در گفت وگو با بی دانلود مطرح شد

جشنواره فارابی، مشوق پژوهشگران جوان است

جشنواره فارابی، مشوق پژوهشگران جوان است

بی دانلود: عضو کارگروه حقوق سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی، جشنواره ها را مشوق پژوهشگران و پژوهشگران دانست و اظهار داشت: جشنواره ها برای افرادی که در زمینه علوم انسانی در گروههای پژوهشی، آکادمیک و یا غیر آکادمیک مشغول تحقیق و پژوهش هستند، نقش مشوق را ایفا می کند.


محمد روشن در گفت و گو با ایسنا، درباره این که این جشنواره در دوره ی جدید چه اقداماتی را باید انجام دهد، اظهار داشت: جشنواره ها برای افرادی که در زمینه علوم انسانی در گروههای پژوهشی، آکادمیک و یا غیر آکادمیک مشغول تحقیق و پژوهش هستند، نقش مشوق را ایفا می کند. اما از طرفی دیگر می تواند مسئولیت معرفی دانشمندان هر حوزه را به جامعه عهده دار شود.

وی افزود: جشنواره فارابی مانند سایر جشنواره ها این دو ماموریت را بر عهده گرفته است، اما با ارزیابی دوره های قبلی و سیزدهمین دوره، به نظر می آید در روش های ایجاد و شناسایی پژوهش های قابل تقدیر باید بازبینی شود.

روشن درباره این که جشنواره فارابی تا چه میزان به آزاداندیشی قائل است، اظهار داشت: در روند جریان کلی جشنواره فارابی شاهد نقض آزاداندیشی نبودم، بدین سبب هیچگاه به عنوان یک پژوهشگر در دانشگاه این احساس در من وجود نداشته که برگزارکنندگان ادوار مختلف جشنواره فارابی چنین اعمال نظری را اجرا کرده باشند.

روشن خاطرنشان کرد: امیدوار هستم جشنواره های مختلف مقتضایی از این نوع اعمال نظرها باشد، چونکه اگر غیر از این باشد، ما از اهداف جشنواره خصوصاً جشنواره هایی که در سطح ملی مانند فارابی برگزار می شود، دور می شویم.

وی ضمن اشاره به جذب افکارعمومی در داخل و خارج کشور توسط جشنواره فارابی، اظهار نمود: این جشنواره باتوجه به تعداد آثار موجود در آن، آنطور که باید در سطح جامعه ایرانی و فضای بین الملل معرفی نشده است. فارابی باید در ادامه راه در وهله اول خودرا معرفی و سپس اعتماد عمومی را به خود جلب نماید.

روشن ضمن اشاره به این که جشنواره فارابی می تواند به نیازهای عینی جامعه پاسخ دهد، اظهار داشت: یکی از امتیازاتی که باید برای معرفی تحقیقات در جشنواره فارابی در نظر گرفته شود، معطوف به حل مشکلات جامعه داخلی و در صورت امکان بین المللی است و طبعا باید این اتفاق بیفتد، چونکه ما اگر علم را مانند چراغ راه بشریت برای حل مشکلات جوامع قرار بدهیم، به هدف مورد نظر برای یک جامعه ایده آل خواهیم رسید.

وی درباره نقش فضاهای علمی در برای کمک به جشنواره فارابی، اظهار نمود: یکی از سرچشمه هایی که می توانند به جشنواره های مختلف خصوصاً در زمینه علوم انسانی کمک کنند، دانشگاه ها هستند. در حقیقت از دانشگاه ها انتظار می رود برای تحول در زمینه علوم انسانی دستاوردهای علمی خودرا به جشنواره ها بفرستند.

روشن تصریح کرد: در این خصوص نقش همکاری حوزوی ها هم از اهمیت زیادی برخوردار می باشد تا به موازات دانشگاه ها در این ماموریت کمک کنند. نظریه پردازی در زمینه علوم انسانی مانند حوزه های علوم مهندسی و پزشکی نیست، برای اینکه علوم انسانی تنه به تنه سیاست می زند.

عضو کارگروه حقوق سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی، اظهار داشت: دانشمندان حوزه علوم انسانی باید مطمئن باشند که از امنیت لازم برای ارائه نظرات خود و نقل نظرات دیگران بهره مند هستند؛ در غیر این صورت محافظه کاری موجب می شود تا آنچه که سبب ایجاد صدق می شود، حقیقت نداشته باشد.

او در آخر به مزیت های مهم جشنواره فارابی اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین مزیت هایی جشنواره رقابت موجود در زمینه ملی و بین المللی است. اما عدم اعمال نظرات غیرعالمانه و تعدادی از گرایشات غیر علمی می تواند بزرگترین آفت جشنواره به حساب بیاید. جشنواره فارابی در طول این سال ها فارغ از این نوع گرایش ها پژوهش های خودرا معرفی کرده است؛ بدین سبب اگر همین مسیر را ادامه دهد، از مزیت ها و توفیقات بیشتری در زمینه داخلی و خارجی بهره مند می شود.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی روز سه شنبه، ۱۴ تیر ماه در سالن اجلاس سران برگزار می گردد.1401/04/14
10:57:56
0.0 از 5
581
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود