شخصی سازی درمان لک وپیس با داروی سلولی پژوهشگران دانش بنیان

شخصی سازی درمان لک وپیس با داروی سلولی پژوهشگران دانش بنیان

به گزارش بی دانلود محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان موفق به تجاری سازی محصولی برای درمان بیماری پوستی لک و پیس با استفاده از سلول پوستی خود فرد شدند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، محمد حسین زیرک ساز، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان این خبر اظهار داشت: این دارو بصورت سوسپانسیون سلولی است و روش استفاده آن تزریق داخل اپیدرمال در لکه های حاصل از بیماری ویتیلیگو یا لک وپیس است.
وی افزود: ویتیلیگو زمانی رخ می دهد که سلول های تولیدکننده رنگ دانه از بین بروند و یا تولید ملانین متوقف شود. از آنجا که مشکل اصلی بیماران ویتیلیگو، ناکارآمد بودن سلول های تولیدکننده ملانوسیت است، این محصول به درمان بیماری ویتیلیگو با پیوند خودی سلول های ملانوسیت که یک روش سلول درمانی شمرده می شود، کمک می نماید. نتایج این شیوه درمانی جدید روی مبتلایان به لک وپیس کاملاً بی خطر و بسیار رضایت بخش بوده است.
زیرک ساز با تاکید بر این که این محصول یک فرآورده سلولی است که حاصل جداسازی سلول های کراتینوسیت و ملانوسیت در وضعیت استریل بوده و ساختار شیمیایی تعریف شده ای ندارد، تصریح کرد: این محصول حاوی سلول های زنده کراتینوسیت و ملانوسیت کشت نشده مشتق از لایه اپیدرم پوست خود بیمار است. سلول های کراتینوسیت قابلیت تحریک رنگ دانه سازی داشته و سلول های ملانوسیت قادر به تولید ملانین هستند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیر عامل این شرکت اشاره کرد: برای تولید محصول "ریکالرسل" ابتدا نمونه پوست کم ضخامت از ناحیه نشیمن گاه بیمار گرفته شده و سپس جداسازی سلول های کراتینوسیت و ملانوسیت با بهره گیری از روش های آنزیمی صورت می گیرد و سلول ها ۲۴ ساعت پس از نمونه برداری در نواحی تعیین شده پیوند می شوند. دانش فنی این محصول کاملاً بومی است و مشابه خارجی قابل قیاسی ندارد. این محصول از سال ۱۳۹۸ به تولید تجاری رسیده است.
وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از محصولات دانش بنیان این شرکت، برای درمان آرتروز زانو تجویز می شود، اظهار داشت: آرتروز شایع ترین بیماری التهاب مفاصل است که بیش از نیمی از جمعیت بالای ۶۰ سال را درگیر کرده است. سلول درمانی بی خطرترین و مطمئن ترین روش درمانی شمرده می شود.1401/01/23
21:52:33
0.0 از 5
1294
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود