تجربه اجرای یک پروژه فضایی در یک مسابقه بین المللی

تجربه اجرای یک پروژه فضایی در یک مسابقه بین المللی

با اجرای مسابقات کن ست ایران از جانب پژوهشگاه هوافضا، شرکت کنندگان با ساخت ماهواره هایی با ابعاد یک قوطی نوشابه، مشارکت در اجرای یک پروژه کامل در حوزه فضایی را تجربه خواهند کرد.


دکتر محمود تلافی نوغانی، دبیر اجرایی مسابقه کن ست در گفتگو با ایسنا، کن ست را به معنای "یک ماهواره کوچک در ابعاد یک قوطی نوشابه" دانست و اظهار داشت: در چارچوب این رویداد علمی، تیم های شرکت کننده، ماهواره ای در ابعاد کوچک می سازند که باید اجزاء اصلی یک ماهواره عملیاتی شامل زیرسامانه کامپیوتر پرواز، توان، مدیریت داده و فرمان، مخابرات، سازه و زیرسامانه بازیابی را دارا باشد.
نوغانی افزود: این رقابت، شرایطی را بوجود می آورد تا تیم ها، مراحل انجام یک پروژه فضایی شامل: طراحی و توسعه، آزمون، عملیات پرتاب و تحلیل داده را پیاده سازی کنند.
دبیر اجرایی مسابقه کن ست، هدف از برگزاری این رویداد را ایجاد بستری عملیاتی برای علاقه مندان جوان حوزه فضایی، شامل دانشجویان و سایر فعالین این حوزه عنوان نمود و خاطرنشان کرد: شرکت کنندگان در مسابقه کن ست، تجربه انجام یک پروژه فضایی در مقیاس خیلی کوچک را در چارچوب یک رقابت علمی کسب می کنند. ضمن آنکه توانمندی آنها در این عرصه افزایش پیدا کرده و در این چارچوب، استعدادیابی و ورود آنها به پروژه های جدی فضایی هم ممکن خواهد شد.
وی تصریح کرد: علاوه بر اینها از طرح های منتخب در جهت کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار مناسب هم حمایت می شود.
جزئیات برگزاری رقابت فضایی
نوغانی با اشاره به اینکه این مسابقه توسط پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود، این رقابت را از قدیمی ترین مسابقات کشور در این عرصه دانست و اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و برخی دیگر از مجموعه های دولتی و خصوصی از این مسابقات حمایت می کنند.
دبیر اجرایی مسابقات کن ست با اشاره به اینکه این رقابت در دو کلاس "سنجش -ارتباطی" و "علمی-اکتشافی" برگزار می شود، اضافه کرد: مأموریت کن ست در کلاس سنجشی-ارتباطی، علاوه بر داده برداری و ایجاد ارتباط با ایستگاه زمینی، تصویربرداری از زمین و انجام برخی مأموریت های مبتنی بر پردازش تصویر است.
وی ضمن اشاره به مأموریت کن ست ها در کلاس علمی –اکتشافی، توضیح داد: در این کلاس، علاوه بر داده برداری و ارتباط بین کن ست و ایستگاه زمینی، برخی مأموریت های در رابطه با فرود یک کاوشگر یا فضاپیما بر روی سطح یک سیاره فرضی تعریف شده است.
به قول وی در مسابقه سال جاری، فرود آرام با استفاده از "بال" تعریف شده و تیم ها باید به خوبی عملیات این بخش را اجرایی کنند.
وی ضمن اشاره به برنامه ثبت نام و زمان بندی این رقابت، تصریح کرد: شرکت کنندگان می توانند به صورت تیم های ۳ تا ۵ نفره در یک (یا هر دو کلاس) این مسابقه ثبت نام کنند. با آخر ثبت نام و تعریف الزامات توسط کمیته ی علمی مسابقه، کار طراحی توسط تیم ها شروع می شود و سپس تیم های شرکت کننده در این رقابت در کارگاه های آموزشی این رویداد حضور می یابند.
نوغانی، فاز بعدی این رقابت را عرضه گزارشی از طراحی اولیه ماهواره ها دانست و خاطرنشان کرد: از میان گزارش های ارسالی، برخی از آنها برای ورود به مرحله دوم انتخاب خواهند شد و در این مرحله، تیم ها گزارش طراحی دقیق و ساخت ماهواره های خویش را عرضه می کنند.
وی با تکیه بر این که در مرحله دوم تیم ها وارد ساخت واقعی کن ست های طراحی شده خود خواهند شد، خاطرنشان کرد: در این مرحله، از میان گزارش هایی که عرضه می شود، پس از داوری فنی، تعدادی برای حضور در مرحله نهایی برگزیده می شوند.
دبیر اجرایی مسابقه کن ست، مرحله نهایی را روز انجام عملیات پرتاب کن ست ها توصیف کرد و اظهار داشت: در این مرحله، تیم ها به محل مسابقه اعزام خواهند شد و پس از ارزیابی های زمینی کن ست ها، نوبت دهی می شوند و کن ست ها از راه یک پهپاد، از ارتفاع بیشتر از ۳۰۰ متر رهاسازی می شوند.
وی با اشاره به اینکه کن ست های رها شده، باید مأموریت های لازم را اجرایی کنند، اضافه کرد: در نهایت بر مبنای ارزیابی های فنی، تیم های برتر انتخاب می شوند.
به قول دبیر اجرایی مسابقه کن ست، در هر دو کلاس، سه تیم برتر معرفی می گردند و جوایزی به آنها اهدا خواهد شد.
بین المللی شدن کن ست
نوغانی با اشاره به اینکه مسابقات کن ست از سال ۱۳۹۷ بین المللی شده است، تصریح کرد: برای برگزاری این رویداد فراخوان های بین المللی منتشر می شود. سال جاری، سومین دوره بین المللی این رقابت برگزار می شود.
وی افزود: به تازگی این مسابقه، با هماهنگی و مدیریت امور بین الملل سازمان فضایی ایران، توسط پژوهشگاه هوافضا، در نشست فنی شصت و پنجمین اجلاس کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو (کوپوس) سازمان ملل متحد، عرضه و ارائه شد و تبلیغات بین المللی این مسابقه هم در حال انجام می باشد.
این عضو هیئت علمی پژوهشگاه هوافضا اظهار نمود: در دوره های قبل، تیم هایی از کشورهای ترکیه، لبنان، مغولستان و پرو ثبت نام کردند و در روز عملیات هم تیمی از کشور ترکیه حضور یافت.
به نقل از ایشان، گزارش طراحی اولیه تیم های حاضر در مسابقه کن ست در روز ۳۱ مرداد ماه و نتایج داوری گزارش طراحی اولیه هم در شهریور ماه اعلام می شود و ۳۰ مهرماه هم گزارش طراحی دقیق و ساخت دریافت می شود و اعلام اسامی تیم های راه یافته به مرحله نهایی در آبان ماه صورت خواهد گرفت.
دبیر اجرایی مسابقات کن ست، اضافه کرد: مرحله نهایی این دوره از مسابقات هم در نیمه اول دیماه برگزار می شود.
منبع:

1401/04/03
10:14:03
0.0 از 5
661
تگهای خبر: آموزش , پروژه , ثبت نام , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود