کاهش 50 درصدی هزینه تولید شیرهای قطع و وصل خطوط انتقال با طرح محققان کشور

کاهش 50 درصدی هزینه تولید شیرهای قطع و وصل خطوط انتقال با طرح محققان کشور

بی دانلود: به منظور کاهش هدر رفت سیالات، محققان شیرهای سه حالته را برای خطوط انتقال عرضه کردند که کاربرد آنها سبب شده در زمان وقوع ضربه، سرعت بسته شدن شیر تا ۵ برابر افزایش یابد و همینطور کاهش ۵۰ درصدی قیمت تمام شده را به دنبال داشته است.


احمد یازرلو، مجری طرح در گفتگو با ایسنا، دستاورد این تحقیقات را " شیر سه حالته قطع و وصل، یکطرفه و کنترلی" عنوان نمود و اظهار داشت: ایستگاه های پمپاژ آب و خطوط انتقال از اصلی ترین و پرهزینه ترین تاسیسات در انتقال آب و یا هر سیال دیگر نظیر نفت و یا فاضلاب است. ابنیه، پایپینگ و سیستم برقی از اجزاء اصلی این دستگاه ها به حساب می آید که هر بخش از تجهیزات و لوازم مختلف تشکیل شده اند.
وی شیرآلات و اتصالات مورد استفاده در این تاسیسات را به علت نوع جنس، فشار کاری و کاربرد آن، بسیار گران دانست و اظهار نمود: علاوه بر آن عدم کارکرد صحیح آنها می تواند خسارات سنگینی به تاسیسات و خطوط انتقال وارد کند.
یازرلو افزود: در میان شیرآلات مورد استفاده در تاسیسات و خطوط انتقال، شیر یکطرفه و شیر قطع و وصل، پرمصرف ترین شیرآلات (بیش از ۸۰ درصد) است. شیر یکطرفه به علت نوع ساختار و کاربرد آن به صورت دروازه ای، فنری و وزنه ای در تاسیسات وجود دارد و سبب می شود از برگشت آب و ایجاد ضربه جلوگیری نماید و در صورت نبود آن ضربات ناشی از Water Hammer سبب شکستگی خطوط لوله، جابجایی الکتروپمپ ها و اتفاق در ساختار مکانیکی و برقی آنها و در نهایت خرابی تاسیسات خواهد شد و این امر باعث هدر رفت آب و خسارات ناشی از تعویض و تعمیر می شود.
وی افزود: شیر کنترل سطح مخازن (مکانیکی)، به منظور پیشگیری از سرریز شدن سیالات در داخل مخازن، بدون ایجاد ضربه قوچ (water hammer) با قابلیت اطمینان بالا در قطع و وصل ورودی سیال (نفت و آب) به مخزن به روش کاملا مکانیکی و با هزینه بسیار پایین در مقابل روش های متعارف هیدرولیکی طراحی شده است و می تواند در هر دبی و سایز لوله ای نصب شود.
مجری طرح خاطرنشان کرد: کاربرد دستاوردهای این طرح در مخازن فلزی و یا کامپوزیت نگهداری سیالات چون نفت، بنزین، گازوئیل، آب و در شرکتهای آب و فاضلاب است. این مدل شیر به صورت مکانیکی و در داخل مخزن نصب می شود که ضمن کاهش هزینه های اولیه هیچ گونه هزینه نگهداری و یا تعمیرات ندارد.
یازرلو شیرهای قطع و وصل به صورت کشویی، پروانه ای و پیستونی را پرکاربردترین شیر در تاسیسات آب و خطوط انتقال دانست و افزود: کاربرد این نوع شیرها در قطع جریان در زمان عدم نیاز و یا تغییر جهت آب (تقسیم آب و زون بندی آن) و همینطور قطع آب در زمان تعمیر لوله در پایین است و در صورت وجود مشکل در آن و عدم امکان قطع کامل آب، مشکلات فوق را به دنبال خواهد داشت.
این محقق با اشاره به اینکه این حقیقت در کلیه خطوط آب، فاضلاب و نفت وجود دارد که شیرآلات قطع و وصل، بعد از مدت کوتاهی از عملکرد کامل و صحیح فاصله گرفته و سبب هدر رفت سیال و تحمیل هزینه های سنگینی می شود، اظهار داشت: برای رفع این چالش در طرح جدید دو شیر یکطرفه و قطع و وصل را در یک شیر خلاصه کردیم و طوری طراحی شد که در زمان برگشت جریان، ضربات آب را به صفر رساند و از برگشت آب به صورت صد درصدی جلوگیری نماید، ضمن این که سرعت بسته شدن شیر افزایش پیدا کرده و از عبور ضربه جلوگیری خواهد نمود.
وی ادامه داد: همینطور با طرح جدید، ضمن این که قابلیت اطمینان قطع کامل جریان آب و یا به عبارتی ON-OFF جریان را بالا برده ایم، میتوان عمل کنترل جریان (دبی و فشار) را با پیستون انجام داد. این شیر سه حالته، ضمن بالا بردن قابلیت اطمینان عملکردی، سبب شده است به جای خرید و نصب سه دستگاه شیر (یکطرفه، قطع و وصل و کنترلی)، از یک شیر بهره برد.
یازرلو ضمن اشاره به کاربردهای این نوع شیرها، اظهار داشت: این شیر می تواند در خطوط رانش چاه های آب، ایستگاه های پمپاژ و یا در خط انتقال مورد استفاده قرار گیرد.
وی کاهش ۵۰ درصدی قیمت تمام شده در مقایسه با شیر یکطرفه و قطع و وصل، عملکرد بسیار سریع در مقابله با ضربه، سرعت بسته شدن شیر ۵ برابر حالت دروازه ای، قابلیت تنظیم جریان و فشار، تسریع در تعویض قطعات و محافظت پمپ و کنتور سر چاه و ایستگاه های پمپاژ را از مزایای این محصول نام برد.
منبع:

1401/05/01
17:50:22
0.0 از 5
624
تگهای خبر: تولید , سیستم , طراحی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود