کمبود اعتبارات مانعی برای ایجاد ایستگاه دائمی پایش آتشفشان دماوند

کمبود اعتبارات مانعی برای ایجاد ایستگاه دائمی پایش آتشفشان دماوند

به گزارش بی دانلود، معاون دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی سازمان زمین شناسی کشور اظهار داشت: 20 سال است سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تلاش می کند تا ایستگاه های پایش ثابتی در دماوند راه اندازی کند، اما به دلیلهای گوناگون موفق نمی گردد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، فرهاد انصاری با اشاره به تلاش ۲۰ ساله سازمان زمین شناسی برای یک ایستگاه مطالعاتی برای کوه دماوند و پایش مستمر مخروط آتشفشانی، اضافه کرد: این که ما ایستگاه های پایش ثابت نداریم به این معنا نیست هیچ اقدام مطالعاتی در مورد دماوند انجام نشده است، بلکه مساله در این است که دانسته های ما از دماوند در مقابل نادانسته هایمان اندک است.
وی با اشاره به اینکه طی این سال ها نقشه هایی در مقیاس های مختلف از محدوده تهیه کرده ایم، اشاره کرد: همین طور چشمه ها را پایش می نماییم و تلاش داریم تا تحرکات احتمالی قله را پایش کرده و حتی مسیرهای احتمالی گدازه ها در صورت فوران را شناسایی نماییم.
انصاری با اشاره به اینکه این را می دانیم که برای رصد دقیق تر به پایش مستمر، ابزارهای دقیق و به روز و ایستگاه های ثابت نیاز داریم، اشاره کرد: یکی از اصلی ترین مسائل و مخاطراتی که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بر آن تمرکز دارد، یخچال های دائمی قله است. مشخص است اگر تغییر ناگهانی در دمای قله داشته باشیم، سیلاب های عظیمی بواسطه ذوب شدن یک باره این یخچال ها جاری خواهد شد که شاهدی بر این مساله همین سیلاب های گزنه است.
معاون دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی سازمان زمین شناسی در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان یک سازمان تخصصی با علم به مخاطرات پیش رو اقدامی در امتداد راه اندازی ایستگاه های ثابت نمی کند، توضیح داد: موضوع دماوند موضوع پیچیده ای است، چون ابعاد گسترده ای دارد که یکی از اولین چالش ها که مانع از راه اندازی این ایستگاه هاست، مسئله بودجه و قیمت زمین در دماوند است. از طرف دولت اعلام آمادگی شد که در مناطق مورد نیاز ما زمین برقرار شود. ما از محل بودجه های عمومی، مخاطرات دماوند را مطالعه می نماییم و اعتباری برای خرید زمین آن هم در آن مناطق گرانقیمت که بیشتر توریستی هستند، نداریم.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وی افزود: نکته دوم نبود مدیریت یکپارچه در دماوند است که امکان گرفتن تصمیم واحد را سلب می کند و مورد سوم که بسیار اهمیت دارد، محدودیت تعداد نیروی متخصص در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور است.
انصاری اشاره کرد: هم اکنون امکان هیچ نوع استخدام و جذب نیروی متخصص جدید را در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نداریم و مجموعه این عوامل دست به دست هم می دهند تا آنچه یک ضرورت است، انجام نشود.
منبع:

1401/05/24
22:33:26
0.0 از 5
301
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود