لزوم ورود دانش بنیان ها به صنعت دباغی

لزوم ورود دانش بنیان ها به صنعت دباغی

صنعت چرم از سودآورترین صنایع مطرح دنیا به حساب می آید اما کشور ما با وجود این که در صنعت دباغی از قدمت تاریخی برخوردار بوده و دارای بهترین چرم گاو و گوسفند به علت قرارگیری در منطقه گرم وخشک است، از بزرگترین کشورهای خام فروش چرم سبُک به شمارمی رود درحالی که میتوان این صنعت را جایگزین درآمد نفتی کرد.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، در کنار شکل گیری شرکتهای دانش بنیان در مراکز علمی و دانشگاهی، برخی دیگر از شرکت ها تحت عنوان شرکت های خلاق با هدف عرضه مدلهای نوین کسب و کار در حوزه زیست بوم نوآوری شکل گرفته اند و رشد و توسعه محصولات و خدمات این شرکت ها برخلاف شرکتهای دانش بنیان احتیاج به فناوری پیچیده و پیشرفته ندارد.
در واقع شرکتهای خلاق، شرکت هایی هستند که هدف اصلی ماهیت آنها بر مبنای خلاقیت و نوآوری و تکمیل زنجیره ایده تا محصول است و دایره فعالیت آنها در حوزه صنایع خلاق فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری می باشد.

ضعف در صنایع تبدیلی و غفلت از فناوری مهم ترین معضل صنعت چرم
صنعت چرم بعنوان یکی از مهم ترین و سودآورترین صنایع مطرح در دنیا به حساب می آید و با این وجود متاسفانه کشورمان هم اکنون با وجود این که در صنعت دباغی از قدمت و پیشینه تاریخی برخوردار است، یکی از بزرگترین کشورهای خام فروش چرم سبُک در جهان شناخته می شود. صنعتی که بطور حتم می تواند در توجه و سرمایه گذاری هرچه بیشتر در صنایع تبدیلی ارزآوری مناسبی برای کشورمان به دنبال داشته باشد. مسئله ای بسیار مهم که حسین کاظمیان یکی از کارآفرینان و مدیرعامل شرکت خلاق چرم پرتوافکن هم در گفت و گو با ایرنا بر آن تاکید فراوانی دارد.
این فعال حوزه صنایع خلاق با تکیه بر اینکه، صنعت چرم صنعتی بسیار اشتغالزا و ارزآور در دنیا به حساب می آید، پیشگیری از خام فروشی چرم یا سالامبور با کیفیت ایرانی را که از گذشته در سایه بی توجهی مسئولان به رویه ای مرسوم تبدیل گشته است، در گرو ورود هرچه بیشتر فناوران و دانش بنیان ها به این حوزه دانست.
وی با بیان اینکه، کشور ایتالیا هم اکنون بعنوان یکی از کشورهای مطرح در صنعت چرم شناخته می شود، اضافه کرد: ترکیه هم رتبه دوم را داراست و متاسفانه ایران هم با این که بعنوان یکی از سه کشور تولیدکننده پوست و صادرکننده محصولات نیم ساخته است و چرم تولیدی ایران از نظر کمی و کیفی رتبه سوم را دارد اما حدود ۸۰ درصد صادرات چرم ایران خام و به شکل سالامبور صورت می گیرد.
کاظمیان می گوید: اقتصاد کشورمان همانند صادرات نفت خام، از نبود زیرساخت های لازم برای فرآوری و تولید محصولات چرمی لطمه می خورد. این در شرایطی است که بعضی از کشورها همچون ترکیه از صادرات چرم خام و سالامبور به شکل جدی جلوگیری می کنند چونکه آنها با ایجاد ارزش افزوده و ارزآوری ضمن این که زمینه اشتغالزایی مناسبی را فراهم نموده اند، درآمدهای هنگفتی را به کشور خود سرازیر می کنند.
وی افزود: به دلیل قرار گرفتن ایران در منطقه گرم و خشک، دارای بهترین چرم گاو و گوسفند هستیم اما به دلیل ضعف در صنایع تبدیلی چرم، این محصول با ارزش به صورت خام در اختیار صنایع تبدیلی کشورهای دیگر همچون ایتالیا و ترکیه قرار می گیرد و این خود زمینه اشتغالزایی کارگران این کشورها و ارزآوری برای آنها را به دنبال داشته است.

آموزش مجانی و کارآفرینی برای زنان زندانی و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)
این فعال حوزه صنایع خلاق که حدود یک دهه است در کار تولید محصولات دست دوز چرم طبیعی در استان گلستان مستقر شده، به تازگی موفق شده است محصولات خویش را به کشورهایی همچون سوئد، سوئیس، کانادا، ترکیه و آذربایجان صادر کند و در مردادماه جاری هم در نمایشگاهی در کشور روسیه شرکت نماید و موفق به مذاکره با تجار روس برای صادرات محصولات چرمی خود به این کشور شده است.
وی می گوید: هم اکنون ۱۶۰ خانم خانه دار در منزل برای تولید محصولات حوزه چرم دست دوز شامل کیف های مردانه، زنانه، کمربند، دست بند و انواع غلاف و اخیرا برای تولید برخی لباس ها با این شرکت خلاق همکاری می کنند.
خانم هایی که بخشی از آنها عضو کمیته امداد و حتی قسمتی دیگر در زندان هستند، به قول این کارآفرین فعال، بعد از آموزش و فراگیری دوزندگی بر مبنای کارکردشان به آنها حقوق پرداخت می شود. یعنی آنها تنها با داشتن یک سوزنِ کار و وسایلی که در اختیارشان گذاشته می شود، می توانند حدودا روزی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشند.
این کارآفرین حوزه صنایع خلاق با بیان اینکه، تابحال موفق به راه اندازی سه کارگاه تولید محصولات دست دوز چرم طبیعی شده است، اضافه کرد: در حال حاضر درصدد راه اندازی چهارمین کارگاه هستم.
کاظمیان اظهار نمود: اگر دستگاههای مربوطه حمایتی و زمینی را به ما اختصاص دهند، می توانیم یک کارگاه کفش دست دوز با اشتغالزایی حداقل ۵۰۰ نفر و تولید روزانه حداقل ۳۰۰ کفش دست دوز راه اندازی نماییم و حتی صادرات داشته باشیم.

صادرات یک کاپشن چرم چهار برابر یک بشکه نفت خام ارزآوری دارد
این فعال حوزه صنایع خلاق همینطور در ادامه اظهار داشت: محصولات تولیدی ما با محصولات مصنوعی چینی هم قیمت است این درحالی است که کیفیت کارهای ما حداقل سه برابر بیشتر است و ما مجبوریم محصولات چرم طبیعی تولیدی خویش را به قیمتی بفروشیم که مصرف کنندگان رغبتی به خرید نوع مصنوعی آن نداشته باشند.
کاظمیان با بیان اینکه، محصولات این شرکت فعال در حوزه صنایع خلاق طبق استانداردها و بازار روز جهانی تولید می شوند، اضافه کرد: مدل هایی که تولید می شود متناسب با بازار جهانی است و این سبب موفقیت ما در حوزه صادرات شده است.
وی اضافه کرد: دلیل ارزان بودن محصولات کیفی ما نسبت به محصولات مصنوعی وارداتی اینست که هم اکنون تنها هزینه های برش، دوزندگی، یراق و چرم را در فروش محصولات خود محاسبه می نماییم و سود ما تنها در برش و دوخت و دوز کارها است.
کاظمیان در مورد انتظار خود از دستگاههای دولتی با تکیه بر اینکه، هیچ درخواستی برای دریافت وام و تسهیلات ندارد، عنوان کرد: کار من دست دوز است و یکی از درخواست های ما بیمه افرادی که است که در این کارگاه ها مشغول به کار هستند. به این طریق برای آنها یک دلگرمی برای ادامه کار به وجود می آید.
این کارآفرین اظهار داشت: انتظار دیگر ما از مسئولان اینست که ما را در حوزه فروش و صادرات محصولات تولیدی به سایر کشورها یاری دهند چونکه محصولات ما در عین برخورداری از کیفیت مناسب از قیمت رقابتی برخوردار می باشد و بازارهای صادراتی هم بطور حتم از آن استقبال خواهند کرد. البته یک مشکل دیگر هم وجود دارد؛ متاسفانه گمرکات کشور گاهی با افزایش هزینه ها موانعی ایجاد می کنند و با این هزینه های گمرکی و البته مالیات که افزایش قیمت تمام شده محصولات تولیدی را به دنبال خواهد داشت، نمی توانیم صادرات خوبی داشته باشیم.
وی اضافه کرد: این در شرایطی است که ما واردات نمی نماییم بلکه تولید انجام می دهیم و با اشتغالزایی ۱۶۰ نفر باید از پرداخت مالیات معاف شویم.
کاظمیان در ادامه، یکی از برنامه های خویش را در صورت حمایت های لازم از جانب دولت، تولید کاپشن های چرمی و صادرات آنها ذکر کرد و اظهار داشت: صادرات یک کاپشن چرمی حداقل چهار برابر یک بشکه نفت برای کشور ارزآوری خواهد داشت.
به گفته این فعال حوزه محصولات چرمی حتی اگر از صادرات نفت کشور جلوگیری شود، با ورود فناوری های روز به این حوزه و رفع موانع صادراتی و مالیاتی می توانیم شاهد ارزآوری مناسبی برای کشور باشیم.


منبع:

1401/05/18
12:03:46
0.0 از 5
552
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود