جلوگیری از اختلاط آب شور با نفت با ژل هوشمند ایران ساخت

جلوگیری از اختلاط آب شور با نفت با ژل هوشمند ایران ساخت

بی دانلود: ژل پلیمری هوشمند به عنوان ماده ای برای عدم مخلوط شدن آب شور با نفت، محصول دانش بنیان یکی از شرکتها است که برمبنای شرایط هر چاه نفت به تولید می رسد.


به گزارش بی دانلود به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، سلمان قربانی زاده مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، ژل پلیمری هوشمند را محصولی دانست که در صنایع استخراج نفت به کار می رود و اضافه کرد: این ژل کمک می نماید تا آب در راه استخراج با نفت مخلوط نشود. آب همراه نفت شور است و مشکلاتی را ایجاد خواهدنمود.
وی افزود: برای این منظور ژل پلیمری به داخل چاه نفت تزریق می شود و به شکلی عمل می کند که نفت از آن عبور خواهدنمود اما اجازه عبور آب از خودرا نمی دهد و در زیر زمین نگه داشته می شود. این ژل پلیمری در این شرکت متناسب با شرایط و آب و هوای کشور بومی سازی شده است.
قربانی زاده با اشاره به روند تولید این محصول هوشمند در صنعت نفت، اشاره کرد: در تولید ژل پلیمری در ابتدا وضعیت چاه مورد سنجش قرار می گیرد و بعد از آن ژل پلیمری متناسب با چاه نفت طراحی و تولید می شود. این امر به این دلیل است که هر چاه شرایط خاص خودرا دارد و آب موجود در پیرامون هر چاه با آب پیرامون چاه های دیگر متفاوت می باشد و به همین علت به ژل پلیمری متناسب با خود نیاز دارد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر این که محصول ایرانی تولید شده یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد، تصریح کرد: به همین علت استفاده ژل پلیمری هوشمند ایران ساخت صرفه اقتصادی دارد به شکلی که ژل پلیمری هوشمند علاوه بر اینکه می تواند نیاز داخلی را برطرف کند، می تواند منجر به ارزآوری قابل توجهی نیز شود و صرفه جویی ارزی قابل توجهی رقم زند.
منبع:

1401/04/10
13:37:28
0.0 از 5
645
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود