ایران در جمع صاحبان فناوری تولید باتری های فلز هوا قرار گرفت

ایران در جمع صاحبان فناوری تولید باتری های فلز هوا قرار گرفت

بی دانلود: نسل جدیدی از باتری های فلز هوا ازطریق یک شرکت دانش بنیان در راه توسعه قرار گرفت؛ بدین سان ایران به جمع کشورهای دارای فناوری صاحب این محصول پیوست.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، یکی از فاکتورهای کلیدی باتری های فلز هوا مداومت انرژی است. از طرف دیگر این نوع باتری ها انرژی زیادی نیز تولید می کنند؛ بدین سبب در وسایلی به کار گرفته می شوند که به انرژی زیاد و مداوم نیاز است.
در ساخت این باتری ها از اسیدها استفاده نمی گردد و این مساله هم جزو دیگر مزیت های آن شمرده می شود، همین طور قسمتی از باتری به بیرون از فضای سلول منتقل و این مساله موجب می شود تا محدودیتی در کاتد باتری های فلز هوا به وجود نیاید.
سجاد مهرابی مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه تولید خلاق و فناور (نواسی) با اعلان اینکه نسل جدید باتری ها با فناوری فلز هوا، محصولی پیچیده و پیشرفته است، اظهار داشت: میزان مصرف انرژی یا میزان تقاضای آن در سال های آتی افزایش می یابد و این مساله به تمامی تجهیزات مربوط می شود، باتری های حال حاضر یک انرژی مخصوص و چگالی انرژی مشخصی دارند اما برای افزایش میزان انرژی بدون محدودیت حجم و وزن باید به سمت باتری های نسل پیشرفته حرکت کرد.
وی اضافه کرد: باتری های فلز هوا کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارند، این باتری ها در دنیا به مرحله تجاری سازی نرسیده اند و هم اکنون تنها موردی که از این محصول به سبب مداومت انرژی، نبود خطرات جانبی، قیمت تمام شده پایین و یک بارمصرف بودن استفاده می شود در سمعک است.
این فناور گفت: تامین انرژی در دکل های مخابراتی و صنایع مختلف، جایگزین مناسب سیستم های UPS، بعنوان باتری در وسایل نقلیه الکتریکی، سیستم روشنایی اضطراری، تفریحات زیرآبی، تجهیزات پزشکی و نظامی تعدادی از بخش هایی هستند که این باتری کاربرد دارد.
وی افزود: باتری فلز هوا مزیت های زیادی ازجمله توان تولید انرژی بیشتر تا ۵ برابر نسبت به باتری های لیتیومی و تا ۴۰ برابر نسبت به باتری های سرب اسیدی، ایمنی بالا، مخرب نبودن برای محیط زیست، شارژ شدن سریع و قابلیت انعطاف در طراحی را دارد،
مهرابی اظهار داشت: اجزایی که برای ساخت این باتری به کار می روند به تنهایی می توانند دانش بنیان باشند و بعنوان یک محصول جدا به فروش برسند، این شرکت اجزای باتری فلز هوا از قبیل انواع نانو ذرات رسانای کربنی، کاتالیست منگنز و غشاهای مختلف عبور گاز را باکیفیت بسیار بالا می سازد.
مدیرعامل توسعه تولید خلاق و فناور (نواسی) اضافه کرد: همه باتری ها به جهت اینکه بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند باید از کاتالیست استفاده کنند، کاتالیست منگنز نه فقط در باتری سازی بلکه در کشاورزی، تصفیه آب، رنگ سازی و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد، سالیانه در زمینه باتری از این ماده ۵۰۰ هزار تن مصرف می شود و تولید این ماده می تواند در کنار تحول بزرگ، صرفه جویی ارزی بسیار بالایی به همراه داشته باشد.
وی گفت: باتری های فلز هوا یا بطور کلی پیل های سوختی که پروسه گازی در آن انجام می شود نیازمند یک غشا هستند، بیش از ۴۰ پارامتر در کیفیت این غشا مؤثر هستند و ساخت آنها بسیار پیچیده است.
تولید باتری فلز هوا؛ فناوری ارزشمندی که نیاز به توجه و حمایت دارد
مهرابی اظهار داشت: با توجه به این که این محصول در دنیا به مرحله تجاری سازی نرسیده و رقیبی در این عرصه وجود ندارد، می توان سهم بالایی در صادرات باتری های فلز هوا و همین طور اجزای آن داشت، رشد و توسعه این فناوری و تامین هزینه های آن نیاز به یکسری حمایت ها دارد، کمک در فروش مواد اولیه باکیفیت، جذب پروژه های تحقیقاتی و سفارش محصول از مسائلی است که می توانند به رشد و توسعه این فناوری و تامین هزینه های آن کمک شایانی کند.
مدیرعامل توسعه تولید خلاق و فناور (نواسی) با تاکید بر همراهی و حمایت بخش های مختلف اثرگذار برای توسعه این محصول ایران ساخت، بیان کرد: با توجه به این که این محصول خاصیت هایی منحصربه فرد و قابلیت رقابت در بازار جهانی را دارد، لازم هست با حمایت های معنوی دستگاه های ذیربط در حوزه تجاری سازی این محصول اقدامات لازم صورت گیرد.
وی با اشاره به تولیدات انواع مواد اولیه باطری توسط بخش های دولتی و خصولتی در کشور، شرایط رقابت در راه تجاری سازی محصول خودرا پرچالش توصیف کرد و اظهار داشت: مسئولان با پشتیبانی از این محصول ایران ساخت امکان رقابت بخش خصوصی با محصولات مشابه دولتی و خصولتی را برای محصولات تولید داخل فراهم می کنند.

1401/02/28
22:31:17
0.0 از 5
625
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود