ستاری در بازدید از سامانه هوشمند یكپارچه لجستیك تاكید كرد

ضرورت ورود نوآوری به حوزه بار، راهداری و حمل و نقل

ضرورت ورود نوآوری به حوزه بار، راهداری و حمل و نقل

بی دانلود: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در بخش حمل و نقل بین شهری خصوصاً بار، چالش های بسیاری وجود دارد که حل آنها نیازمند یک تحول فرهنگی است، اظهار داشت: با وجود کوشش های فراوان برای رسوخ شرکت های دانش بنیان و خلاق در زمینه حمل و نقل هوشمند بین شهری، پایانه های بار و حوزه های مرتبط، در این عرصه چندان پیشرفتی نداشته ایم که مهم ترین دلیل آن نقش دولت به عنوان اجراکننده و نبود این فرهنگ دانش بنیان یعنی سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه اجرا است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در بازدید از سامانه هوشمند یکپارچه لجستیک در یکی از شرکتهای دانش بنیان حوزه حمل و نقل با تاکید بر اینکه هوشمندی حمل و نقل بین شهری و تحول زیرساختی این حوزه را شرکتهای دانش بنیان و خلاق فعال در این عرصه رقم می زنند، افزود: مهم ترین لازمه برای تحقق اقتصاد دانش بنیان و خلاق، فرهنگ این اقتصاد است و اگر فرهنگ این اقتصاد ترویج پیدا کند، شاهد حل مشکلات و رفع موانع خواهیم بود.
وی با بیان اینکه در بخش حمل و نقل بین شهری بخصوص بار، چالش های بسیاری وجود دارد که حل آنها نیازمند یک تحول فرهنگی است، افزود: با وجود تلاشهای فراوان برای رسوخ شرکتهای دانش بنیان و خلاق در حوزه حمل و نقل هوشمند بین شهری، پایانه های بار و حوزه های مرتبط، در این عرصه چندان پیشرفتی نداشته ایم که مهم ترین دلیل آن نقش دولت بعنوان اجراکننده و نبود این فرهنگ دانش بنیان یعنی سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اجرا است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، حضور فین تک ها و ابزارهای هوشمند مالی را نمونه ای موفق از میدان دادن به شرکتهای دانش بنیان و خلاق دانست و اظهار داشت: در حوزه مالی و بانکی با نقش آفرینی شرکتهای دانش بنیان، این پیشرفت رخ داده است؛ چونکه بانک مرکزی نقش نظارتی را ایفا کرد و بانکها هم درک کردند که با همان ساختار قبلی نمی توانند پیش بروند؛ ازاین رو به سمت سرمایه گذاری روی فین تک ها روی آوردند. حالا به کمک شرکتهای دانش بنیان و خلاق این حوزه، روزانه میلیونها تراکنش بدون حتی یک خطا صورت می گیرد.
ستاری، نقش دولت را نظارت و تنظیم گری دانست و اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل بین شهری هم این گونه است و باید بخش خصوصی به این باور برسد کسب و کارهای دانش بنیان و خلاقی که در یک فضای محدود کار می کنند، نوآوری هایی دارند که ارزش آفرین و سودآور خواهد بود، به سرمایه گذاری در این عرصه روی خواهد آورد. کافی است مجال و فضای لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی را ایفا نماییم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، به لزوم ورود نوآوری به حوزه بار، راهداری و حمل و نقل اشاره نمود و اظهار داشت: سازمان راهداری که از شفافیت بارنامه ها و سایر موارد سود می برد و خوشبختانه اتفاقات خوبی در یک سال گذشته رخ داده است. یکی از کلیدهای این توسعه، بارنامه الکترونیکی است که خوشبختانه محقق شده و گام ارزشمندی به سمت هوشمندسازی بشمار می رود. اگر فضایی ایجاد شود که باور نماییم آینده حوزه حمل و نقل، هوشمند خواهد بود، مقاومت بخش های سنتی شکسته خواهد شد و به سمت پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و خلاق این حوزه روی می آورند.
منبع:

1401/04/21
10:15:02
0.0 از 5
624
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود