معاون پژوهشی وزارت علوم خبر داد؛

حضور رئیس جمهور در شورای عتف بعد از ۱۱ سال وقفه

حضور رئیس جمهور در شورای عتف بعد از ۱۱ سال وقفه

بی دانلود: معاون پژوهشی وزارت علوم ضمن اشاره به ۳ مأموریت شورای عتف اظهار داشت: جلسه این شورا پس از ۱۱ سال وقفه با حضور رئیس جمهور برگزار می شود و در این ۳ حوزه مصوباتی خواهیم داشت.به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و تکنولوژی امروز (چهارشنبه ۸ تیرماه) در مراسم تکریم رئیس پیشین و معارفه سرپرست پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با اشاره به اینکه یکی از برنامه ریزی های خوب در کشور، ایجاد پژوهشگاه های مأموریت محور بوده است، اضافه کرد: هر کدام از این پژوهشگاه ها در زمان تأسیس خود اولویت محور بودند و ظرفیت های بی بدیلی در کشور، منطقه و حتی جهان هستند و پژوهشگاه های شیمی، رنگ و زلزله برپایه نیاز روز و اولویت های آینده راه اندازی شده اند.

وی، دو اولویت کاری وزارت علوم در دوره جدید را "مرجعیت علمی" و "دیپلماسی علمی" ذکر کرد و خاطرنشان کرد: دانشمندان، مرزهای سیاسی را در می نوردند و می توانند نمایندگان ارزشمندی برای ایران در جهان باشند، بخصوص در شرایطی که هر روز فشار تحریم ها روی ایران افزایش می یابد.

معاون پژوهشی وزارت علوم تصریح کرد: اعضای هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، کرسی های بین المللی دارند و به صورت کلی دانشمندان ایرانی نشان دادند می توانند ایران را از انزوای تحریم نجات دهند.

دکتر صالحی ضمن اشاره به تولید ۷۷ هزار مقاله بین المللی از جانب محققان کشور، تصریح کرد: از این تعداد، بیشتر از ۳۵ هزار مقاله با همکاری محققان بین المللی تهیه شده است و این نشان داده است که در اوج فشارها و تحریم ها، پژوهشگران ایرانی با همکاری محققان بین المللی مقاله منتشر نموده اند و این ظرفیتی است که احتیاج به حمایت دارد.

وی افزود: حضور علمی ایران در مجامع علمی بین المللی هم باعث همکاری با نهادهای بین المللی است و هم سبب جذب بودجه می شود. دانشمندان ایرانی ضمن رعایت همه اصول امنیتی می توانند منابع را جذب کنند.

دکتر صالحی یکی از این زمینه های همکاری بین المللی را سازمان کنفرانس اسلامی و کامستک (کمیته دائمی همکاریهای علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی) عنوان نمود و خاطرنشان کرد: در این خصوص بزودی با کامستک ارتباطات بیشتری صورت می گیرد.

وی به وظایف شورایعالی عتف اشاره نمود و اظهار داشت: سیاست گذاری در حوزه آموزشی، پژوهشی و فناوری، نظام تأمین مالی در حوزه پژوهشی و نظارت و پایش ۳ وظیفه اصلی شورایعالی عتف است. بزودی رئیس جمهوری پس از ۱۱ سال در عتف حضور خواهد یافت و ما هم طرح هایی در این ۳ حوزه داریم که در این شورا به تصویب خواهیم رساند.

معاون پژوهشی وزارت علوم ضمن اشاره به فراز و فرود جذب دانشجو در پژوهشگاه ها تصریح کرد: پژوهشگاه ها نباید به دانشگاه تبدیل شوند. در سالهای اخیر وزارت علوم محدودیت هایی برای جذب دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد در پژوهشگاه ها بوجود آورده است، اما با تصویب مصوبه شورایعالی عتف در مورد جذب دانشجویان پسادکتری، سال جاری شاهد افزایش بسیار قابل ملاحظه ای در ظرفیت دانشجویان پسادکتری خواهیم بود.

وی با تقدیر از دستاوردهای پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اظهار داشت: این پژوهشگاه ۷ میلیارد تومان قرارداد ارتباط با صنعت دارد.


1401/04/09
12:08:14
0.0 از 5
572
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود