طراحی آنتن های کوچک و کم حجم تلفن همراه از طرف پژوهشگران دانشگاهی

طراحی آنتن های کوچک و کم حجم تلفن همراه از طرف پژوهشگران دانشگاهی

بی دانلود: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی آنتن کوچک و کم حجم، چندبانده و بازشکل پذیر تلفن همراه جهت پوشش بیشتر باندهای فرکانسی مخابرات بدون سیم نسل چهارم شدند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، افشین شاه قلی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی و پیاده سازی آنتن های بازشکل پذیر چندبانده مخابرات بدون سیم نسل چهارم با ساختارCRLH »، اظهار داشت: طراحی آنتن کوچک و کم حجم تلفن همراه جهت پوشش بیشتر باندهای فرکانسی مخابرات بدون سیم نسل چهارم بخصوص باندهای فرکانسی پایین ۷۰۰، ۸۵۰ و ۹۰۰ مگاهرتز را در این پروژه مورد هدف قرار دادیم.

وی ادامه داد: در این پروژه، دو آنتن قابل استفاده در تلفن همراه طراحی شده که نخستین آنتن مبتنی بر آنتن تک قطبی است که ۱۰ باند فرکانسی نسل چهارم یعنی ۷۰۰، ۸۵۰، ۹۰۰، ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰، ۲۱۰۰، ۲۳۰۰، ۲۵۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز را پوشش می دهد.

شاه قلی با اعلان اینکه دومین آنتن ۷ باند فرکانسی ۷۰۰، ۸۵۰، ۹۰۰، ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰ و ۲۱۰۰ مگاهرتز را پوشش می دهد، اظهار داشت: باتوجه به رابطه معکوس بین فرکانس رزونانس و ابعاد آنتن و همین طور باند ۷۰۰ مگاهرتز که سخت ترین باند فرکانسی موجود در مخابرات بدون سیم است، این آنتن ها باند فرکانسی ۷۰۰ مگاهرتز را بطور کامل پوشش می دهند.

وی اظهار داشت: این آنتن ها قابلیت تولید در مقیاس زیاد را دارند، البته باید زیرلایه و دیودهای ورکتور آنها تامین شوند. با تولید زیاد این آنتن ها، خواه ناخواه هزینه تولید بمراتب کم شده و امکان تجاری سازی آن وجود دارد.

مجری طرح افزود: استفاده از یک سلول واحد CRLH در آنتن های پایه نظیر تک قطبی و F معکوس، تولید دو فرکانس رزونانس پایین تر از فرکانس کاری آنتن تک قطبی یا F معکوس می کند. استفاده از سلول واحد CRLH بازشکل پذیر موجب می شود فرکانس های تولیدی توسط سلول واحد، کل باندهای فرکانسی ۷۰۰، ۸۵۰ و ۹۰۰ مگاهرتز LTE را پوشش دهند.

شاه قلی با اعلان اینکه ترکیب آنتن پایه و سلول واحد بازشکل پذیر، موجب پوشش بیشتر باندهای فرکانسی مخابرات نسل چهارم می شود، اظهار داشت: باندهای فرکانسی میانی LTE و LTE-A، قابلیت استفاده در مخابرات بدون سیم نسل پنجم را دارد، چون باتوجه به ابعاد آنتن ها، امکان مایمو کردن این آنتن ها در گوشی موبایل بصورت ۲ در ۲ و یا ۴ در ۴ در تبلت وجود دارد.

وی با اشاره به نتیجه این طرح، اظهار داشت: آنتن های طراحی و پیاده سازی شده قابل استفاده در صنعت ارتباطات در بخش مخابرات بدون سیم و بخصوص تلفن همراه و تبلت جهت پوشش بیشتر باندهای فرکانسی LTE، LTE-A و برخی از باندهای فرکانسی میانی نسل پنجم است.

به گفته ی ایشان، طراحی شبکه بایاس بسیار ساده برای هر دو آنتن از دیگر نتایج این طرح بشمار می رود.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این طرح ها نمونه داخلی و خارجی ندارند و قابلیت بازطراحی برای استفاده در باندهای فرکانسی بالای نسل چهارم و پنجم، از دیگر خاصیت های این طرح ها به شمار می روند.

شاه قلی اشاره کرد: به کارگیری بیش از یک سلول واحد در آنتن پایه، بطور مثال چنانچه دو سلول واحد بارگذاری شود، تعداد فرکانس های تولیدشده پایین تر از فرکانس آنتن پایه، به چهار عدد می رسد که می توان هر چهار سلول واحد را بازشکل پذیر فرکانس کرد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزیت های رقابتی طرح، اظهار داشت: پوشش کامل بیشتر باندهای مخابرات بدون سیم نسل چهارم (۱۰ باند با استفاده آنتن تک قطبی پایه و ۷ باند با بهره گیری از آنتن F معکوس پایه) و پوشش باندهای فرکانسی میانی نسل پنجم، سهولت باز طراحی آنتن های ارائه شده برای استفاده در باندهای بالای نسل پنجم، قابلیت مایمو کردن آنتن های مذکور، امکان افزودن بیش از یک سلول واحد به آنتن های پایه و مایمو کردن آنتن های با بیش از یک سلول واحد، از مزیت های این پروژه به شمار می روند.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه اساتید راهنمای این پروژه دکتر غلامرضا مرادی و دکتر عبدالعلی عبدی پور اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند، اشاره کرد: از نتایج این طرح ها می توان در تلفن همراه و تبلت بهره برد.

منبع:

1401/04/05
12:08:28
0.0 از 5
611
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود