ساختمان ها به پوشش های نانویی آب گریز و ضد حریق مجهز می شوند

ساختمان ها به پوشش های نانویی آب گریز و ضد حریق مجهز می شوند

یکی از شرکت های فناور با بهره گیری از نانو فناوری علاوه بر تولید انواع عایق رطوبتی و پوشش های ضد حریق، توانست از این محصولات در بعضی از ساختمان ها استفاده نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، یکی از شرکتهای فناور فعال در تولید پوشش ها و مصالح نوین ساختمانی تابحال برای محلول پایه آب ایجادکننده پوشش فوق آب گریز روی آجر، محلول دو جزئی ایجاد کننده پوشش آب گریز روی سنگ حاوی نانو ذرات، محلول ایجاد کننده پوشش فوق آب گریز روی چوب حاوی نانو ذرات و محلول ایجاد کننده پوشش آب گریز روی آجرنما موفق به دریافت گواهی نانومقیاس شده است.
استفاده از نانوآب گریز آجر و سنگ در پروژه ای در کرمان، نانوآب گریز کاشی و سرامیک برای یک هتل در تهران، رنگ آب بند آب گریز در پروژه ای در شیراز، رنگ نما و عایق نانویی در پروژه ساختمانی در مشهد، نانوآب گریز شیشه و کامپوزیت در پروژه ای در تهران و رنگ توسکالر و پرایمر در پروژه ای در مشهد بعضی از پروژه هایی است که با استفاده از محصولات نانویی این شرکت انجام شده است.
خواص مکانیکی و قیمت مناسب آجر باعث کاربرد فراوان این مواد در ساخت ساختمان شده است. این نکته از دیرباز مورد توجه بوده است که هر چه جذب آب در این مواد کمتر باشد، احتمال خوردگی و ایجاد شوره بر روی آن‏ها کمتر شده و عمر آن‏ها بیشتر می‏ شود.
همینطور به منظور مرمت و نگهداری بناهای تاریخی و حتی نگهداری بناهای جدید ساخته شده از آجر، مقابله با عوامل فرسایشی محیطی مانند گرد و غبار و حتی باران های اسیدی، پیشگیری از جذب آب نکته بسیار مهمی است و باآنکه این مهم با اعمال پوشش‏ های سنتی تا اندازه ای فراهم می‏ شود، اما از کارایی لازم برخوردار نیست، چون که رنگ‏ها تشکیل لایه‏ ای می ‏دهند که در مقابل نور خورشید زرد شده و مهم‏تر از آن، بر قابلیت تنفس آجر یا به عبارتی بر میزان خروج رطوبت از آن تأثیر منفی می‏ گذارند.
به نقل از ستاد نانو، نانوپوشش ‏های آب گریزکننده بعنوان جایگزین مناسبی برای رنگ های سنتی، کمک قابل توجهی به افزایش عمر آجر و دیگر مصالح ساختمانی می کند؛ چونکه کلوئید حاوی نانوذرات با ایجاد پوشش آب گریز در سطح، باعث ممانعت از ایجاد اثرات مخرب ناشی از عواملی مثل شوره، هوازدگی و تغییر رنگ شده و از سوی دیگر، به علت عدم کاهش قابلیت تنفس آجر و در نتیجه عدم حبس رطوبت در لایه های زیرین عمر آنرا افزایش می‏ دهند. اعمال این پوشش ها باعث عدم چسبندگی ذرات آب بر روی سطح و همینطور جدایش ذرات خاک یا کثیفی توسط قطرات آب باران از روی سطح آجر می شود.
در اثر به کارگیری نانوذرات در بستر پلیمری و عامل دار کردن این ذرات، خاصیت آب گریزی مناسبی در سطح آجر ایجاد می شود. ناصافی های میکرومتری و نانومتری ناشی از حضور نانوذرات، باعث کاهش نیروی چسبندگی سطحی میان قطرات آب و سطح آجر می شود که عدم ایجاد لکه و شوره زدگی را به همراه دارد.1401/02/10
12:31:30
0.0 از 5
609
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود