جوشكاری شیمیایی چوب؛

تبدیل ضایعات چوب به ماده ای مقاوم تر از فولاد و تیتانیوم

تبدیل ضایعات چوب به ماده ای مقاوم تر از فولاد و تیتانیوم

بی دانلود: پژوهشگران موفق شدند ضایعات چوب را بوسیله پروسه فرآوری شیمیایی به یک ماده جدید بسیار قوی موسوم به «چوب بهبودیافته یا جوش خورده» تبدیل کنند که از فولاد و تیتانیوم هم قوی تر است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «نیوساینتیست»، این ماده تولید شده از چوب بازیافتی پنج برابر قویتر از چوب طبیعی است و از هرگونه محصول جانبی الوار چوب همچون تراشه های چوب یا خاک اره قابل تولید است.
چوب یک ماده بسیار انطباق پذیر است اما هر سال میلیونها تن ضایعات چوب دور ریخته می شود.
برای بهینه سازی اقتصاد لازم است که ضایعات چوب در مقیاس بسیار بزرگتری مورد بازیافت قرار گیرند.
«اورلاندو روخاس» از پژوهشگران دانشگاه «بریتیش کلمبیا» کانادا و همکارانش فرایندی را اختراع کرده اند که سبب حل شدن ماده «لیگنین» در جداره سلول های گیاهی می شود. لیگنین ماده ای چسب مانند و آلی است که لیف های سلولز را به هم وصل می کند. این پروسه با حل کردن لیگنین سبب آشکار شدن نانوالیافی می شود که در حقیقت فیبرهای ریزی در جداره سلول های گیاهی هستند.
این روش دربرگیرنده استفاده از یک ماده حلّال موسوم به «دی متیل استامید» است که در مجاورت کلراید لیتیوم به کار می رود.
وقتی دو قطعه چوب با این روش در کنار هم مورد فرآوری قرار می گیرند، نانوالیاف ها پیوند می خورند و ماده ای تولید می شود که پژوهشگران به آن چوب بهبودیافته یا جوش خورده (healed) می گویند.
هر چند این ماده دیگر شباهتی به چوب طبیعی ندارد اما خصوصیات مکانیکی بهتری دارد. آزمایش ها نشان داده که این ماده در مقابل شکستن، از فولاد ضدزنگ یا آلیاژ تیتانیوم هم مقاوم تر است.
چوب های فرآوری شده به این روش نه فقط قابل استفاده مجدد برای ساختن اشیای جدید هستند بلکه این پروسه فرآوری قابل اجرای مکرر روی همان قطعات چوب برای طولانی تر کردن طول عمر آنها است.


منبع:

1401/03/05
16:56:56
0.0 از 5
461
تگهای خبر: آموزش , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود