با همكاری دانشمند ایرانی ابداع شد

میکروسوزن هایی که بیماری های حاد چشمی را درمان می کنند

میکروسوزن هایی که بیماری های حاد چشمی را درمان می کنند

به گزارش بی دانلود پژوهشگران آمریکایی با همکاری دکتر ˮعلی خادم حسینیˮ، دانشمند ایرانی موفق شده اند میکروسوزن هایی ابداع کنند که به درمان بیماری های حاد چشمی می پردازند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی "موسسه تراساکی"(Terasaki Institute) آمریکا، گروهی از دانشمندان، نوعی میکروسوزن جدید برای تزریق دارو به چشم ابداع نموده اند که امکان دارد بتواند یکی از چالش های بزرگ درمان بیماری های چشمی را برطرف سازد، امکان دارورسانی دقیق به شبکیه چشم را فراهم آورد و در عین حال، از بروز عوارض احتمالی در محل تزریق جلوگیری به عمل آورد.
این پژوهش، مجموعه ای از شواهد پیش بالینی را عرضه می کند که نشان می دهند این میکروسوزن ابتکاری و زیست تخریب پذیر که با دارو بارگیری شده است تا آنرا بعد از وارد شدن به کره چشم منتشر کند، می تواند به هیدروژل ویژه ای هم مجهز شود که به صورت هم زمان سوراخ ایجادشده با سوزن را ببندد. علاوه بر این، این میکروسوزن را میتوان در طول های مختلفی ساخت تا بتوان دارورسانی را به صورت دقیق انجام داد و دارو را به بافت های شبکیه یا سایر نواحی داخل کره چشم منتقل کرد.
دکتر "علی خادم حسینی"(Ali Khademhosseini)، مدیرعامل موسسه تراساکی و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پیشرفت جدید در دارورسانی می تواند از بروز صدمه های ناشی از سوزن هنگام درمان بیماری های جدی چشم جلوگیری نماید. این یکی از نوآوری های ساده، در عین حال موثر و اثرگذار موسسه ما است که بر انتقال نتایج مهندسی پزشکی به حقیقت های بالینی تمرکز دارد.
چالش این پژوهش، احتیاج به رساندن دارو به شبکیه چشم است. شبکیه، یک لایه نازک از سلول ها است که پوشش داخلی پشت کره چشم را تشکیل می دهد. شبکیه با دریافت نور و تبدیل آن به سیگنال هایی که به مغز می روند، بینایی را ممکن می سازد و سپس سیگنال ها را به صورت تصویر درک می کند.
شبکیه و بخش مرکزی مهم آن معروف به "ماکولا"(macula)، به همان اندازه که برای شفافیت و بینایی حیاتی هستند، به علت افزایش سن، ژنتیک، بیماری و سایر عوامل خطر، در معرض انواع مختلفی از صدمه قرار دارند. این صدمه می تواند به ایجاد انحراف در بینایی یا اختلال جدی و نابینایی کامل منجر شود و میان جمعیت های مختلف گستردش یابد. در واقع، "دژنراسیون ماکولا"(macular degeneration) وابسته به سن، علت اصلی از دست دادن بینایی به صورت برگشت ناپذیر در بزرگسالان بالای ۶۰ سال است و "رتینوپاتی دیابتی"(diabetic retinopathy)، علت اصلی نابینایی در بین بزرگسالان بین ۲۰ تا ۷۴ سال به حساب می آید.
بعضی از انواع رتینوپاتی را میتوان به واسطه تزریق دارو به کره چشم و با استفاده از سرنگ و سوزن درمان کرد. در این روش، داروهای تزریق شده، داخل کره چشم پخش می شوند تا به محل صدمه دیده برسند. در خیلی از موارد، تزریق های مختلف طی یک دوره زمانی طولانی، برای حفاظت از بینایی مورد نیاز هستند. این کار علاوه بر دشوار بودن، خطر عفونت باکتریایی در محل خروج سوزن را هم به همراه دارد. همچنین، این روش می تواند به سلول های تومور شناور در چشم های بیمار کمک نماید تا از سوراخ های بوجود آمده فرار کنند و به مکان های دیگری بروند.

روش های پیشین
به منظور اجتناب از بروز چنین مشکلاتی، سوزن های قابل کاشت برای دارورسانی ابداع شده اند. با این حال، مشکلات مکانیکی و هدایت سوزن از میان مایع چسبناک موجود در کره چشم، قرار دادن دقیق سوزن را مختل می کند و افزایش ریسک صدمه رسیدن به شبکیه را به همراه دارد. روش های دیگر شامل پلاگ های پلیمری برای بستن سوراخ های ناشی از سوزن ها هستند اما این روش ها هم با یک مرحله جداگانه همراه هستند و تاخیر زمانی بعد از تزریق را به دنبال دارند.
انواع مختلف میکروسوزن ها که خواه به صورت انفرادی و خواه به صورت برچسبی، برای رساندن دارو به نواحی مختلف چشم به کار می روند، با ایجاد کمترین اندازه سوراخ و دارورسانی هدفمند، مؤثر بوده اند. دانشمندان موسسه تراساکی با توسعه یک میکروسوزن جدید برای درمان تزریقی پیشرفته چشم ها، این فناوری را توسعه داده اند.
این گروه پژوهشی، از یک روش ساخت دقیق برای ایجاد میکروسوزن های قابل تجزیه زیستی، نوک تیز و بسیار نازک با طول های مختلف استفاده کردند. تطبیق پذیری در طول سوزن، امکان قرارگیری قابل کنترل در کره چشم و تحویل دقیق دارو به محل صدمه دیده را فراهم می آورد. ظرافت سوزن ها، میزان برش را در کره چشم به حداقل می رساند. انتهای تیز سوزن را میتوان به دارو آغشته کرد تا سوزن بعد از وارد شدن به کره چشم، دارو را منتشر کند.
انتهای ناصاف میکروسوزن هم با یک پلاگ هیدروژل بهینه سازی شده چسبانده شد که توانست بعد از تزریق، متورم شود و سوراخ ایجادشده را ببندد.

آزمایش های پیش بالینی
دو پوشش میکروسوزن قبل از این که در معرض آزمایش های اعتبارسنجی برای دارورسانی قرار بگیرند، مورد بررسی قرار گرفتند و استقامت آنها آزمایش شد. بررسی های اولیه آزمایشگاهی با استفاده از میکروسوزن های بارگذاری شده با دارو، تحویل حدودا کامل دارو را طی یک دوره ۲۴ ساعته نشان داد. آزمایش های مشابهی که با استفاده از میکروسوزن های بارگذاری شده با رنگ، در کره چشم خوک انجام شدند، انتشار رنگ را در فاصله مناسب برای تزریق به کره چشم نشان دادند.
اندازه گیری فشار داخلی کره چشم خوک های پرورش یافته نشان داد که بعد از استفاده از میکروسوزن ها، حدودا هیچ تغییری در فشار چشم وجود ندارد.
آزمایش های بیشتر، رهاسازی رنگ از میکروسوزن ها را در کره چشم خرگوش و خوک بررسی کردند. برش های بافت کره چشم نشان داد که فاصله توزیع رنگ از محل درج سوزن، با طول سوزن تناسب دارد و قابلیت های کنترل انتقال دارو را نشان داد.
این نکته شایان ذکر است که هیچ نشانه ای از التهاب یا اختلال در بافت محل تحت درمان وجود نداشت.
این پژوهش، در مجله "Advanced Healthcare Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/30
07:54:18
0.0 از 5
793
تگهای خبر: پروژه , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود