راه اندازی مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه

راه اندازی مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه

بی دانلود: مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه با هدف ارتقای همکاریهای مشترک فناورانه میان دو کشور، در دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ تاسیس شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، باتوجه به پتانسیل بالای کشور روسیه در زمینه علمی، فناوری و نوآوری و علاقمندی شرکت های دانش بنیان کشورمان برای توسعه همکاریهای فناورانه با طرف های متناظر روسی در قالب انتقال و خرید فناوری و همین طور صادرات محصولات و خدمات "های تک" خود به آن کشور، مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه تاسیس شد.
دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ یکی از دانشگاه های تراز اول روسیه به حساب می آید که ارتباطات تنگاتنگی با صنعت و حوزه های مختلف بین المللی دارد و هم اکنون چندین پروژه ملی در زمینه های فناوری های پیشرفته در این دانشگاه در حال انجام می باشد.
این مرکز دارای دفتر مدیریت مستقل و چندین سالن اشتراکی برای برگزاری سمینار، نشست های رودرور، دوره های مشترک و تخصصی برای شرکت های فناور، دانش بنیان و خلاق برای ورود به بازار روسیه است و از تعریف پروژه های مشترک فناورانه بین دانشگاه ها و مراکز فناوری دو کشور حمایت می کند.
از با اهمیت ترین خدمات این مرکز می توان «تسهیل انتقال و تبادل فناوری میان شرکت های ایرانی و روسی و صادرات محصولات هایتک شرکت های ایرانی به روسیه و بلعکس»، «فراهم کردن فضای مناسب برای برگزاری جلسات مشترک شرکت ها»، «بازاریابی محصولات هایتک شرکت های دانش بنیان»، «ارائه خدمات حقوقی برای عقد قرارداد»، «ثبت پتنت و گرفتن گواهینامه های موردنیاز»، «برگزاری دوره های تخصصی کوتاه و بلند مدت»، «تورهای فناوری برای شرکت های هایتک و متخصصان ایرانی برای تسهیل حضور در بازار روسیه «و «توسعه برنامه های تحقیقاتی بلندمدت درحوزه های اولویت دار» را نام برد.
در قالب این مرکز تا حالا ۱۷ پروژه از جانب شرکت های دانش بنیان ایرانی و پنج پروژه از طرف شرکت های فناور روسی شناسایی و تناظریابی شد که هم اکنون هفت پروژه از مجموع این پروژه ها در مرحله عقد قرارداد برای خرید، انتقال و صادرات فناوری و همین طور تولید مشترک در ایران است.
فعالیت های این مرکز محدود به دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ نیست و این دانشگاه نقش راهبری و معرفی ظرفیت های حوزه های مختلف فناوری و صنعتی روسیه را عهده دار اشت.
همچنین با هدف استفاده از ظرفیت این مرکز، در اوایل ماه جاری هیاتی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف آشنایی با ظرفیت های روسیه در زمینه سلول های بنیادی و برگزاری دوره های متخصصی کوتاه مدت برای متخصصان و شرکت های فناور این حوزه از زیرساخت های این دانشگاه و مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه بازدید نمود. در این راستا، قرار شد یک دوره تخصصی کوتاه مدت در زمینه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در ماه ژوئن ۲۰۲۲ با حضور متخصصان و شرکت های دانش بنیان در این دانشگاه اجرا شود.منبع:

1401/02/25
10:14:00
0.0 از 5
768
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود