اقدامات وزارت علوم برای ارتقای جایگاه جشنواره فارابی همپای جشنواره خوارزمی

اقدامات وزارت علوم برای ارتقای جایگاه جشنواره فارابی همپای جشنواره خوارزمی

بی دانلود: معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از جشنواره فارابی بعنوان قطب نمای علوم انسانی در کشور نام برد و اظهار داشت: در جهت ارتقای این جشنواره تغییراتی را ایجاد کردیم که همچون آن میتوان به ارتقای جایگاه جشنواره فارابی همپای جشنواره خوارزمی اشاره نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا دکتر عبدالحسین کلانتری در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه علوم انسانی در ایران سابقه دیرینه ای دارد، اضافه کرد: این علوم تعاملات مهم و سازنده ای با سنت های مهم فکری در جهان داشته و این تعاملات هم پس از اسلام، جلای ویژه ای یافته است.
وی با اشاره به اینکه فارابی در توسعه این تعاملات نقش مؤثری داشته است، اظهار نمود: ازاین رو فارابی سمبل و نشانه گفت وگوی علمی در جهان اسلان با سایر تمدن های بشری در دوره خود بوده است.
کلانتری افزود: اما هجمه علوم انسانی مدرن این تعاملات و تبادلات مغفول را از ریل خود و از مدار گفت وگویی خارج کرده است؛ ازاین رو با این مواجه شدیم که علوم انسانی نسبت وثیقی با هویت ما نداشته و باوجود گام های مؤثری که در این حوزه برداشته شده است، اما این ارتباط برقرار نشده و نتوانسته است تصویری از علم نافع را به مردم عرضه کند و زندگی مردم را سامان دهد.
معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با تکیه بر این که علوم انسانی جایگاه بالایی در جهان داشته و دارد، تصریح کرد: این علم در جهان، جامعه ساز است و ریل توسعه بر مدار علوم انسانی شکل می گیرد.
وی به وضعیت توسعه علوم انسانی در ایران اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در ایران حدودا نیمی از جامعه دانشگاهی با علوم انسانی مرتبط هستند و عزم دولت سیزدهم و وزارت علوم هم بر توسعه این علوم قرار گرفته است.
کلانتری، جشنواره بین المللی فارابی را قطب نمایی از فعالیتهای علوم انسانی در کشور توصیف کرد و خاطرنشان کرد: این جشنواره فرصتی جهت بررسی فضای علوم انسانی کشور و شناخت فرصت های آن است؛ ازاین رو لازم است این جشنواره به نوآوری و مرزشکنی در حوزه علوم انسانی، بها دهد.
وی با تکیه بر این که این جشنواره باید بر مرجعیت کشور در حوزه علوم انسانی مؤثر باشد، اظهار نمود: این جشنواره همینطور می تواند به تولید علم نافع و حل مسائل و مشکلات کمک نماید و باید بتواند محل برونداد سالیانه فکری و نظری در حوزه علوم انسانی باشد.
معاون فرهنگی وزیر علوم با تکیه بر این که این جشنواره در سالهای گذشته در این حوزه گام هایی را برداشته است، ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد، افزود: بر این اساس بخشی از این ریل گذاری در این جشنواره صورت گرفته و بخش عمده ای از این ریل گذاری در سال آینده محقق خواهد شد و امیدواریم این جشنواره بتواند در تقویم رویدادهای مهم جهانی وارد شود.
کلانتری، وارد شدن این جشنواره در آئین نامه ارتقا را یکی از این ریل گذاری ها برای ارتقای علوم انسانی در کشور نام برد و اظهار داشت: علاوه بر آن امیدواریم با تغییراتی که در این جشنواره ایجاد می شود، جشنواره فارابی همپای سایر رویدادها مانند جشنواره خوارزمی ارتقاء یابد.1401/04/08
12:09:29
0.0 از 5
612
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود