رئیس سومین همایش كاربرد كامپوزیت در صنایع ایران مطرح كرد

میزان دستیابی به فناوری کامپوزیت از شاخصهای توسعه کشورهای پیشرفته

میزان دستیابی به فناوری کامپوزیت از شاخصهای توسعه کشورهای پیشرفته

به گزارش بی دانلود رئیس سومین همایش کاربرد کامپوزیت در صنایع ایران با بیان اینکه یکی از ارکان و شاخصهای توسعه کشورهای پیشرفته میزان دستیابی به فناوری کامپوزیت است، اظهار داشت: در ایران نیز، زمینه های بسیار مستعد و فراوانی به منظور کاربرد کامپوزیت در داخل کشور و یا صادرات محصولات مذکور به سایر کشورها با عنایت به تلاشهای صورت گرفته در خلال سالهای اخیر وجود دارد.


دکتر رهام رفیعی، استاد تمام دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: امروزه اغلب صنایع به منظور تحقق خاستگاه های مهمی همانند کاهش وزن توأم با ارتقاء خواص استحکامی و عملکردی، کاهش مصرف انرژی، دوام و عمر بیشتر در مقابل پدیده های مختلف محیطی و بارگذاری خستگی، مقابله با هزینه های بسیار سنگین ناشی از خوردگی و سادگی فرایند تولید و تعمیر و نگهداری، استفاده از کامپوزیت را در افق دید خود قرار داده اند.
وی با بیان اینکه توسعه کاربردی صنایع کامپوزیت نیازمند توجه جدی به بحث تحقیق و توسعه کاربردی در این بخش و در جهت نیاز بخش های مختلف صنعتی است، اظهار داشت: امروزه استفاده از کامپوزیت ها در صنایع مختلف به دلیل مزایای منحصر به فرد آنها همانند خواص مکانیکی و استحکامی زیاد، وزن پایین، مقاومت در مقابل خوردگی، فرکانس طبیعی بالا و عمر مناسب در مقابل پدیده خستگی رونق خاصی پیدا کرده است.
استاد دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اضافه کرد: توسعه فرآیندهای تولید هم موجبات تولید قطعات کامپوزیتی مبتنی بر زمینه پلیمر را بگونه ای بسیار ارزان تر و کارآمدتر از سایر کامپوزیت ها فراهم نموده اند. کامپوزیت های پایه پلیمری بعنوان مهم ترین گروه کامپوزیت ها در طیف گسترده ای از صنایع مختلف استفاده می شوند. قلمرو کاربرد این دسته از کامپوزیت ها تنها به صنایع رده بالایی چون صنایع «هوا – فضا» و نظامی محدود نشده، حتی در ساخت وسایل خانگی، وسایل ورزشی و قطعات رده پایینی چون وسایل بهداشتی هم استفاده می شوند.

توسعه همه جانبه فناوری کامپوزیت، نیازمند تحلیل و تعمق چالش های آن است
دکتر رفیعی افزود: مزایای منحصر به فرد مواد و سازه های کامپوزیتی، نه تنها سبب بکارگیری این فناوری در گستره وسیعی از صنایع مختلف شده است، بلکه در خیلی از موارد، مرتفع شدن معضلات منتهی به بن بست، مرهون استفاده از مزایای رقابتی این مواد در مقایسه با مواد سنتی است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: توسعه همه جانبه و یکپارچه فناوری کامپوزیت بعنوان یکی از مهم ترین صنایع با فناوری رده بالا به همراه پتانسیل های مستعد و مختلف موجود در کشور جهت بکار گذاشتن آنها، نیازمند تحلیل و تعمق چالش های در پیش روی این فناوری در حوزه های مختلف علم و فناوری، سیاستگذاری و برنامه ریزی است.

برگزاری «سومین کنفرانس کاربرد کامپوزیت در صنایع ایران» در تاریخ ۵ و ۶ بهمن
رئیس سومین همایش کاربرد کامپوزیت در صنایع ایران افزود: ازاین رو، به منظور ایجاد فرصتی برای تشریک مساعی دولتمردان و سیاستگذاران، صاحبان صنایع و دانشگاهیان فعال در این عرصه، دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران به همراه لابراتوار تحقیقاتی کامپوزیت دانشکده علوم و فنون نوین، «سومین کنفرانس کاربرد کامپوزیت در صنایع ایران» را در تاریخ ۵ و ۶ بهمن ۱۴۰۱ برگزار می نماید.
دکتر رفیعی تصریح کرد: نظر به لزوم فرهنگ سازی و معرفی هرچه بهتر مزایا و زمینه های جذاب کاربری کامپوزیت در صنایع مختلف و جایگاه استراتژیک آن در افق سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴، فرصت را مغتنم شمرده، از همه اساتید، محققان، دانشجویان و فعالان حوزه کامپوزیت در صنعت و دانشگاه جهت شرکت در «سومین کنفرانس کاربرد کامپوزیت در صنایع ایران» دعوت بعمل می آید. امید می رود که مراکز مختلف صنعتی، دانشگاهی و تحقیقاتی در کشور با عرضه دستاوردهای علمی و صنعتی خود در این کنفرانس که فرصت مغتمی جهت اعتلای صنعت کامپوزیت در کشور است، زمینه برگزاری هرچه باشکوه تر این رویداد را فراهم آورند.
وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی از برگزاری کنفرانس «علمی – صنعتی»، «کاربرد کامپوزیت در صنعت ایران»، ایجاد فضای مناسبی برای تبادل اطلاعات، یافته ها و رایزنی در مورد همکاری مشترک بین صنعت و دانشگاه است.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران در تعریف کامپوزیت اظهار نمود: کامپوزیت، ترکیب دو یا چند ماده با یکدیگر است، به صورتی که به صورت شیمیایی مجزا و غیر محلول در یکدیگر باشند و بازده و خواص سازه ای این ترکیب نسبت به هر یک از اجزای تشکیل دهنده آن به تنهایی، در موقعیت فوق العاده برتری قرار بگیرد.
دکتر رفیعی افزود: کامپوزیت به دسته ای از مواد اطلاق می شود که آمیزه ای از مواد مختلف و متفاوت در فرم و ترکیب هستند و اجزای تشکیل دهنده آنها هویت خویش را حفظ نموده، در یکدیگر حل نشده و با هم ممزوج نمی شوند.
وی با بیان اینکه کامپوزیت ها به لحاظ نوع ماده زمینه(تقویت شونده) به سه دسته کامپوزیت های زمینه فلزی، زمینه سرامیکی و زمینه پلیمری تقسیم می شوند، تصریح کرد: کامپوزیت های زمینه پلیمری ۹۵ درصد بازار را به خود اختصاص داده اند و از حیث کاربرد مهم ترین دسته هستند.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مهلت ارسال مقاله به سومین همایش کاربرد کامپوزیت در صنایع ایران تا ۱۵ آبان ۱۴۰۱ تعیین شده است و علاقه مندان شرکت در این همایش می توانند از راه سایت کنفرانس به آدرس https: //irancomp.ut.ac.ir مقالات خویش را ارسال نمایند.
منبع:

1401/04/17
20:04:01
0.0 از 5
543
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود