ستاری:

ظرفیت بنیاد ملی نخبگان برای ارائه تسهیلات توانمندسازی به ۳ درصد جامعه دانشگاهی

ظرفیت بنیاد ملی نخبگان برای ارائه تسهیلات توانمندسازی به ۳ درصد جامعه دانشگاهی

رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد می تواند دست کم 2 تا 3 درصد جامعه دانشگاهی کشور را تحت پوشش تسهیلات توانمندسازی خود قرار دهد که تحقق این مهم در گرو افزایش منابع بنیاد است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سورنا ستاری در نشست هم اندیشی رئیس و مسئولان بنیاد ملی نخبگان با رئیس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت گسترش دامنه حمایتی از استعدادهای برتر و نخبگان و لزوم افزایش همکاری و همراهی مجلس شورای اسلامی با بنیاد ملی نخبگان، اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت های بسیار مناسب نیروی انسانی مستعد، نخبگان و فعالان حوزه فناوری و نوآوری، افزایش ظرفیت های حمایتی بنیاد ملی نخبگان به کمک مجلس شورای اسلامی، می تواند زمینه ساز شکوفایی استعدادهای برتر، جذب و ماندگاری نخبگان و اشتغال دانش بنیان و خلاق باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت توسعه سیطره و دامنه اثرگذاری و بستر حمایتی بنیاد، افزود: باید سیاست های نخبگانی روزآمد شود و متناسب با نیاز جامعه و ظرفیت های نخبگانی برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.
وی ضمن اشاره به اهمیت ایجاد تناسب میان بودجه ها و ماموریت های بنیاد ملی نخبگان به کمک مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بودجه فعلی بنیاد با عنایت به اهمیت بالای نخبگان و استعدادهای برتر، متناسب با ماموریت ها و ظرفیت های این حوزه نبوده و برای پوشش بخشی از ظرفیت های نخبگانی کشور، لازم است سهم درخور توجه به بنیاد اختصاص یابد.
ستاری با بیان اینکه، به صورت میانگین سالانه ۴ هزار استعداد برتر زیر پوشش حمایت های بنیاد قرار می گیرند، اضافه کرد: این درحالی است که ظرفیت نخبگانی و نیروی انسانی دانش آموخته و مستعد کشور بسیار بیش از این میزان است.

افزایش دایره و گستره نخبگانی
ستاری با اشاره به اینکه مطابق با رویکرد سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، باید در حوزه نخبگان از «عالی محدود به سمت خوب گسترده» حرکت نماییم، اضافه کرد: با عنایت به ظرفیت نیروی انسانی، ضروریست بنیاد در جهت توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر کشور، ضمن افزایش دایره و گستره نخبگانی در سایر حوزه ها چون مدیریت، کارآفرینی، صنعتی، فناور و... نسبت به شناسایی تعداد بیشتری از مستعدان برتر اقدام نماید.
وی اظهار داشت: در این صورت بنیاد ملی نخبگان می تواند دست کم ۳-۲ درصد جامعه دانشگاهی کشور را زیر پوشش تسهیلات توانمندسازی خود قرار دهد که البته تحقق این مهم در گرو افزایش منابع بنیاد ملی نخبگان است و لازم است این امر با همراهی دستگاه قانون گذار و حمایت بیش از پیش دولت از بنیاد رنگ عمل به خود بگیرد.
در این صورت بنیاد ملی نخبگان می تواند دست کم ۳-۲ درصد جامعه دانشگاهی کشور را زیر پوشش تسهیلات توانمندسازی خود قرار دهد که البته تحقق این مهم در گرو افزایش منابع بنیاد ملی نخبگان است و لازم است این امر با همراهی دستگاه قانون گذار و حمایت بیش از پیش دولت از بنیاد رنگ عمل به خود بگیرد.

مسکن و اشتغال، دو عامل مهم در مهاجرت نخبگان
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان نیز در این جلسه اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده، حل موضوع هایی مانند اشتغال نخبگی، مسکن، هویت سازی ملی و پیشگیری از سیاه نمایی رسانه ‎ای، سبب افت چشم گیر مهاجرت نخبگانی خواهد شد.
ناصر باقری مقدم با اشاره به لزوم هم افزایی و همکاری دستگاههای مختلف کشور در موضوع نخبگان، اضافه کرد: در سند استراتژیک کشور در امور نخبگان برای ۴۴ دستگاه کشور در حوزه نخبگان و برای پیشگیری از مهاجرت نخبگان، مسئولیت تعریف شده است.
وی افزود: در این بین البته بعضی از دستگاه ها مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به علت نوع ماموریت های تفویض شده، نقش و تاثیرگذاری بالاتری دارند.

لزوم تثبیت جایگاه بنیاد ملی نخبگان در سیستم اداری کشور
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه با تکیه بر ضرورت تثبیت جایگاه این بنیاد در سیستم اداری کشور و لزوم افزایش بودجه مصوب آن اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان برای اجرای برنامه های خود با کسری بودجه مواجه می باشد که امیدواریم این مهم با همکاری مجلس شورای اسلامی حل شود.
باقری مقدم تصریح کرد: طبق بررسی های انجام شده، حل دو موضوع اشغال نخبگی و مسکن سبب افت چشم گیر مهاجرت نخبگانی خواهد شد، همین طور هویت سازی ملی و پیشگیری از سیاه نمایی های رسانه ای از دیگر اقدامات اثرگذار در بحث نگهداشت نخبگان است.


وی ضمن اشاره به ضرورت حمایت قوه مقننه از اقدامات بنیاد از مرحله استعدادیابی تا حمایت و توانمندسازی، اظهار داشت: ما در یک نبرد علمی با سایر کشورها هستیم، ازاین رو باید زمینه های لازم فراهم گردد تا در این نبرد نابرابر، جذب نخبه ها و استعدادهای برتر که مهم ترین و ارزشمندترین دارایی کشورمان هستند در بالاترین سطح در کشور صورت گیرد.

اعلام آمادگی دانشگاه ها برای همکاری با بنیاد ملی نخبگان در ساخت شهرک نخبگان
باقری اقدم در ادامه همین طور ضمن اشاره به مسئله مهاجرت نخبگان کشور، دو عامل مسکن و اشتغال را از مهم ترین دلائل اصلی این چالش دانست و اظهار داشت: البته موضوع مسکن در تهران و شهرهای بزرگ به علت قیمت بالای آن، چالش بزرگتری به حساب می آید.
وی اضافه کرد: در این موضوع، بنیاد ملی نخبگان طبق توافق نامه ای که اخیراً منعقد کرده، تلاش دارد در چارچوب همکاری با دانشگاه ها این معضل را حل کند، به صورتی که در این روند، زمین از طرف دانشگاه ها و هزینه ساخت با کمک منابع، اعتبارات و تسهیلات دولتی و عمومی از طرف بنیاد ملی نخبگان تامین می شود تا در نهایت مسکن های ساخته شده در چارچوب اجاره به شرط تملیک ۱۵ ساله، به اساتید دانشگاهی، نخبگان دانشگاهی و شرکتهای دانش بنیان اعطا شود.
معاون بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: در همین مدت اندک نیز دانشگاه های شریف، شهید بهشتی، مشهد، اصفهان و یزد آمادگی خودرا برای همکاری با بنیاد ملی نخبگان اعلام نموده اند.
باقری مقدم در ادامه ضمن اشاره به لزوم اشتغال نخبگی، اضافه کرد: هم اکنون ۷ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که ظرفیت اشتغال خوبی را در این زمان بوجود آورده اند، اما در کنار آن نیاز بود که دولت در یک پروسه ویژه، مسیر استخدام این افراد را در دستگاههای اجرائی ایجاد نماید.


وی اضافه کرد: بر همین مبنا و پس از مصوبه دولت و ابلاغ آن توسط شخص رئیس جمهور، پروسه شروع شد تا پس از یک آزمون استخدامی ویژه نخبگان، این افراد از آغاز مهر ماه بتوانند در مشاغل نخبگی، استخدام شوند. اگر این مصوبه در برنامه هفتم به صورت قانون دیده شود، میتوان در ذیل آن سالانه ۲ هزار نخبه دانشگاهی را در دولت استخدام کرد.


ساخت مسکن برای نخبگان یک برنامه میان مدت است
رییس دانشگاه صنعتی شریف نیز در این جلسه ضمن اشاره به مشکل مسکن نخبگان، اظهار داشت: افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ سبب شده بعضی از نخبگان برای تهیه مسکن، رهن یا اجاره به حاشیه شهرها رفته و از شهر فاصله بگیرند.

رسول جلیلی اضافه کرد: ساخت مسکن برای نخبگان یک برنامه میان مدت است، اما تا اجرائی شدن این برنامه، نیاز است در چارچوب استادسرا، مشکل مسکن نخبگان را تا زمان تحویل مسکن های اجاره به شرط تملیک رفع کرد.
وی افزود: حدود یک هکتار زمین در منطقه شهرک دانشگاه شریف در ورآورد که دسترسی مناسبی به بزرگراه های شهید خرازی، شهید اردستانی و شهید همدانی دارد، برای ساخت مسکن توسط بنیاد ملی نخبگان در نظر گرفته شده که طبق برآوردهای اولیه میتوان حدود ۵۰۰ مسکن در آن ساخت.

پیگیری رویکرد حل مسائل واقعی کشور توسط نخبگان در بنیاد ملی نخبگان
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان نیز در این جلسه به پیگیری رویکرد حل مسائل واقعی کشور توسط نخبگان در طرح هسته های دانشجویی مسئله محور (طرح شهید احمدی روشن) اشاره نمود و اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان در حوزه دانشجویی تلاش دارد با اجرای طرح شهید احمدی روشن که امسال به ۴۰۰ هسته افزایش پیدا کرده، ضمن توانمندسازی مستعدان، بخشی از مشکلات استانی و منطقه ای را رفع کند.

سید محمدصادق موحد اظهار داشت: در این برنامه تعدادی از اساتید در یک پروسه دقیق انتخاب می شوند و هسته های دانشجویی برای حل مسائل را شکل می دهند. علاوه بر آن، در چارچوب طرح شهید وزوایی نیز امسال بیش از ۴هزار دانشجو و ۴۰۰ طلبه در راه توانمندسازی قرار خواهند گرفت و همین طور راه اندازی مجمع خیرین نخبه پرور در هر استان با محوریت بنیادهای نخبگان استانی دنبال می شود.

هسته های مسئله محور استادیاران جوان شکل می گیرد/ تشکیل اتاق فکر نخبگانی در بیت رهبری
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان نیز عنوان کرد: بعضی از چالش های اصلی کشور چند بعدی هستند و حل آنها نیازمند سطح بالایی از تخصص و دانش است. بنابراین این بنیاد تلاش دارد در چارچوب ۱۰۰ هسته نخبگانی متشکل از حدود هزار استادیار جوان، مسائل چندبعدی کشور را نیز که نیاز به تخصص های متنوع دارد، در چارچوب سیاست نامه رفع کند.
عباس ابراهیمی اضافه کرد: علاوه بر آن، بنیاد ملی نخبگان در تلاش است با ایجاد اتاق فکر و اتاق مشورتی، زمینه را برای تزریق تفکر نخبگانی فراهم آورد. برای شروع، این اتاق فکرها در حوزه های اقتصاد، علم و فناوری، فرهنگ و سیاست خارجی در بیت رهبری نیز تشکیل شده است که نتایج آن در دیدار رهبری معظم انقلاب با کارگزاران در شهریورماه ارائه خواهد شد.
وی ضمن اشاره به راه اندازی کرسی های مسئله شناسی با همکاری بنیادهای نخبگان استانی نیز خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان تسهیلاتی برای ماموریت های علمی جهت دار در چارچوب فرصت های مطالعاتی خارج از کشور در نظر گرفته است. در این روند، نخبه ای که برای حل یک مسئله مشخص در دستگاه حاکمیتی یا بنگاه اقتصادی مشخص قصد گذراندن فرصت مطالعاتی در یک دانشگاه تخصصی را دارد، مورد حمایت قرار می گیرد.
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در ادامه تصریح کرد: در کنار این موارد، دوره پسادکتری صنعتی برای حل مشکلات صنعت در بخش های مختلف و همین طور حمایت ویژه از علوم انسانی و علوم پایه که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، در دستورکار بنیاد ملی نخبگان امسال قرار دارد.

مجلس با تمام ظرفیت از برنامه های بنیاد در جهت حفظ سرمایه های انسانی نخبه حمایت می کند
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با مثبت ارزیابی کردن اقدامات و برنامه های بنیاد ملی نخبگان بخصوص در بحث طرح هسته های مسئله محور(طرح شهید احمدی روشن)، ساخت مسکن نخبگان و ایجاد اشتغال نخبگانی در دستگاههای اجرائی کشور، برای همکاری و تعامل مجلس با دولت در این بخش ها اعلام آمادگی کرد.

علیرضا منادی سفیدان با اشاره به اینکه مجلس با تمام ظرفیت خود از توسعه ظرفیت های نخبگانی کشور، حفظ و ماندگاری سرمایه های انسانی حمایت می کند، افزود: کمیسیون امسال سه راهبرد «مهارت»، «تصویب قانون آموزش عالی» و «بنیاد ملی نخبگان و توسعه فعالیتهای این بنیاد» را مدنظر قرار داده که امید است از تمام ظرفیت موجود در راه تحقق اهداف تعیین شده بهره برده و با ادامه این جلسات به افزایش اثربخشی نخبگان و جامعه علمی کشور کمک نماییم.
وی ضمن اشاره به نقش راهبردی و کلیدی بنیاد ملی نخبگان در توسعه طرح های حمایتی و هدایتی استعدادهای برتر و دانش آموختگان اظهار داشت: طرح های استعدادیابی، مستعد پروری، جذب و هدایت نخبگان باید از مقاطع پایین دنبال شود و در این خصوص نقش سیاستگذار و نظارتی بنیاد ملی نخبگان می تواند بسیار راهگشا باشد. مجلس نیز در کنار این برنامه ها به توسعه بسترهای لازم برای حفظ و ماندگاری نیروی انسانی کمک می نماید.

لزوم گسترش برنامه ملی شهاب
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه ضمن اشاره به لزوم گسترش برنامه ملی شهاب، شناسایی مستعدان دانش آموزی را اقدامی ضروری توصیف کرد.
حسین عباس زاده امامی خاطرنشان کرد: این شناسایی باید توسط آموزش و پروش، اما با حمایت بنیاد ملی نخبگان از سنین پایین صورت گیرد.

حمایت از نخبگان باید مطالبه عمومی و گفتمان غالب در کشور شود
محمدرضا احمدی یکی دیگر از اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با تکیه بر ضرورت پشتیبانی از جامعه نخبگانی، عنوان کرد: پشتیبانی از نخبگان باید بعنوان یک مطالبه عمومی و گفتمان غالب در کشور نهادینه شود تا همانگونه که در فوتبال هزینه می شود، هزینه برای حفظ و ماندگاری نخبگان در کشور نیز بعنوان امری بدیهی تلقی شود.
وی اضافه کرد: مسیر نخبگان باید به صورت مستمر تحت نظارت باشد تا افراد در تمام ساحت های نخبگانی، در تراز انقلاب اسلامی رشد کنند.


1401/05/14
22:04:49
0.0 از 5
607
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود