فناوران ایرانی ونتیلاتور ۱۲۰ میلیونی انگلیسی را به قیمت ۳۰ میلیون تومان تولید کردند

فناوران ایرانی ونتیلاتور ۱۲۰ میلیونی انگلیسی را به قیمت ۳۰ میلیون تومان تولید کردند

به گزارش بی دانلود یک شرکت دانش بنیان مستقر در دانشگاه صنعتی شریف، موفق به ساخت دستگاه احیاکننده تنفسی (ونتیلاتور پرتابل) برای بیماران قلبی- ریوی و عرضه آن به قیمت ۳۰ میلیون تومان شد، دستگاهی با دو آپشن بیشتر از مشابه نوع انگلیسی آن که در بازار ۱۲۰ میلیون تومان فروخته می شود.


مجتبی نجفی از مدیران شرکت دانش بنیان مستقر در دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار حوزه علم و آموزش ایرنا، اظهار نمود: کاربرد دستگاه ونتیلاتور پرتابل ایرانی برای بخش های اورژانس، پیش بیمارستانی و آمبولانس ها و همینطور انتقال بین بخشی بیماران در داخل مراکز درمانی و بیمارستانی و امداد و نجات و چادرهای صحرایی است.
وی با تکیه بر اینکه، همه قطعات این ونتیلاتور کاملا پنوماتیک است و بدون احتیاج به برق و باتری کار می کند، اضافه کرد: کاربرد اصلی این دستگاه تحت عنوان «ایزیونت» در هنگام احیا و انتقال بیمار به بیمارستان است و منبع انرژی این دستگاه، نیروی مکانیکی خود اکسیژن است و دستگاه هیچ گونه نیازی به منبع تغذیه ای برق یا باتری ندارد.
پنوماتیک در صنعت به معنای استفاده از هوای فشرده برای انتقال انرژی است. در واقع این سیستم ها از راه هوای فشرده یا گازهای بی اثر تغذیه می شوند و کارخانه ها از این گازهای فشرده برای کنترل و هدایت دستگاههای ابزار دقیق استفاده می نمایند.

این فعال حوزه دانش بنیان در ادامه اظهار نمود: این دستگاه قابلیت اتصال به ماسک اکسیژن و لوله اینتوبه و کپسول یا سیستم سنترال بیمارستان را دارد و علاوه بر این دستگاه دارای دو نمونه اتوماتیک و دستی است و کاربر می تواند در حین CPR (احیا با تنفس مصنوعی) با فشار یک دکمه، اکسیژن رسانی را انجام دهد و در حالت اتوماتیک هم حجم و فرکانس تنفسی می تواند با عنایت به سن و وزن بیمار انتخاب گردد.
به گفته وی این ونتیلاتور می تواند برای بیمارانی با وزن ۱۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم استفاده گردد. دستگاه مجهز به سیستم خروجی اطمینان است که از ایجاد باروتراما (جراحت ناشی از تغییر فشار) جلوگیری می کند و در صورت مسدود بودن مسیر هوایی بیمار یا بالا بودن حجم اکسیژن، همراه با ایجاد یک هشداردهنده صوتی، حجم اضافی اکسیژن را خارج می کند.

محصول ایرانی با گارانتی، نمونه خارجی بدون گارانتی
این فعال حوزه دانش بنیان با بیان اینکه، مشابه خارجی این دستگاه ساخت انگلیس با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان وارد کشور می شود، اضافه کرد: بنده خودم قبلا نمایندگی فروش این دستگاه در ایران را داشتم و هم اکنون مدل انگلیسی این دستگاه در حدود پنج هزار مرکز درمانی استفاده می شود اما با مهندسی معکوس و تغییرات و با دو خصوصیت اضافه با حدود یک چهارم قیمت یعنی ۳۰ میلیون تومان این محصول را بومی سازی کرده و عرضه می نماییم.
وی اظهار داشت: ونتیلاتور ایران ساخت دارای دو سال گارانتی تعمیر و تعویض مجانی حتی شکستگی است درحالی که محصول خارجی این گارانتی را ندارد.
نجفی ضمن اشاره به استقرار این شرکت فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به این سؤال که آیا مراکز درمانی و بیمارستانی کشور از این دستگاه بومی سازی شده خرید و استفاده می نمایند هم اظهار داشت: متاسفانه همه بیمارستان های دولتی بحث مشکلات مالی را مطرح می کنند و می گویند پول ندارند.
وی در مورد تعداد دستگاه فروخته شده از جانب این شرکت دانش بنیان هم اظهار نمود: تابحال ۳۰۰ دستگاه در کل کشور فروخته ایم و این هم بیشتر به واسطه خیرین سلامت برای مراکز درمانی صورت گرفته است و دانشگاه های علوم پزشکی یا وزارت بهداشت هیچ حمایتی از ما نکرده اند.
این فعال حوزه دانش بنیان در دانشگاه صنعتی شریف با تکیه بر اینکه، این دستگاه بومی سازی شده دارای مجوز و تاییدیه از لابراتوار مرجع کل است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر دارای پروانه و مجوز فروش و بهره برداری و مستقل می باشیم و صددرصد قطعات این دستگاه تولید داخل است.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این دستگاه به سایر کشورها صادر گردیده است یا خیر هم اظهار نمود: فعلاً ما در حال دریافت نشان و گواهینامه CE (استاندارد اروپا) هستیم.
نجفی همینطور اظهار داشت: این شرکت فناور ساخت چهار محصول دیگر دانش بنیان را در دست ساخت دارد که کار تحقیق و توسعه آن تمام شده است و درحال رسیدن به مرحله تولید هستیم.
وی ضمن تاکید بر ضرورت حمایت هرچه بیشتر دولت از تولید داخلی اظهار نمود: متاسفانه با وجود این که گاها مشاهده می شود با این که دستگاهی در کشورمان بومی سازی شده است، برخی شرکتهای وارداتی این دستگاه ها را به کشور وارد می کنند.


منبع:

1401/03/28
10:10:18
0.0 از 5
582
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود