رییس جهاد دانشگاهی در بازدید از پژوهشكده سرطان معتمد جهاددانشگاهی:

معاونت های چهارگانه نوآوری با اولویت پزشکی و سلامت در ساختار جهاد دانشگاهی تشکیل می شود

معاونت های چهارگانه نوآوری با اولویت پزشکی و سلامت در ساختار جهاد دانشگاهی تشکیل می شود

به گزارش بی دانلود رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر ضرورت توجه به فناوری و ایجاد زیست بوم نوآوری در کشور، آموزش و پژوهش در زمینه فناوری و نوآوری را از مسئولیت های اصلی پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی عنوان نمود و اظهار داشت: معاونت های چهارگانه نوآوری با اولویت پزشکی و سلامت در ساختار جهاد دانشگاهی تشکیل می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی، روح الله دهقانی فیروزآبادی که به مناسبت ایام بزرگداشت سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی بمنظور بازدید از پژوهشکده سرطان معتمد و افتتاح مرکز توسعه فناوری درمان های نوین (ATMP) و لابراتوار سطح سوم ایمنی زیستی در پژوهشکده حضور یافته بود، عنوان کرد: با بررسی و تحلیلی که از نظام نوآوری کشور داشته ام، فقدان زیست بوم نوآوری در کشور کاملا محسوس است. اگر به همه کشورهای موفق دنیا نگاه نماییم در آنها وزارت آموزش و پژوهش تشکیل شده و در هیچ یک، وزارتخانه یا دستگاهی به عنوان متولی علم و فناوری وجود ندارد ولی متاسفانه ما بی ربطترین عنوان را برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزیده ایم.
دهقانی تصریح کرد: پژوهش در علم به تولید مقاله و آموزش در علم به تربیت دانشمند منجر می شود. از تلفیق چند مقاله با آزمایش و مباحث کاربردی هم فناوری حاصل می شود که خروجی آموزش در این عرصه هم تکنسین است.
وی با بیان اینکه نوآوری، محصول تلفیق چند فناوری است و آموزش و پژوهش در نوآوری هم به تربیت تکنسین و ارائه محصول منتهی می شود، عنوان کرد: متاسفانه ما چندان به بار معنایی کلمات توجه نداریم و گاهی به صرف خوش آهنگ بودن ترکیباتی مثل مرکز نوآوری و شتابدهی و... خلق می نماییم که اگر به مفهوم این کلمات دقت کنیم، هیچ ارتباطی با هم ندارند.
دهقانی با تکیه بر اینکه جهاد دانشگاهی مجموعه ای اهل کار با امکانات کم و بی سر و صدا است، عنوان کرد: به اعتقاد من موضوع تبلیغات باید بطور جدی مورد توجه قرار گیرد و بر این اساس، برندینگ - که قسمتی از آن برندینگ مسئولان است - یکی از با اهمیت ترین وظایف جهاد در دوره ی جدید است.
وی ضمن اشاره به بازتعریف ساختار جهاد دانشگاهی در دوره مسئولیت خود اظهار داشت: در ساختار جدید، سازمان مرکزی یک رگلاتور کلی است و معاونت های جهاد هم تغییرات اساسی خواهد داشت بطوریکه در کنار معاونت های پژوهشی و فناوری، چهار معاونت با عنوان معاونت "نوآوری فناوری – اجتماعی"، "نوآوری پزشکی و سلامت"، "نوآوری صنعتی" و "نوآوری کشاورزی" ایجاد خواهد شد که باتوجه به شناخته شدنتر بودن حوزه پزشکی و سلامت جهاد دانشگاهی و ماهیت فناورانه و نوآورانهتر آن، اولویت کارهای نوآوری جهاددانشگاهی با معاونت نوآوری پزشکی و سلامت خواهد بود.
دهقانی در جریان این بازدید در جمع مدیران و متخصصان معتمد اشاره کرد: باتوجه به توانمندی های باارزش و ساختار موجود در این پژوهشکده با تبدیل این پژوهشکده به پژوهشگاه سرطان معتمد جهاددانشگاهی موافق هستم و معتقدم ظرفیت موجود، قابلیت ایجاد یک سازمان بزرگ و مستقل در زمینه تخصصی سرطان را داراست.
وی سه قطب اصلی علوم پزشکی در جهاددانشگاهی را " رویان"، " ابن سینا" و "معتمد" عنوان نمود و اضافه کرد: بدون شک پژوهشکده سرطان معتمد در زمینه تخصصی سرطان، مجموعه ای قدرتمند با ماموریت اختصاصی این حوزه ی تخصصی در نظر گرفته می شود که باید با ساختاری مستقل و مشخص به کارهای تخصصی این حوزه نظارت داشته باشد.
رییس جهاددانشگاهی وجود برند پژوهشکده معتمد و نیروهای انسانی متخصص و متعهد این مجموعه را دو عنصر بسیار باارزش برای این مجموعه جهاددانشگاهی ارزیابی نمود و اضافه کرد: در این ساختار با ایجاد جاذبه برای بخش خصوصی می توان بطور جدی سازوکار درآمدزایی و تجاری سازی را توسعه داد.
دهقانی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت نوآوری باز (Open Innovation) و استقبال از همکاری با تمام فناوران مرتبط در زمینه های تخصصی کارهای پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی، اشاره کرد: کارهای ارزشمندی خصوصاً در زمینه ATMP در این پژوهشکده در حال انجام می باشد که با اضافه کردن خیلی از ظرفیت های علمی و دانشمندان بزرگ همچون پروفسور اردشیر قوام زاده به این مجموعه می توان مجموعه نوآور مستقل با آزادی عمل بالا پیش رو داشت.
وی درباره پروژه راه اندازی مرکز جامع درمانی سرطان پژوهشکده سرطان معتمد در منطقه خاوران تهران، با بیان علاقمندی نسبت به اجرای این پروژه بر مشارکت بخش های خصوصی در راه اندازی هرچه زودتر و پربارتر این مجموعه تاکید ورزید.
در راستای کارهای فناورانه پیشرفته تشخیصی و درمانی و توسعه درمان های نوین پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی (ATMP)، اولین لابراتوار سطح ۳ ایمنی زیستی با هدف انجام پروژه های ژن درمانی، سلول درمانی و ویروس درمانی، با حضور رئیس جهاددانشگاهی دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی افتتاح شد.


منبع:

1401/05/14
14:00:08
0.0 از 5
578
تگهای خبر: آموزش , پروژه , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود