پژوهشگران كشور در یك ابداع پژوهشی ارزشمند موفق شدند؛

ساخت دستگاهی جهت بررسی کفایت همودیالیز

ساخت دستگاهی جهت بررسی کفایت همودیالیز

پژوهشگران کشور در یک ابداع پژوهشی ارزشمند، موفق به ساخت و آزمایش موفقیت آمیز دستگاهی شده اند که می تواند میزان کفایت دستگاه های همودیالیز را سنجیده و انجام درست آنرا بررسی کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دستگاه ادراری از کلیه ها، حالب ها و مثانه تشکیل شده است. این دستگاه مسئول پاک سازی خون از سموم مختلف و حفظ تعادل آب و الکترولیت است. نارسایی کلیوی به صدمه موقتی یا دائمی کلیه اطلاق می شود که منجر به از دست رفتن عملکرد طبیعی کلیه ها می شود. صدمه کلیوی می تواند شروع ناگهانی داشته باشد یا آن که به صورت تدریجی اتفاق بیفتد. هنگامی که آسیب کلیوی به حدی برسد که احتیاج به درمان جایگزینی کلیه داشته باشد، بیمار به سمت مرحله نهایی نارسایی کلیوی پیش می رود که در صورت عدم درمان منجر به مرگ می شود. متأسفانه شیوع مرحله نهایی نارسایی کلیوی افزایش معناداری در کشورهای درحال توسعه داشته است.

در این خصوص به قول محققان، فرایندی به نام همودیالیز، شایع ترین درمانی است که تا حدودی علایم بیماری را کاهش داده و سبب بهبود شیوه زندگی بیماران می شود. گرچه کیفیت زندگی و طول عمر بیماران در چنین وضعیتی پایین تر از افراد عادی برآورد می شود. نرخ بقای بیماران دیالیزی هنوز هم به صورت قابل توجهی کم است و عوامل زیادی در این مهم نقش دارند. در مطالعات مختلف، میانگین امید به زندگی بیماران همودیالیزی کمتر از سه سال ارزیابی شده است. دیالیز درواقع فرایندی است که سموم و مواد اضافی را از خون خارج کرده و اختلالات آب و الکترولیت و اسید و باز در رابطه با نارسایی کلیوی را تسهیل می کند. این فرآیند در صورتی دارای تاثیر مناسب خواهد بود که از کیفیت و کفایت قابل قبولی برخوردار باشد.

پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و پژوهشگاه استاندارد کرج با همکاری یک مؤسسه خصوصی در این خصوص مبادرت به پژوهشی کرده اند که در آن دستگاهی برای تعیین کفایت دیالیز ساخته و مورد آزمایش واقع شده است.

این دستگاه، کم هزینه و غیر تهاجمی است و توانایی اندازه گیری پیوسته رسانایی مایع دستگاه دیالیز را دارد و امکان عرضه درمانی مقبول تر را فراهم می آورد.
بررسی های محققان فوق نشان می دهند که توسعه و اجرای این دستگاه بر روی دستگاههای دیالیز، پیشرفتی مؤثر در جلوگیری از عواقب ناشی از فرآیند حیاتی فوق خواهد بود.

به قول حسین پارسایی، محقق دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همکارانش، «دستگاه طراحی شده، در جلسات دیالیز واقعی به صورت آزمایشی، تست و اعتبارسنجی شده است. در این روش مواد یا وسایل دورریختنی یا یک بارمصرف استفاده نمی شوند و از این طریق، هزینه های بیمار هم کاهش می یابند. همینطور احتیاج به نمونه گیری از خون بیمار و بررسی های آزمایشگاهی وجود نخواهد داشت».

آنها افزوده اند: «ما در این مطالعه، روشی را برای اندازه گیری میزان رسانایی الکتریکی محلول خون طراحی نموده ایم که امکان اجرای آن بدون تماس با محلول امکان پذیر است. این مهم با استفاده از روش تصویر خازنی و طیف سنجی امپدانس امکان پذیر شده است».

طبق نتایج حاصله، این روش برای شرایط بالینی بسیار کاربردی خواهد بود و پژوهش های آینده در این حوزه می توانند بر اندازه گیری غلظت داروها در ورودی و خروجی دستگاه دیالیز متمرکز شوند.

یافته های پژوهشی فوق و شرح دقیق دستگاه مربوطه در یک مقاله علمی پژوهشی در «فصل نامه علوم پزشکی صدرا» انتشار یافته اند. این نشریه متعلق به کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.
1401/03/14
13:26:58
0.0 از 5
669
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود