بررسی رخدادهای لرزه ای در هفته گذشته؛

ثبت دو زلزله بزرگتر از 4 در استانهای خراسان رضوی و کرمان

ثبت دو زلزله بزرگتر از 4 در استانهای خراسان رضوی و کرمان

بی دانلود: در هفته گذشته گلباف استان کرمان با زلزله ای به بزرگای ۴.۵ و سفید سنگ استان خراسان رضوی با زلزله ای به بزرگای ۴.۳ لرزیدند؛ ضمن آنکه در استان کرمان زلزله های ۴.۵ و ۳.۵ به ثبت رسید.به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، در روز ۲۸ تیرماه جاری، سفید سنگ استان خراسان رضوی با زمین لرزه ای به بزرگای ۴.۳ لرزید. به اعتقاد محققان حوزه زلزله شناسی، شمال شرق ایران یکی از مناطق فعال به لحاظ لرزه خیزی است و در طول تاریخ، زمین لرزه های مخرب زیادی را متحمل شده، بگونه ای که زمین لرزه سال۸۴۰ میلادی در منطقه تربت جام با بزرگای ارزیابی شده ۶.۵ و زمین لرزه های ۱۶۸۷ و ۱۶۷۳ میلادی مشهد با بزرگای حدود ۶.۶، همچون زلزله های تاریخی این منطقه است. ضمن آنکه شهرهای نیشابور و قوچان بارها متحمل زمین لرزه های قوی با بزرگای بالای ۷ شده اند.

بر اساس گزارش انتشار یافته از جانب سازمان نقشه برداری کشور ۲۱ گسل در خراسان رضوی وجود دارد که از مهم ترین آنها میتوان به گسل های "کشف رود"، "تربت جام"، "بینالود"، "تربت جام سبزوار"، "دشت بیاض"، "سرایان"، "نیشابور یا کپه داغ" و "درونه" اشاره نمود. گسل بینالود با طول ۹۵ کیلومتر از ۱۵ کیلومتری شرق نیشابور می گذرد و گسل تربت جام با طول ۴۰ کیلومتر از یک کیلومتری شمال شرق تربت جام عبور می کند. گسل کشف رود ۱۲۰ کیلومتر است و به موازات رشته کوه های کپه داغ و کناره شمالی دشت مشهد کشیده شده است.

همچنین گلباف استان کرمان زلزله ای به بزرگای ۴.۵ را تجربه نمود و در قصرشیرین استان کرمانشاه، زلزله ای به بزرگای ۳.۵ و دیباج استان سمنان زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۱ به ثبت رسید.

جزئیات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۵ تیر

در حصارگرمخان استان خراسان شمالی زلزله ۲.۷ و در سرجنگل استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

در بندر چارک استان هرمزگان زلزله هایی به بزرگای ۲.۸، ۳.۵ در عمق ۱۱ کیلومتری رخ داد.

یکشنبه ۲۶ تیر

در بلوک استان کرمان زلزله ۲.۸ گزارش شد.

گلباف استان کرمان زلزله ای به بزرگای ۴.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه نمود و کانون این رخداد لرزه ای در ۱۶ کیلومتری گلباف، ۲۳ کیلومتری سیرچ و ۲۵ کیلومتری اندوهجرد این استان گزارش شد. زلزله ۳.۴ در عمق ۹ کیلومتری و زلزله ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.

خانه زنیان استان فارس با زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۴ کیلومتری خانه زنیان، ۳۵ کیلومتری کازرون و ۳۷ کیلومتری نودان این استان گزارش شد.

دوشنبه ۲۷ تیر

بندر خمیر استان هرمزگان پس از یک زلزله به بزرگای ۲.۹، با زمین لرزه دیگری به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۱ کیلومتری لرزید. زلزله ۲.۸ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.

در بردخون استان بوشهر زلزله ۲.۸، در بهاباد استان یزد زلزله ۲.۹، در راور استان کرمان زلزله ۲.۷ و در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۹ رخ داد.

سه شنبه ۲۸ تیر

قصرشیرین استان کرمانشاه با زلزله ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۸ کیلومتری قصر شیرین و ۳۴ کیلومتری عراق گزارش شد.

در امیریه استان سمنان زلزله ۲.۵، در بندر گناوه استان بوشهر زلزله ۲.۹، در راور استان کرمان زلزله ۲.۹ و در باسمنج استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۸ رخ داد.

سفید سنگ استان خراسان رضوی با زمین لرزه ای به بزرگای ۴.۳ در عمق ۶ کیلومتری لرزید و کانون این زلزله در ۲۷ کیلومتری سفید سنگ، ۳۸ کیلومتری نصرآباد و ۴۲ کیلومتری قلندرآباد این استان بوده است.

بندر خمیر استان هرمزگان پس از یک زلزله ۳.۷ در عمق ۱۲ کیلومتری با زمینلرزه دیگری به بزرگای ۳.۹ در عمق ۸ کیلومتری لرزید.

چهارشنبه ۲۹ تیر

در کنگ استان هرمزگان زلزله ۲.۶، در رامیان استان گلستان زلزله ۲.۹ و در نجف شهر استان کرمان زلزله ۲.۷رخ داد.

راور استان کرمان زلزله ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۱۳ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۲۵ کیلومتری راور، ۵۲ کیلومتری کوهبنان و ۵۶ کیلومتری کیانشهر این استان گزارش شد.

پنج شنبه ۳۰ تیر

آران و بیدگل استان اصفهان زلزله ۲.۷، جاجرم استان خراسان شمالی زلزله ۲.۷، ازگله استان کرمانشاه زلزله ۲.۷، جورقان استان همدان زلزله ۲.۵، رفسنجان استان کرمان زلزله ۲.۶ و دیباج استان سمنان زلزله ۲.۶ را تجربه کردند.

در بندر خمیر استان هرمزگان پس از زلزله ۲.۸، زمین لرزه دیگری به بزرگای ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری به ثبت رسید و مرکز آن در ۲۰ کیلومتری بندر خمیر، ۳۸ کیلومتری لافت و ۵۸ کیلومتری کنگ این استان گزارش شد.

جمعه ۳۱ تیر

در بندر چارک استان هرمزگان دو زلزله ۲.۸ و دو زلزله ۲.۹ رخ داد.

دیباج استان سمنان زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه نمود که کانون آن ۱۹ کیلومتری دیباج و ۲۶ کیلومتری دامغان استان سمنان و ۴۰ کیلومتری بیشه بنه استان مازندران بوده است.
منبع:

1401/05/01
11:15:56
0.0 از 5
624
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود