با همراهی محقق ایرانی دانشگاه تگزاس ارائه شد

برچسب الکترونیکی برای اندازه گیری فشار خون

برچسب الکترونیکی برای اندازه گیری فشار خون

بی دانلود: تعدادی از پژوهشگران گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تگزاس با همراهی محقق ایرانی با استفاده از گرافن، برچسب الکترونیکی ساختند که می تواند روی پوست قرار گرفته و اطلاعات لازم درباره فشار خون بیمار را ارائه نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، فشار خون یکی از مهم ترین فاکتورهای سلامت قلب است، ولی اندازه گیری عملکرد مستمر و قابل اعتماد آن در خارج از محیط کلینیک ها دشوار است.
برای دهه ها، دستگاه های مبتنی بازوبند که دور بازو را منقبض می کنند تا فشار خون را نشان دهند، استاندارد اصلی بوده اند؛ اما حالا، محققان دانشگاه تگزاس یک برچسب الکترونیکی به وجود آورده اند که می تواند ساعت ها روی مچ دست بسته شود و اندازه گیری مداوم فشار خون را با دقتی بیشتر از تقریباً تمام گزینه های موجود در بازار امروز انجام دهد.
دجی آکینوانده، استاد گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تگزاس، اظهار داشت: فشار خون مهم ترین علامت حیاتیست که می توانید اندازه گیری کنید، اما روش های انجام آن در خارج از کلینیک به صورت غیرفعال، بدون بازوبند، بسیار محدود است. فشار خون بالا در صورت عدم درمان می تواند منجر به بیماریهای قلبی جدی شود و اندازه گرفتن آن با یک بررسی سنتی فشار خون ممکنست سخت باشد، چونکه تنها یک لحظه در زمان و یک نقطه داده واحد را اندازه گیری می کند.
روزبه جعفری، استاد مهندسی پزشکی، علوم کامپیوتر و مهندسی برق در تگزاس و یکی دیگر از محققان این پروژه با اشاره به محدودیت های موجود در زمینه اندازه گیری مکرر فشار خون، اشاره کرد: این محدودیت ها باعث می شود اطلاعات کاملی در مورد نحوه عملکرد بدن ما عرضه نشود، ولی نظارت مداوم با کمک برچسب الکترونیکی امکان اندازه گیری فشار خون را در انواع موقعیت ها نظیر استرس زیاد، هنگام خواب، ورزش و غیره فراهم می آورد.
وی با اعلان اینکه این برچسب می تواند هزاران بار مبادرت به اندازه گیری فشار خون کند، تصریح کرد: نظارت بر سلامت با کمک تلفن همراه، به سبب فناوری هایی مانند ساعتهای هوشمند، در سالهای اخیر جهش های بزرگی داشته است. این دستگاهها از سنسورهای فلزی استفاده می نمایند که بر مبنای اطلاعات تابش نور LED که از پوست به دست می آید، خوانش می کنند.
ساعتهای هوشمند پیشرو هنوز برای اندازه گیری فشار خون آماده نیستند. این مساله بدین سبب است که ساعت ها روی مچ دست می لغزند و ممکنست از شریان ها دور شوند و این امر باعث خواهد شد که خواندن دقیق را دشوار کند. اندازه گیری های مبتنی بر نور می تواند در افرادی با رنگ پوست تیره تر و/یا مچ های بزرگ تر مبتلا به اختلال شود.
گرافن یکی از قوی ترین و نازک ترین مواد موجود است و یک عنصر کلیدی در برچسب الکترونیکی است. برچسب های الکترونیکی به عنوان وسیله ای برای پایش فشار خون سیار منطقی هستند و پوشیدن آن برای مدت طولانی راحت است و به اطراف نمی لغزد.
به نقل از ستاد نانو، جعفری افزود: سنسور برچسبی، کم وزن و محجوب است. شما آنرا در آنجا قرار می دهید. حتی آنرا نمی بینید و حرکت نمی نماید. لازم است که سنسور در همان مکان بماند، چونکه اگر آنرا جابه جا کنید، اندازه گیری ها متفاوت خواهد بود.
به گفته ی ایشان، این دستگاه اندازه گیری های خویش را با شلیک یک جریان الکتریکی به داخل پوست و سپس تحلیل و بررسی پاسخ بدن انجام می دهد که به عنوان بیوامپدانس شناخته می شود. ارتباط بین بیوامپدانس و تغییرات فشار خون وجود دارد که با تغییرات حجم خون ارتباط دارد. با این وجود، این همبستگی آشکار نیست، بدین سبب این تیم مجبور شد یک مدل یادگیری ماشینی برای تحلیل و بررسی اتصال بوجود آورد تا فشار خون دقیق را بدست آورد.
منبع:

1401/04/04
16:44:50
0.0 از 5
746
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود