ماموریت اکتشافی ناسا برای سفر به یک سیارک فلزی

ماموریت اکتشافی ناسا برای سفر به یک سیارک فلزی

بی دانلود: ناسا درحال آماده سازی فضاپیمایی است که به سیارکی غنی از فلز سفر خواهدنمود تا آنرا بررسی کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، مهندسان ناسا آخرین اقدامات را روی فضاپیمای "سایکی"(Psyche) این آژانس فضایی انجام می دهند که مقرر است در ماه آگوست از پایگاه "کیپ کاناورال"(Cape Canaveral) فلوریدا برای سفر به سیارکی غنی از فلز که هم نام خود است، پرتاب شود. اعضای رسانه در روز دوشنبه ۱۱ آوریل، فرصتی یافتند تا فضاپیما را از نزدیک در "اتاق تمیز"(clean room) "آزمایشگاه پیش رانش جت"(JPL) ناسا ببینند. همچنین، خبرنگاران با رهبران این مأموریت همچون "لیندی الکینز تانتون"(Lindy Elkins-Tanton)، پژوهشگر "دانشگاه ایالتی آریزونا"(ASU) و پژوهشگر ارشد پروژه سایکی و "هنری استون"(Henry Stone)، مدیر این پروژه مصاحبه کردند.
"برایان بون"(Brian Bone)، مدیر مونتاژ، آزمایش و پرتاب سایکی در آزمایشگاه پیش رانش جت اظهار داشت: استقبال از خبرنگاران در اتاق تمیز، امکان نگاهی اجمالی به سالها تلاش دشواری را که برای این مأموریت صورت گرفته است، برای عموم مردم فراهم می آورد. به لطف عزم و مهارت گروه سایکی، ما در آخرین مرحله آماده سازی فضاپیما برای رفتن به محل پرتاب در فلوریدا هستیم.
برای پیشگیری از انتقال باکتری های زمین به فضا توسط این فضاپیما، خبرنگاران تجهیزات خویش را با ایزوپروپیل الکل پاک کردند و قبل از ورود به اتاق تمیز معروف به "های بی ۲"(High Bay 2) در تأسیسات مونتاژ فضاپیما در آزمایشگاه، لباس های محافظ پوشیدند و موهای خویش را هم پوشاندند. ناسا مقرر است سایکی را برای پرتاب در تابستان سال جاری، به "مرکز فضایی کندی"(Kennedy Space Center) در فلوریدا بفرستد.


این فضاپیما در ماه مه سال ۲۰۲۳، از کنار مریخ پرواز خواهد نمود و در اوایل سال ۲۰۲۶ به دور سیارک سایکی در کمربند اصلی سیارک ها بین مریخ و مشتری خواهد چرخید. دانشمندان باور دارند که این سیارک امکان دارد عموما از فلزی تشکیل شده باشد که یکی از اجزای سازنده سیارات سنگی منظومه شمسی یعنی عطارد، زهره، زمین و مریخ است. در صورت درست بودن این فرضیه، سیارک سایکی می تواند فرصتی منحصر به فرد جهت بررسی چگونگی شکل گیری سیاراتی مانند زمین خودمان باشد.
این مأموریت از مارس ۲۰۲۱ در مرحله ای است که بعنوان عملیات مونتاژ، آزمایش و پرتاب شناخته می شود. دوره های مطلوب پرتاب، به کمربند اصلی سیارک ها محدود هستند. بنابراین، پژوهشگران طی سال گذشته، برای تکمیل مونتاژ کار کرده اند. آنها به تازگی بزرگترین آرایه های خورشیدی نصب شده در آزمایشگاه پیش رانش جت را به فضاپیما متصل کرده اند و آنرا تحت مجموعه ای از آزمایش های دقیق قرار داده اند تا شرایط ناملایمی را که یک فضاپیما تحمل می کند، شبیه سازی کنند. بعد از انجام دادن آزمایش الکترومغناطیسی، خلاء حرارتی، ارتعاش، شوک و آکوستیک، سایکی برای ادامه کار آماده شده است. دوره پرتاب آن هم از اول ماه آگوست شروع می شود.

ماموریت مهم
دانشگاه ایالتی آریزونا، مأموریت سایکی را رهبری می کند. آزمایشگاه پیش رانش جت مسئولیت مدیریت کلی، مهندسی سیستم، یکپارچه سازی، آزمایش و عملیات مأموریت را بر عهده دارد.
همچنین، آزمایشگاه پیش رانش جت درحال عرضه یک دستگاه نمایش فناوری به نام "ارتباطات نوری فضای عمیق"(DSOC) است که روی سایکی پرواز می کند تا ارتباطات لیزری با سرعت داده بالا را مورد بررسی قرار دهد که می تواند توسط مأموریت های آینده ناسا استفاده گردد.
سایکی، چهاردهمین ماموریتی است که بعنوان بخشی از "برنامه دیسکاوری"(Discovery Program) ناسا انجام می شود.
منبع:

1401/01/25
13:07:09
0.0 از 5
613
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود