مرجعیت پارک فناوری تهران عامل موفقیت در ایجاد پارک های علم و فناوری

مرجعیت پارک فناوری تهران عامل موفقیت در ایجاد پارک های علم و فناوری

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد: همانطور که دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی و مرجعی برای همه دانشگاه ها و وزارت علوم شمرده می شود، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز مرجع تمام پارک های کشور شمرده می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر علی اسدی در نشست با هیأت دانشگاه وارث الانبیا عراق (وابسته به عتبه حسینی) و دانشگاه الزهرا عراق با اشاره به سابقه ۲۰ ساله این پارک به عنوان نخستین پارک دانشگاهی کشور اظهار داشت: هم اکنون ۲۲۰ شرکت دانش بنیان و همین طور بیش از ۵۰۰ هسته فناور و نوآور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر هستند.

اسدی با تاکید بر شعار سال، اشاره کرد: تمام کارهای مؤسسات، سازمان ها، دانشگاه های کشور به سمت دانش بنیان شدن پیش می رود، اعتقاد بر این است که اگر توسعه در کشور در همه زمینه ها باید در قالب دانش بنیانی باشد.

اسدی از اهمیت شعار سال و حمایت ریاست دانشگاه تهران در جهت توسعه شرکت های دانش بنیان یاد کرد و اضافه کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران طرح توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری خودرا ترسیم کرده است؛ به همین جهت تمرکز برنامه ها و حمایت های پارک به رشته های فنی و مهندسی محدود نبوده و رشته های غیرمهندسی مانند کشاورزی، زبان، روان شناسی و هنر را نیز پوشش خواهیم داد.

وی افزود: تقویت ارتباط ارگانیک میان بخش پژوهش و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، یکی از محورهای مورد توجه سازمان است و در تلاشیم تا ارتباط هوشمند ارگانیک ایجاد نماییم.

اسدی از هدف گذاری ریاست دانشگاه تهران در خصوص استقرار ۲۰۰۰ واحد فناور و نوآور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران صحبت کرد و اظهار داشت: در امتداد تحقق این هدف از امکانات دانشکده ها، دانشکدگان و اساتید دانشگاه تهران بهره خواهیم برد.

اسدی ضمن اشاره به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و همین طور همجواری با کشور عراق، اظهار نمود: آماده ایم تا دانشگاه الوارث الانبیا و همین طور دانشگاه الزهرا را در جهت ایجاد پارک علم و فناوری و کارهای شرکت های دانش بنیان حمایت نماییم و تجربیات خودرا در اختیار ایشان قرار دهیم.

وی ادامه داد: امیدواریم که در نتیجه این جلسه ها، تفاهم نامه ای منعقد شده و سپس در قالب توافقات به کارهای عملیاتی بپردازیم.

دکتر ایرج اله دادی، معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز در این جلسه به معرفی این پارک پرداخت و اظهار داشت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در محدوده امیرآباد، همین طور در اطراف دانشگاه تهران و در داخل دانشکده ها به فعالیت مشغولست و در دیگر شهرها همچون قم، کیش و ارس نیز شعبه دارد.

دکتر اله دادی با اشاره به راه اندازی پارک علم و فناوری در کشور عراق، اظهار داشت: تجربیات پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و همین طور آگاهی و در اختیار داشتن فرایندها، دستورالعمل های این حوزه سبب می شود تا در امر راه اندازی پارک علم و فناوری مؤثر عمل کند.

ایشان سپس پیشنهاد داد: برخی از شرکت های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که در حوزه های مرتبط و مورد نظر دانشگاه های عراق همچون مهندسی پزشکی، بیوتکنولوژی می توانند در پارک علم و فناوری عراق مستقر شده و علاوه بر طراحی و تولید نرم افزار و دستگاهها، در جذب سایر شرکتها نیز نقش ایفا کنند.

اله دادی با اشاره به مسائل و مشکلات ارتباطات بین الملل در ایران، اظهار نمود: در این دوره خیلی از شرکت های ایران توانسته اند به توسعه دست یابند و می توانند تجربیات خودرا به دانشگاه های کشور عراق منتقل کنند.

دکتر هادی غفوریان یاورپناه، معاون اجرائی و فنی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز با اعلان اینکه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، بزرگترین پارک دانشگاهی کشور است، اظهار نمود: پارک دانشگاه تهران دارای دو نوع دارایی مشهود و نامشهود است. همچون دارایی های مشهود می توان به شرکت های پارک اشاره نمود که همکاری با این بخش می تواند در مدلهای پیشنهادی مطرح شده توسط دکتر اله دادی صورت گیرد.

غفوریان یاورپناه با اشاره به ارائه دارایی های نامشهود، اظهار داشت: دارایی های نامشهود در دانشگاه تهران و در کشور ایران، مبتنی بر یک پایداری سیستمی طراحی شده است، بدین صورت که سیستم به شکلی طراحی شده که پایداری آن توسط خود سیستم حفظ می شود، این دانش ضمنی در ایران به وجود آمده است.

به نقل از وزارت علوم، وی ادامه داد: دارایی نامشهود پایداری سیستمی، یک مدل بومی شده است که متناسب با مشکلاتی که در منطقه خاورمیانه با آن مواجه می شویم، طراحی شده است. مطابق با مطالعات، کشورهای حوزه خاورمیانه دارای مسائل و مشکلات مشابهی هستند.

غفوریان یاورپناه اشاره کرد: طراحی مدلهای بومی متناسب با مسائل روز را مزیت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است که این خاصیت پارک دانشگاه تهران را از سایر پارک های علم و فناوری کشور و حتی پارک های علم و فناوری کشورهای دیگر متمایز می کند.1401/05/05
08:51:21
0.0 از 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود