کنترل هوشمند به کمک پروسه دارورسانی موضعی یک تومور شایع در کودکان آمد

کنترل هوشمند به کمک پروسه دارورسانی موضعی یک تومور شایع در کودکان آمد

بی دانلود: پژوهشگران دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در یک پژوهش مشترک، کنترل هوشمند رهایش دارو از هیدروژل فیبروئینی ابریشم را به خدمت دارورسانی موضوع به تومور ویلمز درآوردند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و مرکز تحقیقات اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بعد از چهار سال کار پژوهشی مستمر، روش نوینی را برای دارورسانی هوشمند بمنظور درمان تومور ویلمز توسعه دادند.

دکتر مصطفی باغانی، استاد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران درباره ساخت و شبیه سازی دارورسانی هوشمند تومور ویلمز، اظهار داشت: تومور ویلمز همچون تومورهای بدخیم است که در کلیه به وجود آمده و بیشترین احتمال بروز آن در کودکان دیده می شود. دارورسانی رایج برای این نوع تومور به سبب مقاومت دارویی این تومور به دز بالای دارو، از معضلات درمان این نوع سرطان است. در روش حاضر، روش نوینی برای دارورسانی کنترل شده بصورت موضعی به تومور ویلمز توسعه داده شده است.

وی ادامه داد: روش توسعه یافته توسط تیم تحقیقاتی حاضر، برای نخستین بار در کشور این امکان را فراهم نموده که آزادسازی کنترل شده داروی وین کریستین دوکسوربیسین بوسیله نانوکامپوزیت هیدروژل فیبروئین ابریشم صورت گیرد. هیدروژل فیبروئین ابریشم نوعی پروتئین پاسخگو نسبت به تنش برشی است که با وارد شدن تنش برشی به حالت مایع درآمده و قابل تزریق است. در دارورسانی کنترل شده بمنظور اثرگذاری، علاوه بر امکان آزاد شدن دارو، زمان بندی نیز تأثیرگذار است. امواج فراصوت سبب شکستن پیوندهای یونی در فیبروئین ابریشم شده و سبب آزاد شدن دارو با دز بالاتری می شود، در صورتیکه امواج فراصوت قطع شود، هیدروژل به حالت اولیه خود برگشته و رهایش قطع می شود. همین طور میدان مغناطیسی کنترل شده بعنوان ابزاری ثانویه با تأثیر بر نانوذرات مغناطیسی هیدروژل راه را برای کنترل دارورسانی داروی دقیق تر هموار می ‎کند و تحقیقات گسترده ای توسط تیم پروژه دراین زمینه انجام شده است.

باغانی با اشاره به موفقیت تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، انسجام و پشتکار تیم حاضر را برای بسط تحقیقات به سطوح بالینی در آینده نزدیک نوید داد.

استاد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران اضافه کرد: از طرف دیگر برای پیش بینی محل تزریق، تعداد تزریق، زمانبندی و کنترل میزان رهایش دارو از شبیه سازی مالتی فیزیک و اجزای محدود استفاده شد.

او در آخر با اشاره به کاربردهای این نوع دارورسانی اظهار داشت: امکان دارورسانی کنترل شده و موضعی برای درمان سرطان، بواسطه خاصیت زیست تخریب پذیری هیدروژل فیبروئین ابریشم و ماندگاری طولانی آن در داخل بدن، فراهم می شود.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، قسمتی از جزییات این پژوهش در نشریه International Journal of Pharmaceutics چاپ شده است.

این فعالیت پژوهشی در قالب رساله دکتری زیبا قره نازی فام و پایان نامه کارشناسی ارشد مهسا حقیقت طلب با راهنمایی مشترک دکتر مصطفی باغانی، دکتر کارن ابری نیا و دکتر مجید بنی اسدی از اساتید دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و دکتر عبدالمحمد کجباف زاده استاد پیشکسوت دانشکده علوم پزشکی تهران انجام شده است.
منبع:

1401/01/18
12:42:03
0.0 از 5
801
تگهای خبر: اساتید , پروژه , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود