پیوند فناوری لیزر و حوزه اعصاب برای ارتقاء سلامت شناختی

پیوند فناوری لیزر و حوزه اعصاب برای ارتقاء سلامت شناختی

با پیوند میان فناوری های علوم اعصاب، لیزر، اپتیک و فوتونیک، زمینه برای ارتقای دانش شناختی و سلامت جامعه فراهم می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، یکی از لازمه های توسعه علوم و فناوری های شناختی، وجود زیرساخت های فیزیکی و ابزارهای این حوزه است که پشتیبانی از ساخت، بومی سازی و توسعه تجهیزات موجود، گامی است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق در همین راستا صورت گرفته است.
مجید نیلی احمدآبادی، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه تجهیزات و ابزارهای نوین برای فعالیتهای تحقیقاتی درحوزه علوم اعصاب و مطالعه دانش مغز را امری ضروری می داند.
به نقل از ایشان، در جهت توسعه دانش و فناوری این حوزه، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی از استفاده از ابزارها و مکانیزم ها برای تسهیل در امر تحقیقات درحوزه علوم اعصاب و کوشش های گسترده بخش های تحقیقاتی و تخصصی در طراحی و ساخت ابزارهای نوین حوزه علوم شناختی حمایت می کند.
با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی و با تلاش و همکاری پژوهشگران و اساتید تلاش شد تا بر طبق نیاز مراکز تحقیقاتی برای تجاری سازی تجهیزات حوزه نوروفوتونیک و اپتوژنتیک گام برداشته شود.
پژوهشگران عضو گروه پیشران نوروفوتونیک در این تلاش فناورانه، توانسته اند با حمایت های ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دستگاههای پیشرفته تصویربرداری نوری از مغز با روش سیگنال ذاتی، تصویربرداری نوری از مغز به روش استفاده از رنگدانه های حساس به ولتاژ، تصویربرداری نوری به روش اسپکل لیزری و اپتوژنتیک جهت استفاده در حوزه علوم اعصاب شناختی در کشور را طراحی و تولید کنند.
با بهره برداری از این دستگاه ها و تجهیزات طراحی و ساخته شده توسط گروه پیشران نوروفوتونیک، متخصصان می توانند به روش های مختلف از مغز تصویربرداری کنند.
به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گروه پیشران با هدف بهره گیری از دانش، تخصص و مهارت نخبگان و پژوهشگران برای دستیابی به فناوری و خدمات در زمینه های علوم شناختی، با حمایت این ستاد در مراکز تحقیقاتی -دانشگاهی تشکیل شده است. شکل گیری و فعالیت این گروه ها، هدف سرعت بخشیدن به اجرای طرح های پژوهشی در زمینه علوم شناختی و زمینه سازی برای بومی سازی تولید، ساخت و تامین تجهیزات شناختی را دنبال می کند.



1401/04/20
07:48:51
0.0 از 5
515
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود