تحول در اندام های مصنوعی با سنسورهای پیشرفته جدید

تحول در اندام های مصنوعی با سنسورهای پیشرفته جدید

یک طرح نوآورانه با هدف تولید سنسورهای فشاری پیشرفته جهت استفاده در سامانه های رباتیک می تواند اندام های مصنوعی بدن (پروتز) و دست و پای رباتیک را متحول کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای «سای تک دیلی»، پژوهشگران این طرح پژوهشی نوآورانه در دانشگاه غرب اسکاتلند، درصدد تولید حسگرهایی هستند که سبب ارتقای قابلیت های ربات ها خواهد شد و به بهبود مهارت های حرکتی و چالاکی و زبردستی ربات ها کمک خواهدنمود. این کار بوسیله کاربرد سنسورهای فشاری ( pressure sensors ) بسیار دقیق انجام می شود که بازخورد (فیدبک) لامسه ای و لمس توزیعی فراهم خواهدنمود.
دکتر دِس گیبسون مدیر موسسه فیلم های نازک، حسگرها و تصویربرداری در دانشگاه غرب اسکاتلند (UWS) و محقق اصلی این طرح اظهار داشت: در سالهای اخیر پیشرفت های شگرفی در زمینه صنعت رباتیک به دست آمده است، اما به سبب نبود قابلیت های لازم در حوزه حسگرها، سامانه های رباتیک اغلب ناتوان از انجام آسان کارهای خاصی هستند، ربات ها به جهت اینکه بتوانند حداکثر توان بالقوه خودرا به فعلیت برسانند، وجود سنسورهای فشاری دقیق با قابلیت ارائه توانایی لامسه ای بیشتر، لازم است.
وی اضافه کرد: همکاری دراین زمینه با شرکت اینتگریتد گرافین ( Integrated Graphene) به توسعه فناوری سنسورهای فشاری پیشرفته منجر گردیده است که می توانند به تحول در سامانه های رباتیک یاری رسانند.
این حسگرها از فوم سه بعدی گرافینی تولید شده اند و یک رویکرد حساس به فشار (piezoresistive ) دارند. فوم گرافینی زمانی که تحت فشار مکانیکی قرار می گیرد خاصیت های منحصر به فردی نشان میدهد. گرافین نامِ یکی از آلوتروپ هایِ کربن است که از یک ساختار بلوری لانه زنبوری دوبعدی تشکیل شده است.
زمانی که این مواد تحت فشار قرار می گیرند بطور دینامیک سبب تغییر در مقاومت الکتریکی می شود و این مواد خودرا با گستره فشار وارد شده تطبیق می دهند.
مرحله بعدی این طرح بر افزایش بیشتر حساسیت این حسگرها متمرکز خواهد بود و بعد از آن کاربرد گسترده تر این حسگرها در سامانه های رباتیک مد نظر قرار خواهد گرفت.

1401/05/12
22:29:19
0.0 از 5
566
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود