در افتتاحیه مراكز كارآفرینی و نوآوری خراسان رضوی مطرح شد

به ایجاد خانه های خلاق و نوآوری توجه گردد

به ایجاد خانه های خلاق و نوآوری توجه گردد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مسافرت به استان خراسان رضوی، ۳ مرکز نوآوری و کارآفرینی را در قالب ویدئوکنفرانس افتتاح نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در افتتاح این مراکز، از دست اندرکاران راه اندازی این ۳ مرکز قدردانی و بیان نمود: سال جاری بر روی چند مبحث خیلی بیشتر از موضوعات دیگر تمرکز داریم که امنیت غذایی توسعه گیاهان دارویی، فناوری های حوزه کشاورزی و تأمین غذا از آن جمله است. هوش مصنوعی و معدن جزو دیگر اولویت های حمایتی هستند.
وی با بیان اینکه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری با پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و خلاق مبتنی بر مزیت های سرزمینی در دستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد، اضافه کرد: استان خراسان رضوی و شرق کشور، در حوزه کشاورزی، گیاهان دارویی و حوزه معدن ظرفیت های خوبی دارد و بر همین اساس، در هر منطقه توسعه فناوری ها را مبتنی بر ظرفیت ها و مزایای آن منطقه دنبال می نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه به صنایع فرهنگی و خلاق بخصوص در دانشگاه هایی که ظرفیت علوم انسانی دارند، توجه و تمرکز داریم، خاطرنشان کرد: خواهشم این است که در حوزه ایجاد خانه های خلاق و نوآوری و شرکتهای خلاق اهتمام ویژه ای صورت بگیرد.

افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه حکیم سبزواری
در اولین بخش از این برنامه، مرکز نوآوری دانشگاه حکیم سبزواری با مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع راه اندازی شد.
راه اندازی این مرکز نوآوری، طی تفاهمنامه ای با حمایت ۱۵ میلیاردریالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۱۳۹۸ شروع شد و در شهریور ۱۴۰۰ به مرحله نهایی رسید. این مرکز نوآوری، با تصویب هیات امنای دانشگاه در ساختار سازمانی دانشگاه تعریف شد.
هم اکنون ۱۲ هسته نوآور در این مرکز نوآوری استقرار دارند که ۳ هسته نوآور در مرکز کارآفرینی و نوآوری در حوزه الکترونیک، ۶ هسته نوآور در مرکز کارآفرینی و نوآوری در حوزه بازیافت پسماندهای صنعتی، کشاورزی و معدنی و ۳ هسته نوآور در مرکز کارآفرینی و نوآوری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات استقرار دارند.

توسعه فعالیتهای گناباد در حوزه گیاهان دارویی
گناباد دارای ظرفیت بسیار خوبی در رشد اقتصاد گیاهان دارویی است و در این خطه بیشتر از ۶۰۰ نوع گیاه دارویی شناسایی شده است. مرکز نوآوری گناباد در سال ۱۳۹۹ با اعطای مجوز و حمایت ۱۰ میلیاردریالی در فضای ۳۵۰ متر مربع طراحی و ساخته شد و بعد از استقرار تیم های فناور و خلاق افتتاح رسمی این مرکز نوآوری با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در چارچوب ویدئو کنفراس صورت گرفت.
در همین راستا و به سبب افزایش بهره وری در زمینه گیاهان دارویی و پیشگیری از خام فروشی دانشگاه علوم پزشکی گناباد با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری و بهره مندی از نیروی انسانی و متخصصین اقدام به ایجاد مرکز نوآوری گیاهان دارویی کرده است، همینطور با فراهم آوردن زیرساخت های آزمایشگاهی برای فرآوری و فناوری گیاهان دارویی تلاش دارد تا با کمک به افزایش سهم صادرات گیاهان دارویی، موجبات اشتغالزایی و بهبود معیشت مردم در این منطقه را فراهم آورد.
هم اکنون تعداد ۳ هسته فناور در زمینه فرآوری گیاهان دارویی در این مرکز مستقر هستند و از اهداف این مرکز، پشتیبانی از ایده های نو در زمینه گیاهان دارویی به خصوص گیاهانی چون آنعوزه، باریجه، بنه، کلپوره، کتیرا و سماق است.

افتتاح فاز دوم مرکز نوآوری ترشیز کاشمر
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همینطور فاز دو مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز کاشمر را به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح نمود.
فاز نخست این مرکز نوآوری سال ۱۳۹۸، بعد از فعالیتی سه ساله با عقد تفاهمنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال ۹۸، با در اختیار گرفتن فضایی با زیربنایی بالغ بر ۶۰۸ متر مربع و تجهیز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شد.
در این مرکز نوآوری، ۱۲ شرکت مستقر هستند که در زمینه های کشاورزی، صنایع خلاق، الکترونیک، تجهیزات پزشکی و ساختمان در فضایی به مساحت ۱۰۲۰ متر مربع فعالیت می نمایند.

بازدید از کارخانه نخ ریسی
به نقل از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بخش پایانی سفر یک روزه به استان خراسان رضوی از محل کارخانه نخ ریسی مشهد بازدید نمود. در این بازدید ارزیابی های اولیه برای تغییر کاربری و راه اندازی کارخانه نوآوری صورت گرفت و مقدمات آن فراهم گردید.1401/03/20
14:39:57
0.0 از 5
597
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود