عرضه سیستم پمپاژ انتقال آب به مناطق دوردست بدون احتیاج به انرژی برق

عرضه سیستم پمپاژ انتقال آب به مناطق دوردست بدون احتیاج به انرژی برق

به گزارش بی دانلود با عنایت به نتایج خشکسالی، محققان کشور سیستم پمپاژی برای انتقال آب عرضه کردند که بدون احتیاج به انرژی برق، آب مورد نیاز را به مناطق مورد نظر منتقل می کند.


احمد یازرلو مجری طرح در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به طراحی و ساخت نمونه اولیه سیستم "پمپاژ و انتقال سیال بدون انرژی برق"، اظهار داشت: این سیستم به منظور حل مشکل مصرف بی رویه و هدر رفت آب، کاهش مصرف انرژی برق، استفاده از آب خاکستری، کاهش حجم آب ورودی به تصفیه خانه ها و استفاده از انرژی های هزینه بر در پمپ ها اجرایی شده است.
وی اساس این سیستم را هوای فشرده دانست و افزود: از زمان پیدایش تمدن و به وجود آمدن فرهنگ در کنار رودخانه ها و منابع آبی، مشکل تأمین آب و انتقال آن به علت محدودیت های زیست محیطی مطرح بوده است بگونه ای که در ابتدا جهت تأمین فشار و دبی از آبگیرها و سدها استفاده می شد و بعد از اختراع موتور و استفاده از انرژی بخار برای انتقال نیرو محرکه و نیروی باد، پمپ های اولیه جهت انتقال آب به وجود آمدند.
یازرلو تصریح کرد: به دنبال اختراع برق و برقی شدن پمپ ها، محدودیت استفاده از انرژی الکتریکی در محرک ها بعنوان دغدغه اساسی در استفاده از پمپ ها شد و امروزه هم با عنایت به پدیده خشکسالی و کمبود شدید آب، نیروگاه های آبی قدرت تولید برق خویش را از دست داده اند و از سویی منابع زیرزمینی هم با افت شدید سطح آب، کشور ما و دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.
مجری طرح اظهار نمود: بر این اساس ما سیستم پمپاژ و انتقال سیال با هوای فشرده (بدون برق) را به منظور انتقال آب عرضه کردیم. این سیستم توسط تلمبه و تولید هوای فشرده، مخزن ۵ لیتری ۵۰ اتمسفری را تحت فشار هوا قرار می دهد. میزان تحت فشار قرار دادن مخزن هوا به تعداد دفعات استفاده و حجم ذخیره آب بستگی دارد.


وی افزود: حدودا برای هر بار تخلیه مخزن آب حدود ۰.۸ بار فشار نیاز است که با ۱۲ بار تلمبه زدن این مقدار فشار تأمین می شود و بعد از بالا رفتن فشار، شیر گازی خروجی هوا باز می شود تا هوا با فشار به داخل مخزن آب منتقل شود که تحت فشار هوا، آب مخزن فشرده شده تا آب به منطقه مورد نظر انتقال یابد.
به قول این محقق از این سیستم میتوان در مناطقی که دسترسی به انرژی برق موجود نباشد قابل بهره برداری است و از آن به منظور جهت پمپاژ آب از چشمه به مخازن و یا کشاورزی برای کشاورزان و دامداران، منازل مسکونی(روستاهای دور دست)، مناطق گردشگری و غیره قابل استفاده می باشد.
وی ضمن اشاره به کاربردهای دیگر این سیستم توضیح داد: برای تولید محصولاتی چون مواد غذایی که برای خنک کاری دستگاه ها احتیاج به آب است، میتوان از این دستگاه با استفاده از آب خاکستری جهت خنک کاری بهره برد.
یازرلو ا ستفاده از برج های خنک کننده نیروگاه های برقی، مراکز مدیریت بحران، هلال احمر و شرکت آب و فاضلاب را از دیگر زمینه های کاربردی این دستگاه نام برد و اظهار داشت: عدم نیاز به انرژی الکتریکی و مکانیکی، قابلیت تنظیم میزان فشار و امکان ذخیره و استفاده از آب خاکستری برای مصارف مورد نیاز همچون مزایای اصلی این محصول به حساب می آید.
وی افزایش کارایی با حداقل منابع و کاهش مخارج نگهداری و هزینه بهره برداری و ساخت و صرفه اقتصادی تولید دستگاه برای سرمایه گذاران و صنعت گران به علت طراحی و ساخت ساده آنرا از دیگر مزایای این دستگاه نام برد.
مجری طرح با تکیه بر این که این سیستم در شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی مورد تست و آزمون قرار گرفت، اضافه کرد: با عنایت به سیستم هیدرولیکی به کار رفته در این دستگاه میتوان دبی آب خروجی و فشار مورد نیاز تا ۵۰ اتمسفر را تأمین کرد که حدودا در پمپ های افقی سانتریفیوژی این مقدار دبی و فشار غیر ممکن است.1401/04/27
13:37:43
0.0 از 5
608
تگهای خبر: تولید , سیستم , طراحی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود