جایگزینی تلفن همراه بجای توکن سخت افزاری و کارت هوشمند با تلاش دانش بنیان های ایرانی

جایگزینی تلفن همراه بجای توکن سخت افزاری و کارت هوشمند با تلاش دانش بنیان های ایرانی

بی دانلود: یک شرکت دانش بنیان، موفق به بومی سازی تجهیزات حوزه استنادپذیری اسناد و عملیات الکترونیک و اعتماد دیجیتال شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، شاهین نوروزی مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این شرکت با کمک تعدادی از متخصصان کشور در حوزه امنیت اطلاعات و ارتباطات، اعتماد در فضای مجازی و استناد پذیری اسناد و عملیات الکترونیک شکل گرفته است. تمرکز اصلی کارهای شرکت بصورت تخصصی در زمینه زیرساخت کلید عمومی (PKI) به ویژه متمرکز بر بومی سازی تجهیزات این حوزه در کشور بوده و در حوزه گواهینامه الکترونیکی، امضای دیجیتال، رمزنگاری، امنیت داده، کارت هوشمند، توکن و سخت افزارهای امنیتی مشغول فعالیت است.
وی از اهمیت توسعه کشور توسط صاحبان کسب وکار و شرکت های دانش بنیان گفت و افزود: در طراحی تمام محصولات شرکت، کیفیت بالای محصول و دقت عملکرد مهمست و همیشه صرفه جویی در هزینه های مشتری مدنظر قرار گرفته است.
با توجه به تولید کلیه محصولات این شرکت داخل کشور، تولیدات دارای پشتیبانی فنی کامل بوده و کارشناسان این شرکت آماده به ارائه خدمات در محل مشتری هستند. از جانب دیگر این شرکت با طراحی و برگزاری دوره های آموزشی در حوزه امنیت، رمزنگاری و زیرساخت کلید عمومی اهتمام در ارتقای سطح دانش مدیران و کارشناسان کشور در حوزه امنیت اطلاعات و ارتباطات داشته که امید است گام موثری در خدمت به میهن عزیزمان باشد.
مدیرعامل شرکت پندار کوشک ایمن مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران درباب تازه ترین محصول شرکت اظهار داشت: تازه ترین محصول شرکت ابزاری است که گوشی تلفن همراه را تبدیل به توکن سخت افزاری کرده است و به آسانی جایگزین توکن سخت افزاری و کارت هوشمند می شود. این محصول علاوه بر پشتیبانی از انواع روش های امضای همراه، امکان استفاده از کارت هوشمند بوسیله NFC گوشی تلفن را نیز فراهم می آورد.
نوروزی با اشاره به محصول موبایل کیوان با پنجره ای برای ثبت نام گواهی بصورت غیرحضوری و حضوری، اظهار داشت: در روش غیرحضوری که نسبت به سطح گواهی حسب سیاست های کشوری یا سازمانی تعیین می شود متقاضی می تواند با روش احرازهویت بایومتریک چهره و استعلام از سازمان ثبت احوال همین طور کنترل شماره موبایل با سامانه راه حل نسبت به ثبت درخواست گواهی اقدام نموده و درصورت احراز شرایط هویتی نسبت آنرا دریافت کند. در روش حضوری که آن نیز نسبت به سطح گواهی تعیین شده، متقاضی بعد از ثبت اطلاعات اولیه، شماره پیگیری را دریافت و با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت نام نسبت به ارائه مدارک اقدام و سپس گواهی خودرا روی گوشی همراه دریافت خواهدنمود.
وی در مورد طراحی محصول موبایل کیوان mKeyOne اضافه کرد: این محصول به شکلی طراحی شده که می تواند از دو روش متصل یا منفصل از کامپیوتر، امضای دیجیتال را در کامپیوتر انجام دهد. در روش متصل به کامپیوتر دو راه اتصال پیش بینی شده که یکی روش اتصال با کابل و دیگری بوسیله شبکه بی سیم خواهد بود. در هر دو شکل ارتباط (USB، WiFi) سیستم عامل ویندوز مشابه اتصال یک توکن به پورت USB عمل کرده و بدون درخواست درایور مجزا، توکن را شناسایی می کند. از این نقطه به بعد، پروسه امضا دقیقا مشابه توکن بوده و همه برنامه های کاربردی استاندار جهانی براحتی با آن برخورد خواهدنمود.
نوروزی با اعلان اینکه در هر محصولی سادگی کاربری اهمیت ویژه ای دارد ولی این مساله نباید مانع از کاهش سطوح امنیتی شود، افزود: کلید خصوصی که بیشترین نگرانی از بابت افشای آنست، در بخش TEE گوشی اندورید و یا Secure Enclave گوشیهای شرکت اپل، برای دسترسی به آن نیز وارد کردن رمز کاربر الزامی است. در مورد کانال ارتباطی چه ارتباط سیمی و چه نوع بی سیم آن نیز تمام اطلاعات با پروتکلی مشابه SSL توسط کلید جلسه به رمز درآمده و پس با خواندن مسیر نیز اطلاعات افشا نخواهند شد.
وی با اشاره به این که سادگی در نصب و سهولت در استفاده با کمترین دانش حوزه فناوری اطلاعات از با اهمیت ترین عوامل در پذیرش محصول در میان جامعه کاربران است، اشاره کرد: محصول به شکلی طراحی شده که عملا بدون پیچیدگی در نصب، بتواند بسادگی مورد استفاده قرار گیرد.
مدیر عامل شرکت پندار کوشک ایمن درباب رقبای داخل و خارج از کشور اظهار داشت: مشابه این محصول در ایران تولید نشده است، اما رقبای زیادی در زمینه امضای همراه برای این محصول وجود دارد.
نوروزی ارائه ارزش پیشنهادی برای محصولات را امر مهمی دانست و اظهار داشت: پشتیبانی از تمام محصولات استاندارد موجود در دنیا بدون نیاز به هیچ تغییری در آنها، سهولت استفاده، احراز هویت بایومتریک داخلی، پرداخت درون برنامه ای، اتصال به انواع مراکز صدور گواهی کشوری، نداشتن وابستگی به مرورگر، سیستم عامل یا مرکز صدور گواهی خاصی، امنیت بالا به سبب استفاده از ماژول امن گوشی همراه هوشمند، ارائه پشتیبانی اصلی ترین مزایای این محصول است که سبب تمایز شرکت نسبت به رقبا می شود.
وی با تاکید بر اهمیت اشتغال آفرینی و نقش آن در جامعه اظهار داشت: ۶ نفر بطور مستقیم و ۲۰ نفر بطور غیر مستقیم در این شرکت فعالیت دارند.
نوروزی به موضوع محدودیت ها و مشکلات شرکت های دانش بنیان نیز پرداخت و اضافه کرد: مهاجرت نیروهای متخصص از کشور همین طور خدمت سربازی به ویژه برای افراد تعلیم یافته در این عرصه همچون مشکلاتی است که شرکتها با آن مواجه می شوند.منبع:

1401/05/10
23:46:10
0.0 از 5
586
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود