در گفت و گو با بی دانلود اعلام شد؛

رتبه ۹۰ ایران در شاخص مواجهه با اپیدمی در بین ۱۹۵ کشور

رتبه ۹۰ ایران در شاخص مواجهه با اپیدمی در بین ۱۹۵ کشور

بی دانلود: برمبنای برآوردهای جهانی هیچ کشوری آمادگی کامل برای مواجهه با اپیدمی ها را ندارد و در این شاخص ایران در بین 195 کشور رتبه 90 را کسب کرده، ضمن آنکه در شاخص ˮپاسخ سریعˮ ایران در بین 195 کشور، با کسب امتیاز 36.4،  رتبه 94 را دارد.


امیرعباس محمدی کوشکی، سرپرست تیم اختراعات ایران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به انتشار آخرین گزارش درباره شاخص امنیت جهانی بهداشت ۲۰۲۱، اظهار داشت: این گزارش یکی از با اهمیت ترین گزارش های جهانی در شاخص امنیت بهداشت جهانی است که توسط متخصصان، دانشگاه ها و سازمان ها و مجموعه بررسی و تحقیقات شاخص امنیت بهداشت جهانی GHS و با همکاری سازمان ملیا و بیل گیتس و متخصصان سازمان بهداشت جهانی و همین طور با همکاری کمیسیون های ملی کشورها در بهداشت و همه گیری چه بصورت شخصی و دولتی بررسی و آماده شده است.
شاخص GHS ۲۰۲۱ ظرفیت های ۱۹۵ کشور را برای آماده شدن اپیدمی ها و همه گیری ها اندازه گیری می کند و ارزیابی های اخیر نشان میدهد همه کشورها بطور خطرناکی برای تهدیدهای همه گیر و همه گیری آینده، همچون تهدیدهایی که بالقوه ویرانگرتر از کووید-۱۹ هستند، آماده نیستند.
وی اظهار نمود: در این مطالعات یافته ها و رتبه بندی کشورها درباب این همه گیری ها و اپیدمی ها در ۱۹۵ کشور مورد بررسی قرار گرفت و رتبه بندی آنها در ۶ دسته بررسی گردید و طبق داده ها هیچ کشوری بطور کامل برای تهدیدهای همه گیر یا همه گیر آینده آماده نیست.
محمدی کوشکی اشاره کرد: کشورمان ایران در بین ۱۹۵ کشور رتبه ۹۰ را با امتیاز ۳۶.۵ از ۱۰۰ را کسب کرده است.
رتبه کشور امتیاز اول امریکا ۷۵.۹ دوم استرالیا ۷۱.۱ سوم فنلاند ۷۰.۹ چهارم کانادا ۶۹.۸ پنجم تایلند ۶۸.۲ ششم اسلوونی ۶۷.۸ هفتم بریتانیا ۶۷.۲ هشتم آلمان ۶۵.۵ نهم کره جنوبی ۶۵.۴ دهم سوئد ۶۴.۹ سرپرست تیم اختراعات ایران با تاکید بر این که ایران در این رتبه بندی، در جایگاه نودم و با امتیاز ۳۶.۵ بوده است، افزود: در این لیست سومالی رتبه ۱۹۵ با امتیاز ۱۶ است و بطور کلی نخستین کشور این نمودار امریکا و آخرین آن کشور سومالی قرار دارند.
محمدی کوشکی افزود: در این گزارش داده و تحقیقات برمبنای ۶ دسته بندی وجود دارد که به این شرح است:
ردیف شاخص ۱ پیشگیری و جلوگیری کردن ۲ تشخیص و گزارش نویسی ۳ پاسخ سریع ۴ سیستم های سلامت ۵ تعهدات برای بهبود ظرفیت مالی و هنجارهای جهانی ۶ محیط پرخطر و ریسک پذیر وی افزود: رتبه ایران در این شاخص ها به این شرح است:
در شاخص "پیشگیری و جلوگیری" ایران با کسب ۴۲.۹ جایگاه ۴۶ را دارد و در میانگین جهانی در این دسته امتیاز ۲۸.۴ از ۱۰۰ را دریافت کرده است.
ایران در دسته بندی جلوگیری کردن در قسمت مقاومت ضد میکروبی (AMR) از ۱۰۰ امتیاز ۵۸.۳ را دریافت کرده است.
در شاخص "تشخیص و گزارش نویسی" ایران رتبه ۱۰۲ را در این دسته با امتیاز ۲۸.۹ کسب کرده و در میانگین جهانی امتیاز ۳۲.۶ را کسب کرده است.
در شاخص "پاسخ سریع"، ایران در بین ۱۹۵ کشور، با کسب امتیاز ۳۶.۴، رتبه ۹۴ را دارد و در میانگین جهانی ۲۰۲۱، ۳۷.۶ را از ۱۰۰ امتیاز به دست آورده است.
در شاخص "سیستم های سلامت" نیز کشورمان امتیاز ۳۹.۴ را کسب نمود و در میانگین جهانی با امتیاز ۳۱.۵ رتبه ۷۰ را در بین کشورها دارد.
در شاخص "تعهدات برای بهبود ظرفیت مالی و هنجارهای جهانی" در دسته پنجم با تحقیقات انجام شده و داده ها، ایران رتبه ۱۸۵ را با امتیاز میانگین جهانی ۴۷.۸ و امتیاز کلی ۲۷.۱ را کسب کرده است.
شاخص "محیط پرخطر و محیط ریسک" آخرین دسته بندی این گزارش جهانی است که کشورمان ایران امتیاز ۴۴.۴ و میانگین جهانی ۵۵.۸ امتیاز را دریافت کرده است و در رتبه ۱۵۱ قرار دارد.
علاوه بر این ها، ایران در بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان امتیاز ۲۵، در امنیت زیستی امتیاز ۲۴، در ایمنی زیستی امتیاز ۵۰ و در ایمن سازی امتیاز ۱۰۰ را کسب کرده است. اما متاسفانه در پژوهش و فرهنگ با کاربرد دوگانه علمِ مسئول، امتیاز صفر را از ۱۰۰ دریافت کرده است.
محمدی کوشکی اشاره کرد: در این گزارش جهانی، یافته ها نشان میدهد که بااینکه خیلی از کشورها توانستند به سرعت ظرفیت های مقابله با کووید-۱۹ را توسعه دهند، اما همه کشورها بطور خطرناکی برای رویارویی با تهدیدات همه گیری و همه گیری آینده آماده نیستند. با این وجود، یک فرصت عالی برای دوام بیشتر ظرفیت های جدید جهت دستیابی به دستاوردهای بلندمدت در آمادگی وجود دارد.
وی با اعلان اینکه بیشتر کشورها همچون کشورهایی با درآمد بالا، سرمایه گذاری مالی اختصاصی بمنظور تقویت آمادگی برای همه گیری یا بیماری همه گیر انجام نداده اند، تصریح کرد: بیشتر کشورها در حفظ یک سیستم بهداشتی قوی، توانا و در دسترس برای تشخیص و پاسخ به شیوع بیماری، پیشرفتی اندک داشته و یا بدون پیشرفت بوده اند.
سرپرست تیم اختراعات ایران اشاره کرد: سفارش های مهم این گزارش به این شرح است:
کشورها باید بودجه امنیت سلامت را در بودجه ملی تخصیص دهند و ارزیابی هایی را با بهره گیری از شاخص GHS ۲۰۲۱ انجام دهند تا یک برنامه ملی برای شناسایی خطرات خود و پر کردن شکاف ها ایجاد کنند.
سازمان های بین المللی باید از شاخص GHS برای شناسایی کشورهایی که بیشتر به حمایت نیاز دارند، استفاده کنند.
بخش خصوصی باید از شاخص GHS برای جستجوی فرصت هایی که برای مشارکت با دولت ها هستند، استفاده نماید.
خیریه ها و سرمایه گذاران باید مکانیسم های تامین مالی جدیدی را توسعه دهند و از شاخص GHS برای اولویت بندی منابع استفاده کنند.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، امیرعباس محمدی کوشکی در نشست های آنلاین همه گیری کووید- ۱۹ در سازمان بهداشت جهانی برای ارائه تحقیقات و گزارش به نمایندگی از کشورمان حضور داشته است. وی همین طور در پلت فرم جهانی کووید- ۱۹ که توسط مرکز نوآوری و انجمن نوآوری سازمان ملل متحد و وزارتخانه ها و سازمان های پژوهشی و نوآوری و علمی و تحقیقاتی جهانی برگزار شد، حضور داشته است.
در تهیه این گزارش جهانی، تیم اختراعات ایران و کمیسیون تحقیقاتی بین المللی همکاری داشته اند.


منبع:

1401/01/28
22:29:08
0.0 از 5
668
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود