تولید آب شرب از ژلی کم هزینه در مناطق خشک

تولید آب شرب از ژلی کم هزینه در مناطق خشک

بی دانلود: پژوهشگران لایحه ژلی کم هزینه ای را تهیه کرده اند که از هوای خشک کویر آب شرب تولید می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، بیش از یک سوم جمعیت جهان در مناطق خشک زندگی می کنند؛ یعنی در مناطقی که با کمبود زیاد آب مواجهند. مهندسان و دانشمندان در دانشگاه تگزاس آستین، راهکار منحصربه فردی یافته اند که می تواند به مردم این نواحی کمک نماید به آب شرب پاکیزه دست یابند.
محققان لایه ژلی کم هزینه را تهیه کرده اند که متشکل از مواد فراوانی است که می تواند حتی در خشک ترین اقلیم ها آب را از هوا خارج کند.هزینه موادی که این واکنش را تسهیل می کنند، کیلویی ۲ دلار است. با این روش می توان در مناطقی که خشکی نسبی هوا کمتر از ۱۵% است از هر یک کیلوگرم بیش از ۶ لیتر (۱.۶ گالن) آب و در مناطقی که خشکی نسبی آنها تا ۳۰% است، می توان ۱۳ لیتر (۳.۴ گالن) آب تولید کرد.
گیهوا یو (Guihua Yu) استاد علوم مواد و مهندسی مکانیک در دانشکده مهندسی کاکرِل، دپارتمان مهندسی مکانیک واکر، می گوید: با این پژوهش جدید به راهکار هایی کاربردی دست خواهیم یافت که در نتیجه آن مردم می توانند در گرم ترین و خشک ترین مناطق زمین به آب دست یابند. این محصول میلیونها نفری را که به آب شرب دسترسی مداوم ندارند، قادر خواهد ساخت ابزاری ساده برای تولید آب در خانه داشته باشند و بتوانند به آسانی از آن استفاده کنند.
مشروح این مقاله جدید مجله نِیچِر کامیونیکِیشِنز (Nature Communications) به چاپ رسیده است.پژوهشگران از سلولز تجدیدپذیر و صمغ کُنیاکو (konjac، گیاهی از تیره گل شیپوریان) بعنوان ساختار آب دوست (hydrophilic skeleton) اصلی استفاده کردند.
منافذ باز صمغ پروسه جذب رطوبت را سرعت می بخشد. جزء دیگری که طراحی شده، سلولز پاسخگو به حرارت (ترموریسپانسیو) است که هنگامی که حرارت می بیند واکنش آب گریز (هیدروفوبیک) نشان می دهد، کمک می نماید که آب جمع شده به سرعت بیرون رود تا مجموع انرژی واردشده برای تولید آب به پایین ترین میزان برسد.


منبع:

1401/03/16
21:38:32
0.0 از 5
600
تگهای خبر: آموزش , تولید , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود