می توانیم آن بازدهی را که از پرندگان آموخته ایم، در مهندسی بکار بگیریم و سرعت وسایل نقلیه پاک را افزایش دهیم. من بعنوان یک طراح می توانم بگویم که اینها مسائلی هستند که هنگام طراحی و زمانی که از طبیعت ایده می گیریم برای ما الهام بخش هستند.


این مفهوم بعنوان یک هواپیمای مسافربری طراحی شده است و هدف آن پایدارتر و کارآمدتر کردن حمل و نقل هوایی است.
قرارگیری صفحات خورشیدی در سطح فوقانی این هواپیما ممکنست این سوال را بوجود آورد که این هواپیما در هوای ابری یا در شب چگونه پرواز می کند؟ "نمت" می گوید: جریان بادهای شدید و تاریکی در شب است که سبب ایجاد مشکلاتی برای هواپیماهای امروزی بهره گیرنده از انرژی خورشیدی می شود. همینطور مشکل سرمای شدید وجود دارد که باتری ها آنرا به هیچ عنوان دوست ندارند و اضافه می کند که پرواز در ارتفاعات بالاتر ممکنست به غلبه بر این مشکلات کمک نماید.
"نمت" انگیزه خویش را از طراحی این هواپیمای خورشیدی، عرضه دیدگاه جدیدی به هوانوردی پایدار خورشیدی تعریف می کند. اما چطور میتوان به آن دست یافت؟ ظاهرا عامل کلیدی دستیابی به آن، پایداری است که به صورت کامل با پنل های خورشیدی قابل دستیابی است.
وی ادامه داد: من معتقدم که فناوری مدرن به اندازه کافی پیشرفته است که به ما امکان بدهد با انرژی خورشیدی پرواز نماییم. حالا زمان آن فرا رسیده است که جهان این کار را انجام دهد.
"فالکون سولار" با دستیابی به راندمان انرژی بالاتر در حمل و نقل هوایی و نگاهی متفاوت در طراحی می تواند به پایداری برسد. این مفهوم با ظاهر چشم نواز خود که شبیه به شاهین است با صفحات خورشیدی قرار گرفته روی آن می تواند راهکارهای نوآورانه ای را برای مشکلات مربوط به پایداری عرضه نماید.
باآنکه این فقط یک طراحی مفهومی است، اما این طراحی جسورانه و نوآورانه می تواند الهام بخش هوانوردی در آینده نزدیک باشد و منجر به توسعه مدلهای جدید هواپیماهای کارآمدتر شود.
هم اکنون ما در زمانی زندگی می نماییم که حدودا همه درحال سبزتر و پاک تر شدن است. بدین سبب چرا انرژی خورشیدی آینده هوانوردی را رقم نزند؟
منبع:

1401/01/17
21:43:51
0.0 از 5
843
تگهای خبر: طراحی , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود