دستگاه ردیاب چشمی توسط محققان دانشگاهی ساخته شد

دستگاه ردیاب چشمی توسط محققان دانشگاهی ساخته شد

به گزارش بی دانلود پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت سیستم ثبت موقعیت چشم شدند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا ابوالقاسمی دهاقانی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران ضمن اشاره به کاربرد و اهمیت اندازه گیری های ثبت موقعیت چشم در علوم مختلف همچون علوم اعصاب، روان شناسی، مدیریت، بازاریابی و هم چنین طراحی، اظهار داشت: موقعیت چشم و اندازه مردمک، همچون مهم ترین شاخصه های بررسی عملکرد شناختی انسان و موجوداتی است که سیستم بینایی مشابه انسان دارند. ازاین رو سیستم های ثبت موقعیت چشم در سرتاسر دنیا در آزمایشگاه های مختلف مورد بهره برداری قرار می گیرد.
دکتر ابوالقاسمی اضافه کرد: سیستم ردیاب چشمی یک سیستم با کاربردهای متنوع است که بوسیله ی یک دوربین با فرکانس بالا کار کرده و جایگاه چشم و اندازه مردمک را با دقت مکانی و زمانی خیلی بالا ردیابی می کند. دقت مکانی دستگاه ساخته شده در حدود یک درجه بینایی و دقت زمانی در حدود ۵۰۰ هرتز است.
وی مزیت اصلی این دستگاه نسبت به نمونه های مشابه خارجی را قیمت تمام شده عنوان نمود و اظهار داشت: در حالیکه قیمت نمونه خارجی مشابه آن بین ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار است، قیمت نمونه داخلی در مقایسه با مشابه خارجی کمتر است. پیش از این، سیستم ردیاب چشم ایرانی که با دقت زمانی ۵۰۰ هرتز و دقت یک درجه بینایی کار کند، معرفی نشده بود.
مجری طرح توسعه ردیاب چشمی اظهار داشت: این دستگاه خروجی تلاشهای دانشجویان مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران است و مراحل تحقیق، طراحی، ساخت و شبیه سازی آن در آزمایشگاه فناوری مغز واقع در پژوهشکده فناوری های همگرای دانشگاه تهران انجام شده است. هم اکنون تست ها و استانداردهای لازم جهت ورود به مرحله تجاری سازی انجام و تجاری سازی آن شروع شده است.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، وی ادامه داد: الان یک نمونه از این دستگاه در پژوهشکده فناوری های همگرای دانشگاه تهران مستقر شده که دانشجویان دانشکده های مهندسی برق و کامپیوتر و دانشکده روان شناسی و سایر محققین برای انجام رساله و تحقیقات خود از این دستگاه استفاده می نمایند.
دکتر ابوالقاسمی در انتها ضمن اشاره به این که این سیستم قابلیت ارتقا دارد، اضافه کرد: یکی دیگر از اهداف این پروژه، ساخت یک برنامه یکپارچه جهت پاسخ گویی به نیازهای متنوع کاربران از حوزه های مختلف علوم و مهندسی است. نسخه بعدی رهگیر چشم بر روی سیستم هایی مانند موبایل قابل اجرا بوده و امکان توسعه کاربردهای تحقیقاتی بیشتر برای حوزه هایی مانند زبان شناسی، علوم ورزش و سایر رشته های علوم انسانی را دارا خواهد بود.
منبع:

1401/02/17
20:25:52
0.0 از 5
473
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود