ارتقای تکنولوژی نهضت مسکن توسط مهندسان ایرانی

ارتقای تکنولوژی نهضت مسکن توسط مهندسان ایرانی

انعقاد تفاهمنامه افزایش تکنولوژی ساخت بین یک شرکت ساختمانی با یک شرکت تحقیقاتی دولتی، گمانه زنی ها برای جایگزین کردن نیروهای داخلی به جای خارجی ها در پروژه نهضت ملی مسکن را تقویت کرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، بهره مندی از تکنولوژی های جدید ساختمانی با بهره گیری از توان متخصصان داخلی به تدریج جای نگاه های بیرونی را گرفته است. بعد از آن که اخبار غیررسمی از عدم تمایل چین و ترکیه برای اجرای پروژه های ساختمانی در ایران حکایت داشت، به تدریج موضع وزارت راه و شهرسازی تغییر نمود.
امروز تفاهم نامه ای بین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با گروه سرمایه گذاری مسکن به منظور بهره مندی از تکنولوژی های جدید ساختمانی منعقد شد. این در حالیست که اواخر سال قبل مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن از مذاکره با یک شرکت ترک به منظور ارتقای تکنولوژی ساخت سخن گفته بود.
علیرضا قاری قرآن ـ رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی - در جریان تفاهم نامه امروز با اشاره به این که طرح نهضت ملی مسکن فرصتی برای ارائه خدمات نوین ساختمانی و ارتقای کیفیت ساخت و ساز و کاهش هزینه های تمام شده است، توضیح داد: اکنون در حوزه بتن، انرژی و سایر مباحث کارها در حال انجام می باشد اما در حوزه ساخت و اجرا متاسفانه کار به روش های سنتی در حال انجام می باشد و صنعتی سازی در ساخت به مفهوم مناسب آن اجرایی نشده است.
به قول وی صنعتی سازی که همچون موضوعات مهم می باشد در کشور وجود ندارد و اکنون بالای ۹۰ درصد ساخت وساز به شکل سنتی درحال اجراست که به کیفی سازی لطمه زده است. ازاین رو با تغییر ساختاری که در برنامه مرکز است باید پتانسیل مرکز تحقیقات بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.
شنیده ها حاکی از آنست به دلایلی مثل تحریم و نبود صرفه اقتصادی، طرف چینی تمایل چندانی برای حضور در ایران نشان نمی دهد. در مورد مذاکره با شرکت های ترک هم اطلاع رسانی چندانی صورت نگرفته و به نظر نمی رسد توافقی تابحال صورت گرفته باشد.
وزارت راه و شهرسازی از اوایل فعالیت دولت سیزدهم اعلام نمود که همزمان با رایزنی با شرکت های خارجی، از توان شرکت های ایرانی هم غافل نیست. دراین زمینه اعلام گردید مبحث صنعتی سازی به فراخوان گذاشته شده و از ۵۸۶ شرکت داخلی که تاییدیه فنی دارند خواسته شده تا در طرح نهضت ملی مسکن سه مشخصه کیفیت، سرعت اجرا و کاهش قیمت تمام شده را در دستور کار قرار دهند؛ جلسات مشترکی بین مسؤلان وزارت راه و شهرسازی با برخی شرکت های داخلی برگزار شده و یکی از مهم ترین دستور کارهای این وزارتخانه در سال جدید ارتقای فناوری ساخت است.
اخیرا هم رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان با هدف ارتقای کیفیت ساخت و ساز گفته است: این مساله را در جلسه با معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری مطرح کردیم و وی قول داد تا هفته آتی با وزارت راه و شهرسازی جلسه ای برگزار و برنامه جامعی را تدوین کرده و به کمیسیون عمران گزارش دهند.
منبع:

1401/02/06
23:29:29
0.0 از 5
548
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود