ایران در جمع ۵ کشور پیشرو در حوزه نانو

ایران در جمع ۵ کشور پیشرو در حوزه نانو

بی دانلود: گزارشی جهانی تاکید دارد که ایران نه تنها در حجم تولید علم نانو بلکه در جهت گیری و کیفیت دستاوردهای علمی این حوزه هم جزء کشورهای پیشرو به حساب می آید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، قرار گرفتن ایران در بین پنج کشور نخست جهان در زمینه تولید علم نانو یکی از دستاوردهای قابل توجه شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشورمان است که در تحقیقی بین المللی بر آن صحه گذاشته شده است. این تحقیق بین المللی، به مقایسه کشورها و مؤسسات علمی و فناوری بر مبنای شاخص جدیدی تحت عنوان «تمرکز بر حوزه های در حال ظهور فناوری» می پردازد.
این معیار نشان داده است که ایران، نه تنها از لحاظ تولید علم نانو به رتبه پنجم جهان دست پیدا کرده است، بلکه بیشترین تمرکز را به همراه چهار کشور پیشرفته دیگر، بر نوظهورترین و پیشروترین حوزه های علم و فناوری قرارداده است.
بر طبق این معیار کشور چین با فاصله زیاد رتبه اول و چهار کشور آمریکا، کره جنوبی، هند و ایران با فاصله ای کمتر نسبت به یکدیگر در رتبه های دوم تا پنجم قرار گرفته اند. در این رتبه بندی، ایران بالاتر از تمام کشورهای اروپایی و همینطور کشور ژاپن با هزینه کرد میلیارد دلاری در حوزه تحقیقات نانو قرار گرفته است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در گزارشی که توسط کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آفریقا در آوریل ۲۰۲۰ انتشار یافته است، توسعه فناوری نانو در ایران بعنوان یک نمونه برای درس آموزی مورد تاکید قرار گرفته است.
این گزارش، ایران را پیشگام در سیاستگذاری نانو پس از آمریکا و چین و پیش از اتحادیه اروپا معرفی کرده است و ضمن اشاره به بعضی از برنامه های توسعه نانو در ایران، رویکرد ایران در شبکه سازی آزمایشگاهای نانو برای تأمین زیرساخت های پژوهشی را بعنوان یک الگو برای کشورهای آفریقایی معرفی کرده است. همینطور برپایه این گزارش، ایران در کنار کشورهای پیشرفته دنیا از قبیل آمریکا، چین، انگلستان، روسیه و اتحادیه اروپا بیشترین تعداد استانداردهای ملی تدوین شده در فناوری نانو را دارد.1401/02/13
12:22:45
0.0 از 5
551
تگهای خبر: تولید , فناوری , كیفیت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود