برنامه کانون پتنت برای پشتیبانی از تجاری سازی دستاوردهای نوآورانه

برنامه کانون پتنت برای پشتیبانی از تجاری سازی دستاوردهای نوآورانه

به گزارش بی دانلود سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: در سال جدید باتوجه به اهمیت اشتغال آفرینی و درآمدزایی از دستاوردهای نوآورانه شرکت های دانش بنیان، کانون برنامه ای بسیار جدی در حوزه پشتیبانی از تجاری سازی دستاوردهای نوآورانه دارد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سیدامیر گلچین، سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این که این کانون، خدمات ویژه ای به شرکت های دانش بنیان ارائه می دهد، اظهار داشت: برگزاری کارگاه های تخصصی و گاهی اختصاصی، آموزش نیروی متخصص پتنت برای شرکت، انتشار مقالات و کتب مرتبط، برگزاری جلسات مشاوره فنی، پایش و ارتباط مستقیم با شرکتها و حمایت بیش از ۹۰ درصدی از ثبت اختراعات، قسمتی از برنامه های کانون در امتداد ارائه خدمت به شرکت های دانش بنیان بوده است.

گلچین، ثمره این حرکت را افزایش تعداد پتنت های ثبت شده در رابطه با شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ به بالای ۶۰ درصد از کل تعداد پتنت های ثبت شده این کانون دانست.

سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به محوریت دانش بنیان ها در شعار سال و رویکرد این کانون در محقق کردن آن، اظهار داشت: زمانی یک شرکت دانش بنیان، امکان توسعه فناوری و نوآوری را دارد که بتواند سرمایه گذاری خوبی در زمینه منابع انسانی و جذب نخبگان داشته باشد که این مهم منوط به کشش مالی شرکت است.
گلچین با اعلان اینکه بحث پتانسیل های مالی یک شرکت از تولید، درآمدزایی و توسعه بازار نشأت می گیرد، افزود: بدین سبب اشتغال آفرینی و تولید نیز ارتباط معناداری با بحث تجاری سازی دارد؛ بدین صورت اگر به دنبال اشتغال آفرینی در شرکت های دانش بنیان هستیم، ناگزیر به افزایش سطح تولید و درآمدزایی خواهیم بود که می بایست باتوجه به رقابت پذیری سطوح فنی دستاوردهای ملی و داخلی و امتیازات در رابطه با تولید در داخل، به بازارهای صادراتی، توجه ویژه داشته باشیم.
سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این که توسعه بازار در ابعاد بین المللی در زمینه های فناورانه نیز نیازمند پشتوانه قوی مالکیت فکری برای صیانت از دستاوردها و نگهداشت حقوق مشروع بهره برداری از آنها در بازارهای هدف است که این مهم می تواند به وسیله ثبت پتنت محقق شود، اضافه کرد: بدین سبب پتنت، ارتباط معناداری با مفهوم دانش بنیان دارد که در سالهای قبل سیاست های اجرائی از طرف این کانون نیز در این راستا بوده است.
گلچین به برنامه های امسال کانون در امتداد شعار سال اشاره نمود و اظهار داشت: در سال جدید باتوجه به اهمیت اشتغال آفرینی و درآمدزایی از دستاوردهای نوآورانه شرکت های دانش بنیان، کانون برنامه ای بسیار جدی در حوزه پشتیبانی از تجاری سازی دستاوردهای نوآورانه دارد. کانون با در نظر گرفتن مجموعه خدمات مورد نیاز برای توسعه یک دستاورد نوآورانه و با ایجاد همکاری حداکثری با سازمان ها و مراکز مرتبط و همکار، اهتمام در تسهیل و تسریع در پروسه تجاری سازی پتنت ها خواهد داشت.
سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جهوری با ابراز امیدواری از این که کانون بتواند بعنوان یک بازیگر اثرگذار در زیست بوم نوآوری کشور، نقش خوبی را در زمینه تجاری سازی پتنت ها و توسعه کسب وکارهای دانش بنیان و اشتغال آفرینی و تولید ایفا کند، اظهار نمود: این کانون نهایت تلاش خودرا به کار می گیرد تا باتوجه به دسترسی های خود، زمینه را برای امیدآفرینی در بین فناوران و نخبگان فنی کشور مهیا کند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، پتنت بعنوان شالوده زیربنایی و تفکر سازنده شرکت های دانش بنیان، نقش قابل توجهی در شناسایی استعدادها و نوابغ یک کشور دارد. پتنت ابزاری برای تجاری سازی و توسعه بازار محصولات نوآورانه خصوصا در ابعاد بین المللی است. با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و باتوجه به نیاز شناخته شده در حوزه توسعه اقتصاد دانش بنیان، کانون پتنت ایران از سال ۱۳۹۴ شروع به کار کرد. در ابتدای فعالیت، شناخت اهمیت صیانت از مالکیت فکری در بین مخاطبان، خیلی کم بود و کانون در این سال ها با توسعه سیاست های ترویجی در کنار سیاست های حمایتی ثبت اختراع اهتمام در آگاهی‎بخشی در بین مخاطبان خصوصا شرکت های دانش بنیان داشته است.
منبع:

1401/01/24
13:25:02
0.0 از 5
566
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود