تولید مواد پلیمری با دو خاصیت همزمان آبگریزی و آبدوستی

تولید مواد پلیمری با دو خاصیت همزمان آبگریزی و آبدوستی

تعدادی از محققان دانشگاه تهران طی فرآیندی کامپاندهایی با دو خاصیت آبگریز و آبدوست تولید کردند که از آن می توان در صنایع پزشکی بهره برد.


پوریا عباس زاده از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا، تولید کامپوندهای بر پایه PVA را از محصولات تولیدشده در این طرح نام برد و اظهار نمود: یکی از کاربردهای این کامپوندها در صنایع بسته بندی شامل بسته بندی صنایع غذایی و یا قطعات صنعتی است. خاصیت ویسکوالاستیسیته این کامپوندها یکی از دلیلهای کاربردی شدن محصول در صنایع بسته بندی بشمار می رود.
وی زیست تخریب پذیر بودن را از دیگر مزایای این محصول نام برد و تصریح کرد: این محصول در مدت ۲ دقیقه در آب دمای ۸۰ درجه تخریب خواهد شد. یکی دیگر از خصوصیات کامپاندهای بر پایه PVA ما این است که هزاران بار قابلیت قالب گیری دارد، به این معنا که اگر قالب گیری بنا بهر دلیلی، تخریب و یا صدمه ای به آن وارد شد، می توان باردیگر آنرا قالب گیری و فیلم های کامپاندها را تولید کرد.
عباس زاده، کامپاندهای بر پایه پلی آمیدی را از دیگر محصولات تولید شده در دانشگاه تهران نام برد و اظهار داشت: این محصول برای پوشش و روکش در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و همین طور می تواند به عنوان پوششی عمل کند که هم بر روی سطوح چسبیده شود و هم به آسانی از سطوح جدا می شود.
این محقق افزود: یکی از خاصیت های این سیستم، مزیت الاستیسیته خوب و مقاومت در مقابل فشار است و می تواند تا ۶۰ بار فشار را تحمل کند.
وی با اشاره به تولید محصولات بر پایه پلی آمیدی با خاصیت ویسکوالاستیسیته بسیار بالا، اظهار داشت: اگر قطعه ای ساخته شود که لازم است از خاصیت های کشسانی و چقرمگی بالا برخوردار باشد، می توان با بهره گیری از این محصول، آن قطعه را تولید کرد.
عباس زاده با اعلان اینکه یک سطح این محصول آبدوست و سطح دیگر آن آبگریز است که این خاصیت ها تحت فرآیندی به این محصول داده شده است، تصریح کرد: کاربرد این کامپاند در صنایع پزشکی است و از آن می توان در تولید آتل های سر و گردن استفاده کرد، چون هم انعطاف پذیری دارد و هم مقاومت بالا.
به گفته ی ایشان، تولید این محصولات با همکاری حامد نوید در دانشگاه تهران اجرائی شده است.1401/05/15
10:12:08
0.0 از 5
643
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود