حضور 6 دانشگاه ایران در رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا

حضور 6 دانشگاه ایران در رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا

بی دانلود: رتبه بندی جهانی کیو اس حضور 6 دانشگاه از ایران در تازه ترین نتایج رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا برای سال 2023 را منتشر نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر منصوره صراطی مدیر گروه رتبه بندی ISC اظهار داشت: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۲۳ کیو اس، در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ( ۸ Jun) منتشر گردید. در این رتبه بندی ۱۴۲۲ دانشگاه از سراسر جهان مورد ارزیابی قرار گرفت.
صراطی اظهار داشت: در رتبه بندی اخیر کیو اس ۶ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۳۸۰ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۴۳ به ترتیب دانشگاه های اول و دوم ایران هستند و دانشگاه تهران با رتبه 510 و 501 در رتبه سوم قرار دارد. دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه ۵۴۰-۵۳۱، دانشگاه شیراز با رتبه ۸۰۰-۷۵۱ و دانشگاه شهید بهشتی با رتبه ۱۲۰۰ -۱۰۰۱ دیگر دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی هستند.
در رتبه بندی کیو اس در سال۲۰۲۳ چهار دانشگاه ایران نسبت به سال قبل از نظر رتبه ارتقا پیدا کرده اند.
وی اظهار داشت: برمبنای حضور سه دانشگاه صنعتی در این رتبه بندی که نیمی از دانشگاه های حاضر را می سازند و دو دانشگاه اول نیز دانشگاه صنعتی هستند، می توان اظهار داشت که دانشگاه های صنعتی به نسبت این که تعداد آنها از دانشگاه های جامع و علوم پزشکی کمتر است در این رتبه بندی عملکرد بهتری داشته اند.
عملکرد دانشگاه های کشور در رتبه بندی جهانی کیو اس در سالهای مختلف در جدول زیر نشان داده شده است.

مقایسه دانشگاه های کشور در رتبه بندی جهانی کیو اس در چند سال اخیر


به گزارش روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، وی اظهار داشت: در این رتبه بندی تعداد ۲۶ کشور اسلامی حضور داشته اند. در بین کشورهای اسلامی کشور مالزی و ترکیه با ۲۴ دانشگاه و اندونزی و قزاقستان و عربستان سعودی با ۱۶ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را دارند. کشورهای فلسطین و قرقیزستان برای نخستین بار در این رتبه بندی حضور دارند.


مدیر گروه رتبه بندی ISC اظهار داشت: موسسه تکنولوژی ماساچوست(MIT)، دانشگاه کمبریج (انگلیس) دانشگاه استنفورد (آمریکا)، دانشگاه آکسفورد (انگلیس)، دانشگاه هاروارد(آمریکا)، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (کلتک) (آمریکا)، امپریال کالج لندن (انگلیس)، دانشگاه یو سی ال (انگلیس)، موسسه فناوری زوریخ (سوئیس)، دانشگاه شیکاگو (آمریکا) به ترتیب ده دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی سال ۲۰۲۳ کیو اس شناخته شدند. لازم به ذکر است دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) در رتبه جهانی۱۱ قرار دارد.
وی افزود: رتبه­ بندی کیو اس توسط مؤسسه "کاکارلی سیموندز" در کشور انگلستان انجام می­گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ بصورت مستقل دانشگاه های دنیا را مورد ارزیابی قرار می دهد. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس برمبنای دامنه گسترده ای از کارهای دانشگاهی طراحی شده است.
مدیر گروه مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری ISC اشاره کرد: دانشگاه ها توسط ۶ شاخص در قالب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می شوند. در رتبه بندی جهانی کیو اس بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی با وزن ۵، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن ۵، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی با وزن ۲۰ و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه ها بهره برده است.
همچنین پایگاه رتبه بندی کیو اس در ارزیابی خود در شاخص مربوطه به اندازه گیری تاثیر پژوهش، اطلاعات پنج ساله موجود دانشگاه ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می دهد که در جدول زیر جزییات مربوطه آمده است.منبع:

1401/03/21
10:33:00
0.0 از 5
667
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود