در نشست سراسری مالكیت فكری پارك های علم و فناوری پیشنهاد شد

مراکز داوری تخصصی برای حل مسائل مالکیت فکری راه اندازی شود

مراکز داوری تخصصی برای حل مسائل مالکیت فکری راه اندازی شود

مشاور پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنابع فرهنگی چالش اصلی شرکت های مستقر در پارک ها را عدم آگاهی آنها از مسائل حقوقی مالکیت فکری عنوان نمود و اظهار داشت: برای حل آن نیازمند راه اندازی مراکز داوری تخصصی هستیم.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سهراب سلامت امروز در نشست سراسری "مالکیت فکری پارک های علم و فناوری" که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، مسائل مالی و حقوقی را از چالش های شرکت های فناور نوپا دانست و اضافه کرد: این شرکتها بدون داشتن آگاهی کافی نمی توانند تبدیل به شرکت های بزرگ دانش بنیان شوند؛ بدین جهت این شرکتها نیازمند مشاوره های دائمی تخصصی هستند.
وی ناآگاهی از مسائل حقوقی را از چالش های شرکت های مستقر در پارک ها دانست و افزود: ما بسیار مواجه بودیم که فردی اختراعی داشته و اعلام نموده نمونه آن در خارج از کشور ثبت شده؛ ولی در ایران ثبت و درج نشده است و ثبت نمونه طرح خارجی در ایران دارند. اینها ناشی از بی اطلاعی آنها از مسائل حقوقی حوزه مالکیت معنوی و فکری است.
سلامت، بی اطلاعی پژوهشگران از ساختارهای شرکتها را از دیگر چالش های شرکت های نوپا نام برد و اشاره کرد: علاوه بر آن، آنها با قوانین استخدامی آشنایی کامل ندارند؛ بدین جهت قراردادهایی را منعقد می کنند که بر خلاف نظم عمومی است.
مشاور پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اشاره کرد: ما مشاهده کردیم در قراردادهایی که شرکتها منعقد می کنند، مبالغ سرمایه گذاری، مرجع حل اختلافات، تضامین قرارداد، خرید خدمت و غیره درج نشده و چنین قراردادهایی سبب می شود که آینده فعالیت آنها به مخاطره بیفتد.
سلامت، ایجاد، حفاظت و تجاری سازی را سه رکن اساسی در مالکیت فکری در شرکتها ذکر کرد و افزود: شرکتها باید در این سه بخش اطلاعات کافی داشته باشند.
وی ارائه آموزش به شرکتها در زمینه های حقوقی را از راهکارهای کوتاه مدت در زمینه مالکیت فکری دانست و اظهار داشت: برای بلندمدت به راه اندازی مراکز داوری تخصصی نیاز داریم.1401/02/20
12:24:35
0.0 از 5
727
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود